MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa hospicjum w Rybniku - jest nowy wykonawca. Spośród kilkunastu firm wybrano przedsiębiorstwo z Gliwic, które dokończy budowę obiektu

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Tak ma się prezentować gotowe rybnickie hospicjum.
Tak ma się prezentować gotowe rybnickie hospicjum. UM Rybnik
W 2025 roku ma zostać ukończona budowa hospicjum w Rybniku, które powstaje w dzielnicy Niedobczyce. Odpowiedzialnym za jego wykonanie będzie gliwicka firma Mostostal Zabrze. Zastąpi ona w roli wykonawcy wrocławskie przedsiębiorstwo LK INWEST Sp. z o.o., z którym ze względu na nieterminową realizację zadania i brak postępów prac budowlanych, władze Rybnika zerwały umowę.

Spis treści

Rybnickie hospicjum ma być gotowe w przyszłym roku, a miało być oddane już przed rokiem...

Niewiele szczęścia, a w zasadzie ogromnego pecha, miała jak dotąd budowa hospicjum w Rybniku. Powstający z myślą o przewlekle chorych obiekt wznoszony w dzielnicy Niedobczyce przy ul. Barbórki, już w 2023 roku miał być oddany do użytku.

Budowy nie udało się jednak zakończyć na czas. A ponieważ nie było ku temu jakichkolwiek widoków nawet w najoptymistyczniejszych scenariuszach, władze Rybnika straciły cierpliwość i postanowiły zerwać umowę z wykonawcą, którym była firma LK INWEST Sp. z o.o. z Wrocławia.

- Ze względu na nieterminową realizację zadania i brak postępów w pracach na budowie, które wynikają z treści umowy, Miasto zdecydowało się odstąpić od zawartej z wykonawcą umowy - ogłosił w styczniu 2023 roku, rybnicki magistrat.

Teraz, ponad rok później, Urząd Miasta Rybnika przekazał oficjalną informację z nowym terminem ukończenia budowy. Przypada on mniej więcej na 24 miesiące po pierwotnie planowanym terminie.

- Budowa hospicjum powinna zostać zakończona w 2025 roku - przekazuje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Gliwickie przedsiębiorstwo Mostostal Zabrze dokończy budowę hospicjum w Niedobczycach

Wyznaczenie nowego terminu ukończenia budowy rybnickiego hospicjum jest bezpośrednio związane z wyłonieniem wykonawcy, który będzie odpowiedzialny za jej dokończenie. Jak podaje rybnicki magistrat, firmę budowlaną z Wrocławia zastąpi przedsiębiorstwo z Gliwic. Wyłoniono je na podstawie przetargu.

- Miasto rozstrzygnęło postępowanie przetargowe na dokończenie budowy hospicjum stacjonarnego w Rybniku-Niedobczycach. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z Gliwic - mówi Agnieszka Skupień.

Gliwicka firma była jedną z kilkunastu, które stanęły do przetargu na dokończenie budowy hospicjum. W sumie starało się o to aż 14 przedsiębiorstw. Zdecydowana większość z nich była firmami ze Śląska. W przetargu brało też udział jedno przedsiębiorstwo z Warszawy.

Prace na budowie wkrótce ruszą ponownie. Co zostało jeszcze do zrobienia?

Rozstrzygnięcie przetargu na dokończenie budowy, podobnie, jak sama budowa, również przesunęło się w czasie. Bynajmniej nie na korzyść miasta. Początkowo otwarcie ofert przetargowych planowano na połowę stycznia. Później kilkukrotnie termin przesuwano, aż ostatecznie oferty udało się otworzyć na początku marca. Kolejne niecałe dwa miesiące zajęło ocenienie ofert.

Obecnie, gdy wyłoniono już firmę, która dokończy budowę hospicjum, prace związane z jego powstaniem będą mogły ruszyć ponownie. Robót do wykonania nie brakuje. W zakresie zamówienia znalazło się nie tylko samo dokończenie budynku hospicjum.

- Zamówienie obejmuje również zagospodarowanie terenu, w tym m.in. sieci zewnętrzne, drogę dojazdową, drogę wewnętrzną, stanowiska postojowe, chodniki i ścieżki przeznaczone do ruchu pieszego, infrastrukturę towarzyszącą, elementy małej architektury oraz tereny zielone - wylicza rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Dokończenie budowy hospicjum będzie kosztowało nieco ponad 37 milionów złotych

Zgodnie z ofertą, Mostostal Zabrze, powinien za ukończenie budowy rybnickiego hospicjum w Niedobczycach zainkasować ponad 37 milionów złotych. To nieco więcej niż zakładały władze Rybnika, które szacowały, że oferty zamkną się w kwocie 35 mln zł. Będą to już kolejne koszty poniesione w związku z budową hospicjum. Wcześniej miasto musiało zapłacić firmie z Wrocławia. Od niej część pieniędzy miało też jednak odzyskać, jako że nie wywiązała się ona z zawartej umowy.

- Z uwagi na odstąpienie od zawartej umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, naliczymy kary umowne w wysokości 20-proc. wartości zadania tj. nieco ponad 6,2 mln zł - wskazywał przy okazji zerwania umowy, Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji Miasta Rybnika.

40 chorych znajdzie się pod opieką rybnickiego hospicjum

Powstające w Niedobczycach hospicjum ma objąć opieką w sumie 40 chorych.

- Znajdzie się w nim miejsce dla 30 pacjentów stałej opieki oraz 10 pacjentów dziennej opieki medycznej - uszczegóławiają rybniccy urzędnicy.

Z myślą o najpoważniej chorych powstaje wolnostojący budynek, składający się z trzech pięter. - W każdym ze skrzydeł zaprojektowano wewnętrzne patio, podcienie, a także taras dostępny z poziomu piętra - przypominają w rybnickim magistracie, dodając, że projekt hospicjum został wyłoniony już pięć lat temu, na zasadach konkursu architektonicznego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni