MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach w dwóch miejsca powstaną nowe, bogate w bujną roślinność i atrakcyjne zaplecze rekreacyjne skwery. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 12 lat
W centrum Katowic, pomiędzy ulicami Gawliny, Kubiny, Kominka i Lisieckiego powstanie nowy skwer. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach otworzył właśnie oferty w przetargu na wykonanie nowej zielonej przestrzeni w tej części miasta. Projekt pn. „Zielona oaza w Śródmieściu”, zostanie zrealizowany w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego. Na tym nie koniec zielonych inwestycji – KZGM wybrał wykonawcę, który odnowi skwer przy ul. Katowickiej 44. Jak będą wyglądać nowe skwery?

W Katowicach powstaną bogate w roślinność i zaplecze rekreacyjne skwery

Do realizacji zadania, na które KZGM ma zabezpieczone prawie 181 tys. zł zgłosiło się 7 wykonawców. Oferty opiewają na kwoty od nieco ponad 170,5 tys. zł do przekraczających 450 tys. zł. Oferty złożone w przetargu przejdą teraz proces weryfikacji formalno-merytorycznej, w wyniku której zostanie wybrany wykonawca zadania. Po podpisaniu z nim umowy będzie on miał 60 dni na realizację inwestycji, co oznacza, że nowa przestrzeń zostanie udostępniona mieszkańcom jeszcze w te wakacje.

Najpierw wybrany w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie wykonać prace rozbiórkowe – usunąć istniejącą nawierzchnię asfaltową boiska oraz zlikwidować ścieżki szutrowe. Następnie wykonane zostaną chodnik i plac oraz nowe ścieżki z nawierzchni naturalnej mineralnej, która musi być także przepuszczalna. Na miejscu zamontowane zostaną hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Nie zabraknie też zieleni, zakres prac obejmuje zasadzenie prawie 900 sztuk roślin - krzewów i bylin, a całość dopełni zasiany trawnik o powierzchni 664 m2. Na skwerze zamontowane zostaną również lampy solarne, co pozytywnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa użytkowników tej przestrzeni po zmroku.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach również dba o to, aby przestrzeń wokół budynków znajdujących się w jego zasobie była estetyczna. Dlatego sukcesywnie realizuje kolejne przetargi, które mają upiększać ich otoczenie. W niedługim czasie miejscem robót będzie skwer przy ul. Katowickiej 44. KZGM wybrał wykonawcę, który zajmie się jego modernizacją. Obecnie skwer jest niewielką przestrzenią z kilkoma drzewami i dwoma zniszczonymi ławkami. W ramach zadań wykonawca najpierw przeprowadzi prace rozbiórkowe istniejących chodników, wysepek przystankowych, obrzeży i krawężników. Zdemontowane muszą zostać też dwie istniejące ławki.

– Zieleń w centrach miast to bardzo ważny element krajobrazu. Jeśli tylko nadarza się taka okazja to staramy się wprowadzać roślinność w najbardziej zurbanizowane przestrzenie miasta. Przykładem takich działań są takie projekty jak zazielenienie al. Korfantego, rewitalizacja ul. Dworcowej czy zielona metamorfoza ul. Warszawskiej - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Również mieszkańcy, np. poprzez Budżet Obywatelski czy Zielony Budżet miasta Katowice wskazują nam lokalizacje, gdzie w ich opinii przydałoby się więcej zieleni. „Zielona oaza” jest jednym z takich projektów, który w głosowaniu w ramach jednej z poprzednich edycji BO otrzymał ponad pół tysiąca głosów mieszkańców Śródmieścia – dodaje prezydent.

Zobaczcie, jak teraz wyglądają te miejsca

Po remoncie skwer przy ul. Katowickiej 44 o powierzchni 772 m2 będzie miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli przyjść i odpocząć wśród zieleni. Na miejscu pojawią się meble miejskie, w tym cztery ławki, dwa stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz nowe słupki uliczne. Przeprowadzone zostaną także prace związane z pielęgnacją zieleni, np. przycinanie drzew liściastych. Zasadzone zostaną nowe drzewa liściaste, krzewy, byliny i rośliny cebulowe oraz założony trawnik dywanowy. Na skwerze pojawią się także zielone ekrany złożone z pojedynczych paneli o wymiarach 180 cm x 120 cm, które będą obrośnięte bluszczem. Ponadto dotychczasowy chodnik zostanie całkowicie rozebrany, a w jego miejscu zostanie wykonane nowe koryto, a na nim ułożony chodnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera