Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Grunty miasta przy placu Fabrycznym dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

OPRAC.:
Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
PAP
PAP
Rada Miejska w Bielsku-Białej podjęła decyzję o przekazaniu gruntów przy placu Fabrycznym Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach.
Rada Miejska w Bielsku-Białej podjęła decyzję o przekazaniu gruntów przy placu Fabrycznym Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu w Katowicach. Paweł Sowa Wydział Prasowy UM w BB
Śląski Uniwersytet Medyczny otrzyma w formie darowizny grunty w ścisłym centrum Bielska-Białej, na których w niedalekiej przyszłości wzniesione ma zostać zaplecze do kształcenia przyszłych lekarzy. Zgodę na to wyrazili już radni – podał bielski magistrat.

Bielsko-Biała. Grunty miasta dla Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Rzecznik Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń powiedział PAP, że formalności zostaną przeprowadzone w najbliższym czasie.

Jacek Kachel z wydziału prasowego magistratu poinformował, że prośbę o nieodpłatne przekazanie nieruchomości na cele publiczne wystosował rektor ŚUM. Uzasadniał to działaniami uczelni, która zmierza do otwarcia w Bielsku-Białej kierunku lekarskiego. Nieruchomości będą wykorzystywane wyłącznie dla potrzeb działalności dydaktycznej i badawczej.

– Uczelnia, aby pozyskać fundusze na inwestycje związane z uruchomieniem działalności filii, musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, na których ona powstanie – wyjaśnił Kachel.

Radni wyrazili w tym tygodniu zgodę na przekazanie uniwersytetowi prawa własności nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego działek stanowiących własność Skarbu Państwa wraz ze zbyciem budynków będących odrębną własnością.

List intencyjny w sprawie utworzenia w Bielsku-Białej wydziału lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w styczniu tego roku podpisali: rektor uczelni prof. Tomasz Szczepański, prezydent miasta Jarosław Klimaszewski oraz starosta bielski Andrzej Płonka.

Prorektor ds. rozwoju uczelni prof. Edward Wylęgała powiedział wówczas PAP, że zajęcia mogłyby się rozpocząć już od nowego roku akademickiego. W ławach zasiąść ma około 70 studentów.

Tomasz Ficoń powiedział PAP, że do czasu stworzenia bazy uczelni w centrum miasta, studenci będą kształceni tymczasowo o obiekcie na peryferiach, którym zarządza bielska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Śląski Uniwersytet Medyczny powstał w 1948 r. Kształci około 10 tysięcy studentów. Wydziały lekarskie uczelni mieszczą się w Zabrzu i Katowicach. Organem nadzorującym jest minister zdrowia.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera