Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Banki udzieliły ponad 40 tys. kredytów w programie. „Budżet może wkrótce się wyczerpać"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
W sumie z pomocą hipotek z dopłatą Polacy pożyczyli już ponad 15 miliardów złotych. Można szacować, że w pierwszym tygodniu 2024 roku ogłoszony zostanie koniec naboru wniosków o kredyt z dopłatą.
W sumie z pomocą hipotek z dopłatą Polacy pożyczyli już ponad 15 miliardów złotych. Można szacować, że w pierwszym tygodniu 2024 roku ogłoszony zostanie koniec naboru wniosków o kredyt z dopłatą. Karolina Misztal/ Polska Press
Banki udzieliły 40,8 tys. kredytów w programie „Bezpieczny kredyt 2 proc.” – podała we wtorek wiceprezes ZBP Agnieszka Wachnicka. Jednocześnie przekazano, że złożono ponad 69,3 tys. wniosków. – Łączna wartość kredytów udzielonych w ramach programy do blisko 16,55 mld zł – podała. Jednocześnie nie ukrywała że „budżet programu może wkrótce się wyczerpać".

Spis treści

Ponad 40 tys. udzielonych kredytów mieszkaniowych w programie „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

– Do 23 listopada banki udzieliły 40,8 tys. kredytów mieszkaniowych w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Łączna wartość kredytów udzielonych w ramach programy do blisko 16,55 mld zł. Liczba złożonych wniosków w ramach programu wyniosła przeszło 39,3 tys. wniosków – przekazała podczas konferencji prasowej wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

Jednocześnie przekazała, że średnia wartość kredytu udzielonego w ramach programu wynosi 405 tys. zł, dodając, że budżet programu może wkrótce się wyczerpać. – Obecnie wykorzystanie budżetu wynosi 745 mln zł, podczas gdy cały budżet to jest 941 mln zł – przekazała i dodała, że średnia kwota dopłaty – liczona na podstawie już udzielonych wniosków – sięga przeszło 18 tys. zł, ponieważ tyle wynosi dopłata z budżetu.

Środki w programie „Bezpieczny kredyt 2 proc.” mogą się wyczerpać?

– Budżet programu może zostać wyczerpany, ponieważ w tym roku nie ma limitów, więc decyzja o wstrzymaniu udzielania kredytów w ramach programu może zostać podjęta na początku przyszłego roku – zapowiedziała Wachnicka.

W ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” państwo dopłaca kredytobiorcom do oprocentowania kredytów przewyższającego 2 proc. Kolejnym elementem programu jest Konto Mieszkaniowe, na którym można oszczędzać na mieszkanie z dodatkową premią od budżetu.

Otwarto 4 490 Kont Mieszkaniowych, a wartość zgromadzonych na nich środków wynosi 10 mln zł, co oznacza, że przeciętnie na jednym koncie zgromadzono przeszło 4 tys. zł – powiedziała Wachnicka. Jednocześnie przedstawiciele ZBP zapowiedzieli, że będą rekomendować nowemu rządowi przedłużenie działania Konta Mieszkaniowego, przy czym sugerują powiązanie oszczędzania na tym koncie z możliwością zaciągnięcia taniego kredytu na mieszkanie. W przypadku samego „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” przedstawiciele ZBP tłumaczyli, że „kierunkowo są za każdym programem, który wspiera i aktywizuje finansowanie budownictwa mieszkaniowego”.

– Będziemy wykazywać, że formuła programu rządowego wspierającego finansowanie mieszkalnictwa być powinna, ale jesteśmy otwarci na zmiany – powiedział prezes ZBP Tadeusz Białek.

– Zakładamy, że na koniec 2023 r. zostanie udzielonych prawie 160 tys. umów kredytowych, w tym ok. 65 tys. umów „Bezpiecznego kredytu 2 proc”. Łącznie wartość udzielonych kredytów może sięgnąć ponad 60 mld zł, czyli 61 mld zł lub 62 mld zł” – powiedział Jacek Furga z ZBP.

Co dalej z programem „Bezpieczny Kredyt 2 proc.”? Przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane?

Brakuje deklaracji dotyczącej nowych pomysłów na mieszkaniówkę, a w dotychczasowym programie za kilka tygodni skończą się pieniądze. Na podstawie dostępnych dziś informacji można szacować, że już w pierwszym tygodniu 2024 roku ogłoszony zostanie koniec naboru wniosków o kredyt z dopłatą – wskazywał niedawno w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

– Co ciekawe, w ostatnich tygodniach każdy mijający dzień roboczy dodaje do tej kwoty ponad ćwierć miliarda. Jeśli ta prawidłowość nie została zaburzona, to możemy już spokojnie twierdzić, że „Bezpieczny Kredyt 2%” pięciokrotnie przekroczył plan na 2023 rok – dodaje.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Bezpieczny kredyt 2 proc.”. Banki udzieliły ponad 40 tys. kredytów w programie. „Budżet może wkrótce się wyczerpać" - Portal i.pl