MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Apartamentowiec w miejscu po byłej "guzikarni" w Częstochowie już gotowy! Wkrótce w jego bezpośrednim sąsiedztwie powstanie nowa droga

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Apartamentowiec w miejscu po byłej "guzikarni" w Częstochowie już gotowy
Apartamentowiec w miejscu po byłej "guzikarni" w Częstochowie już gotowy Katarzyna Stacherczak
Budowa apartamentowca w miejscu po dawnej "guzikarni" w Częstochowie dobiegła końca. W sumie w budynku przy ulicy Ogrodowej powstało 138 mieszkań. Inwestorem jest spółka De Silva Haus. Wkrótce w jego bezpośrednim sąsiedztwie bloku powstaje właśnie nowa droga, która połączy ulicę 1 Maja i ulicę Krakowską.

Niedokończony budynek przy ulicy Ogrodowej w Częstochowie

Przy ulicy Ogrodowej w Częstochowie - dokładnie tam, gdzie powstał nowy apartamentowiec - funkcjonował kiedyś Zakład Artykułów Technicznych i Galanteryjnych "Polgal". Swego czasu było to jedno z najbardziej rozpoznawalnych przedsiębiorstw w naszym mieście.

W 1979 roku przy ul. Ogrodowej 66A rozpoczęła się budowa ogromnego, sześciopiętrowego budynku. Jak informują byli pracownicy firmy budynek został dokończony i sprowadzono do niego maszyny, ale w wyniku zmian ustrojowych na początku lat 90. zakład został objęty zarządem komisarycznym, a jego majątek został wyprzedany. Doszło do tego, że sprzedano nawet ramy okienne i zainstalowaną w budynku windę!

Gdy zakład upadł, szkielet obiektu pozostał. A, że z jego dachu roztaczał się widok na panoramę miasta, to chętnie to miejsce odwiedzali mieszkańcy - zwłaszcza młodzi ludzie.

Tak było aż do 2016 roku. Niestety doszło do potwornego wypadku. 16-letnia dziewczyna wpadła do kanału wentylacyjnego opuszczonego budynku. Zginęła na miejscu... Szkielet przy ulicy Ogrodowej został zabezpieczony i... dalej straszył.

Apartamentowiec w miejscu po byłej "guzikarni"

Teraz po "porzuconym" szkielecie przy ulicy Ogrodowej nie ma jednak śladu. Inwestor - spółka De Silva Haus z siedzibą w Oleśnie - otrzymała pod koniec 2021 r. zgodę na nadbudowę i przebudowę byłego budynku przemysłowego wraz ze zmianą sposobu użytkowania na funkcję mieszkaniową wielorodzinną.

W ten oto sposób w Częstochowie powstało zupełnie nowe osiedle "Nowa Guzikarnia". Projekt przebudowy starego obiektu wykonała warszawska pracownia architektoniczna ADC Architekci. Ta chciała wykorzystać wszystkie zalety solidnej konstrukcji dawnej fabryki. W efekcie powstał jeden z najwyższych obiektów w tej okolicy.

Nowy budynek już gotowy

Prace związane z budową nowego obiektu przy ulicy Ogrodowej w Częstochowie dobiegają już końca. Po szpecącym szkielecie dawnego zakładu pozostały tylko wspomnienia.

Apartamentowiec jest właściwie pierwszą wielkoskalową inwestycją loftową w Częstochowie. Na parterze znajdziemy garaże i komórki lokatorskie, a na wyższych kondygnacjach 138 mieszkań o powierzchniach od 28m2 do 78m2. Są wśród nich zarówno kawalerki, jak i przestronne, wielopokojowe mieszkania z dużymi tarasami. Część zostało już wykupionych, a część wciąż czeka na nowych właścicieli.

Cechą charakterystyczną mieszkań są przede wszystkim duże przeszklenia (okna są szerokie na 350 cm) i oczywiście ich wysokość - mieszkania mają po około 320 cm! Inwestor podkreśla, że w połączeniu z wysoką nośnością stropów nabywcy będą mieć możliwość stworzenia antresoli i swobodnego murowania ścian działowych.

Wykończenie korytarzy i klatek schodowych nawiązuje do historii budynku. W licznych miejscach pojawią się formy i kształty przypominające guziki. W budynku powstał też garaż. Na zewnątrz z kolei jest parking. Całkowita powierzchnia apartamentowca wynosi 12 tys. m kw.

Z najwyższych pięter roztaczają się piękne widoki na panoramę miasta. W zależności od miejsca widoczne są m.in. Jasna Góra, Zamek w Olsztynie, Bazylika Św. Rodziny i wiele innych ważnych punktów na mapie Częstochowy.

W bezpośrednim sąsiedztwie powstaje nowa droga

Co istotne w bezpośrednim sąsiedztwie nowego bloku powstaje właśnie nowa droga, która połączy ulicę 1 Maja i ulicę Krakowską. Jednym w elementów realizowanej inwestycji jest budowa wiaduktu o długości 130 metrów - z pełną infrastrukturą drogową, rowerową i dedykowaną pieszym. Kiedyś - dokładnie w tym miejscu - przebiegał przejazd kolejowy. Jednak ze względu na ilość torów i obciążenie kolejowe to połączenie zostało zamknięte w latach 70.

Wiadukt będzie łączył się z ulicą Ogrodową w odległości około 200 metrów od osiedla "Nowa Guzikarnia" i znacznie ułatwi komunikację w tym rejonie. Miasto na realizację tej inwestycji czekało kilkadziesiąt lat. Dzięki niej powstanie bowiem nowe alternatywne połączenie. Do tej pory miasto było podzielone na pół przez tory kolejowe.

Inwestycja związana z budową nowej drogi będzie kosztować niespełna 95 mln zł. Niemal 60 mln zł zostało pozyskane z krajowego programu inwestycyjnego Polski Ład, a pozostała kwota, ok. 35 mln zł to wkład własny ze środków budżetu miasta Częstochowy. Finał prac zapowiedziano na końcówkę 2025 roku.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera