MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Klub Gaja organizuje „Święto Drzewa” w Tajemniczym Ogrodzie. Warsztaty i atrakcje

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Obchody „Święta Drzewa” na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w Bielsku-Białej.
Obchody „Święta Drzewa” na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w Bielsku-Białej. Klub Gaja
Tajemniczy Ogród jest oazą zieleni w centrum Bielska-Białej. Stanowi on ostoję licznych gatunków ptaków. To także przestrzeń, w której od kilku lat Klub Gaja organizuje „Święto Drzewa” w Bielsku-Białej. W tym roku, wydarzenie odbędzie się w pierwszym tygodniu października.

Bielsko-Biała. Klub Gaja organizuje „Święto Drzewa” w Tajemniczym Ogrodzie. Warsztaty i atrakcje

Obchody „Święta Drzewa” na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju. W Bielsku-Białej wydarzenie miało swój początek w październiku 2003 roku. Kolejna jego odsłona odbędzie się w środę, 4 października, o godz. 10 w Tajemniczym Ogrodzie przy ulicy Cieszyńskiej.

Na początku Klub Gaja zaprosi gości do wspólnej akcji wyrywania rdestowca ostrokończystego – rośliny inwazyjnej, która jest zagrożeniem dla tego miejsca. Następnie dla dzieci i młodzieży z bielskich szkół odbędą się warsztaty land artu „Szałas” z artystą, dziekanem Wydziału Sztuki Mediów Akademii Sztuk w Szczecinie Dariuszem Fodczukiem, podczas których uczestnicy będą budować efemeryczne, symboliczne szałasy – rzeźbiarskie konstrukcje z obumarłych gałęzi, naturalnych i nienaturalnych materiałów znalezionych w Tajemniczym Ogrodzie.

– Termin przeprowadzenia warsztatów wypada na trwające w tym czasie żydowskie Święto Szałasów, które odnosi się do biblijnej ucieczki z Egiptu. Przesłaniem święta jest życie w gotowości do wyzwolenia – ucieczki z Egiptu. Praca nad rzeźbiarską formą będzie dobrą okazja do uwrażliwienia uczestników nie tylko na kontekst kulturowy i historyczny, ale również na rozwiązania formalne oraz na estetyczne i etyczne relacje rzeźby z otoczeniem. W oparciu o wybrane doświadczenia sztuki współczesnej z obszaru land artu, sztuki partycypacyjnej, działań postartystycznych, będziemy starali się wypracować estetyczną strategię, która pozwoli rozluźnić obowiązujące konwencje, stworzyć prace nie poddające się jednoznacznej interpretacji – mówi Dariusz Fodczuk.

W programie obchodów przewidziano także spacer z czytaniem peformatywnym „Ścieżka wiersza”, który poprowadzi Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja. Jego inspiracją będzie haiku – japońska forma poetycka.

– Idea Tajemniczego Ogrodu na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego w Bielsku-Białej przybrała bardzo konkretny wymiar. Dyskusja społeczna, jak ma to miejsce wyglądać i jak służyć obywatelom i obywatelką, skończyła się projektem budowlanym i zmierza w kierunku realizacji. Tajemnice tego miejsca odkrywamy z różnymi grupami społecznymi i wiekowymi już od jakiegoś czasu. Pracujemy, poznajemy, ale też uczymy się od przyrody i siebie nawzajem korzystając z unikalności miejsca i jego historii – przekonuje Jacek Bożek.

Uzupełnieniem programu będą zajęcia o pszczołach, ptakach i czyszczeniu budek lęgowych. Będzie można zobaczyć pasiekę edukacyjną Klubu Gaja i zrobić świecę z węzy.

– Ważne, aby budki sprzątać co roku, by nie narażać na grzyby, bakterie i pasożyty ptaki, które zasiedlą ją w przyszłym sezonie. Wiele gatunków ptaków, które nie odlatują na zimę, wykorzystują także budki lęgowe na miejsce do przezimowania – zwraca uwagę Klub Gaja.

Tajemniczy Ogród na nieużytku cmentarza żydowskiego to wspólna inicjatywa Klubu Gaja, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej i miasta Bielska-Białej. Od kilku lat w ogrodzie edukatorzy klubu prowadzą aktywną edukację łącząc ekologię, kulturę i sztukę. Ich działania mają zachęcać mieszkańców do społecznej opieki nad tym cennym i unikatowym miejscem.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera