MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybitny pedagog, prof. Jerzy Nikitorowicz, został doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. ZDJĘCIA z uroczystości

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Za swoją działalność Profesor był wielokrotnie nagradzany. W 2006 roku został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za ochronę kultury i dziedzictwa narodowego. Za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów został w 2010 roku odznaczony krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Za swoją działalność Profesor był wielokrotnie nagradzany. W 2006 roku został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za ochronę kultury i dziedzictwa narodowego. Za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów został w 2010 roku odznaczony krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Olimpia Orządała / Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Krzysztof Korotkich/UwB.
Wybitny pedagog prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku otrzymał, 25 czerwca br., tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uroczystość odbyła się w budynku spinPLACE, a tytuł został przyznany uchwałą Senatu uczelnianego. Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz jest wybitnym współczesnym pedagogiem o uznanym międzynarodowym autorytecie, twórcą szkoły naukowej – pedagogiki międzykulturowej oraz idei Uniwersytetu Pogranicza.

Prof. Jerzy Nikitorowicz doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz jest wybitnym współczesnym pedagogiem o uznanym międzynarodowym autorytecie, twórcą szkoły naukowej – pedagogiki międzykulturowej oraz idei Uniwersytetu Pogranicza. Ceniony autor licznych publikacji i kreator współczesnych orientacji teoretycznych i metodologicznych w naukach pedagogicznych, mistrz i nauczyciel wielu pokoleń pracowników nauki, całą swoją naukową biografią udowadniający sens i potrzebę „myślenia o” i „działania na rzecz” łączenia różności i różnorodności kulturowe

- Niezwykle cieszy fakt, że podczas obchodów roku, w którym stolica Górnego Śląska szczyci się tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, najwyższą godnością akademicką honorujemy prof. dr. hab. Jerzego Nikitorowicza, pedagoga, pioniera nurtu pedagogiki wielokulturowej i międzykulturowej, przyjaciela Uniwersytetu Śląskiego, człowieka pogranicza, autora Teorii Wielozakresowej i Wielowymiarowej Tożsamości, a także znakomitego i jakże aktualnego artykułu dotyczącego Wyzwań i zadań współczesnego uniwersytetu z perspektywy edukacji międzykulturowej – wymieniał Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który prowadził uroczystość, a jako jej motto zacytował wiersz Roberta Frosta „Naprawianie muru”.

Zobaczcie ZDJĘCIA z uroczysstości

Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego pedagogowi z UwB była prof. dr hab. Ewa Jarosz, a recenzentami: prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki, prof. dr hab. Ewa Ogrodzka-Mazur i prof. dr hab. Zenon Jasiński.

- Stajemy w murach tej Uczelni, by uhonorować najwyższą godnością akademicką postać wyjątkową i wybitną – Profesora Jerzego Nikitorowicza, „człowieka pogranicza”, jak zwykliśmy o Nim mówić, które to określenie przylgnęło do Niego z niezwykłą trafnością i stosownością, zarówno w świetle tematyki koncepcji naukowych i społecznych głoszonych przez Profesora, jak i Jego osobowości. Co więcej, Profesor Jerzy Nikitorowicz jest nie tylko „człowiekiem pogranicza”, ale wręcz „symbolem pogranicza” – podkreślała w laudacji prof. Ewa Jarosz.

Za swoją działalność Profesor był wielokrotnie nagradzany. W 2006 roku został odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” za ochronę kultury i dziedzictwa narodowego. W 2012 przyznano mu medal „Zasłużony dla Tolerancji” (Fundacja Ekumeniczna „Tolerancja” honoruje w ten sposób osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do szerzenia idei tolerancji w kraju i na świecie).

Za wybitne zasługi w propagowaniu wiedzy o wspólnym dziedzictwie historycznym narodów tworzących Rzeczpospolitą Obojga Narodów został w 2010 roku odznaczony krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni