MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Były premier Jerzy Buzek otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie odbyło się uroczyste wręczenie tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Buzkowi, wieloletniemu europarlamentarzyście, ale również znanemu naukowcowi i politykowi. Wydarzenie to wpisało się w Święto uczelni", której mija właśnie rok od otrzymania tytułu pełnoprawnego uniwersytetu bezprzymiotnikowego.

Poniedziałek 3 czerwca na Uniwersytecie Jana Długosza w Częstochowie nie tylko świętowano rocznicę nadania tytułu uniwersytetu bezprzymiotnikowego, ale w ramach tego wydarzenia wręczono tytuł doktora honoris causa prof. Jerzemu Buzkowi, byłemu premierowi i przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego, który ze wzruszeniem i wdzięcznością dziękował za otrzymane wyróżnienie.

- To jest niezwykłe wyróżnienie. Najwyższe wyróżnienie, jakie może spotkać kogokolwiek w świecie nauki i kultury. Trzeba przyznać, że uznanie siły środowiska, to jest przede wszystkim uczelnia. To jest Uniwersytet. To jest coś, co kojarzy nam się od zawsze, nie tylko z tradycją, ale siłą oddziaływania duchowego. I to, co uczelnia może komukolwiek przyznać, jako najwyższe wyróżnienie, to jest właśnie doktorat honoris causa. Ja czuję się niezwykle wyróżniony tym, że tak solidna i z taką dobrą przeszłością, uczelnia, jaką jest Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, zdecydowała się przyznać mi ten tytuł. Również dlatego, że patron tej uczelni to był niezwykły człowiek. Trzeba pamiętać, że to był wychowawca synów Kazimierza, króla Polski. On nich uczył właściwie odpowiedzialności za zbiorowość i odpowiedzialności za kraj. Jan Długosz był jednym z pierwszych ludzi w naszej historii, którzy sprawą odpowiedzialności za kraj zajmowali się w sposób systematyczny, naukowy właściwie - mówił Jerzy Buzek.

Były premier przyznał, że jest bardzo wdzięczny uczelni i Częstochowie za to, że otrzymał to zaszczytne wyróżnienie.

- Częstochowa jest niezwykłym miastem miastem, w którym mamy dwie bardzo solidne duże uczelnie. Od dawna już - Politechnikę Częstochowską, a od kilku lat mamy pełnowymiarowy Uniwersytet, i takich miast w Polsce jest niewiele, które mają jedno i drugie, a właśnie nam potrzeba tego w codziennym życiu. Nie tylko samych politechnik, nie tylko uniwersytetów, ale trzeba nam właśnie połączenia jednego z drugim i dzisiaj ten wyrastający na olbrzyma, Uniwersytet Jana Długa Długosza w Częstochowie, jest takim uzupełnieniem. Wielkim uzupełnieniem dla Częstochowy. Daje to świadectwo, jak mocno przyszłościowe jest to miasto i środowisko częstochowskie - dodał Jerzy Buzek.

Z drugiej strony sama uczelnia również podkreśla, że wręczenie tytułu honoris causa Jerzemu Buzkowi jest dla niej wyróżnieniem i zaszczytem.

- Święto uczelnia obchodzi co roku i ono jest momentem, w którym możemy uroczyście promować doktorów, doktorów habilitowanych, wyróżnić profesorów uczelni, a mamy kim się pochwalić. Ta kadra bardzo się powiększa, mamy szansę wyróżnić nagrodami naszych studentów, bo będziemy wręczać nagrody: primus in facultate, primus in universitate, primus in scola doktorale. Podczas święta uczelni uniwersytet nadaje również w sposób uroczysty tytuł doktora honoris causa. Jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, że w tym roku ten tytuł przyjął profesor Jerzy Buzek. Były premier RP, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł. Jest to wyraz uznania dla naszej działalności. Pan profesor jest doktorem honoris causa kilkunastu uczelni w kraju i za granicą, więc dołączając do grona społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu, wyróżnia naszą uczelnię, z czego bardzo się cieszymy - mówiła prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD.

W uroczystości wręczenia tytułu byłemu premierowi wzięli udział m.in. minister zdrowia Izabela Leszczyna, parlamentarzyści z regionu częstochowskiego i przedstawiciele władz Częstochowy.

Jerzy Buzek - polityk i naukowiec

W laudacji na cześć Jerzego Buzka przypomniano jego ścieżkę życiową, działalność naukową, opozycyjną i polityczną.

Profesor doktor habilitowany inżynier doktor honoris causa multi Jerzy Buzek, naukowiec, ceniony nauczyciel akademicki, wybitny działacz społeczny i polityk, urodził się 3 lipca 1940 roku w Śmiłowicach. Badania naukowe rozpoczął w 1963 roku w Zakładzie Inżynierii Chemicznej i Konstrukcji Aparatury Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach po ukończeniu studiów na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej i uzyskaniu dyplomu magistra inżyniera mechanika-energetyka w specjalności: maszyny i urządzenia przemysłu chemicznego. W tym Zakładzie, przekształconym później w Instytut Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach, w którym po latach obejmie stanowisko dyrektora ds. naukowych, mgr inż. Jerzy Buzek zrealizował pracę doktorską, na podstawie której Rada Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w 1969 roku, nadała Mu stopień doktora nauk technicznych. W latach 1971-1972 odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Cambridge. Rozpoczął tam badania nad modelowaniem zjawisk powierzchniowych w procesach chemisorpcji. Tematykę tę po powrocie do kraju twórczo rozwijał w Instytucie PAN w Gliwicach. Uzyskane wyniki stały się podstawą procedury habilitacyjnej, sfinalizowanej w 1979 roku na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej. Tytuł Profesora otrzymał w 1997 roku.

Prace badawcze Profesora Jerzego Buzka, realizowane w trakcie zatrudnienia zarówno w macierzystym Instytucie, jak i na Politechnice Śląskiej i Politechnice Opolskiej, od początku Jego działalności naukowej miały często pionierski w skali światowej charakter i dotyczyły kluczowych problemów, jakimi są efektywność energetyczna, technologia czystszego spalania węgla oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Rezultaty tychże badań przyczyniły się do rozwoju nowoczesnych metod i technologii w inżynierii chemicznej, co zaowocowało istotnymi ulepszeniami w przemyśle chemicznym wytwarzającym energię i w ochronie środowiska.

Profesor Buzek ma bardzo bogaty dorobek naukowy: jest autorem i współautorem ponad 200 prac naukowych, w tym licznych artykułów w recenzowanych czasopismach międzynarodowych, kilku książek i patentów. Jego prace nie tylko mają duże znaczenie akademickie (były wielokrotnie doceniane na arenie między- narodowej), ale również wpłynęły na praktyczne rozwiązania technologiczne w przemyśle. Za swój wkład w rozwój nauki Profesor Jerzy Buzek otrzymał liczne nagrody oraz odznaczenia krajowe i zagraniczne, między innymi 14 tytułów doktora honoris causa.

Oprócz osiągnięć naukowych Profesor Jerzy Buzek jest znany ze swojej wybitnej działalności społecznej i politycznej. W latach osiemdziesiątych i przez pierwsze siedem lat kolejnej dekady ubiegłego stulecia był zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność", zarówno w okresie pierwszej legalnej działalności związku, jak i czasu podziemia oraz relegalizacji po 1989 roku. W latach 1997-2001 był posłem na Sejm RP i pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów. Rząd kierowany przez Profesora Jerzego Buzka zakończył skutecznie proces wprowadzania Polski do struktury obronnej NATO (12 marca 1999 roku) oraz rozpoczął procedurę rozmów akcesyjnych z Unią Europejską.

Od 2004 roku Profesor Jerzy Buzek jest posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2009-2012 pełnił funkcję Przewodniczącego PE. Jego działalność w tym obszarze wpłynęła w znaczącym stopniu na proces integracji Polski z Unią Europejską oraz promocję polskiej nauki i innowacyjności na arenie międzynarodowej.

- Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie, wyrażając głębokie uznanie dla wkładu badań prowadzonych przez Profesora doktora habilitowanego inżyniera doktora honoris causa multi Jerzego Buzka w rozwój polskiej i światowej nauki oraz dla wielkiego zaangażowania w działalność społeczno-polityczną na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i integracji Polski ze strukturami NATO i Unii Europejskiej, a także doceniając okazywane ogromne wsparcie dla Uczelni i wielu naszych inicjatyw, postanowił uhonorować Profesora Jerzego Buzka tytułem Doktora Honoris Causa - motywował przyznanie tytułu senat uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni