MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Katowicach rozpoczęło EuroScience Open Forum 2024. Stolica województwa stała się europejskim centrum rozmów o transformacji nauki i świata

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
"Nauka zmienia życie" mówił Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego podczas inauguracji EuroScience Open Forum 2024, które rozpoczęło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Różnorodne dyskusje, których głównym tematem jest nauka, będą trwały przez cztery dni, od 12 do 15 czerwca. To pierwsze tego typu wydarzenie w tej części Europy.

EuroScience Open Forum międzynarodowe wydarzenie, które w tym roku odbywa się w Katowicach. Czterodniowa konferencja, ma na celu stworzenie przestrzeni dla społeczności naukowej do interdyscyplinarnej i wieloaspektowej dyskusji na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Debaty te są skierowane do społeczeństwa i prowadzone z jego aktywnym udziałem.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe kolejny raz okazało się idealną przestrzenią do przyjęcia tysięcy gości, którzy chcą rozmawiać o roli nauki w kreowaniu przyszłego świata, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w zakresie trwającej transformacji energetycznej. Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki zaangażowaniu siedmiu śląskich uczelni, które stworzyły konsorcjum i zawalczyły o tytuł Europejskiego Miasta Nauki, który od początku roku dumnie dzierżą Katowice.

- Rok 2024 to w Katowicach rok nauki. Od stycznia w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, organizowane są tygodnie tematyczne, które pozwalają naszym mieszkankom i mieszkańcom lepiej poznać naukę i zrozumieć świat. Natomiast 12 czerwca Katowice staną się miejscem międzynarodowej dyskusji naukowców i ekspertów. ESOF, czyli EuroScience Open Forum to platforma wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych, innowacji i technologicznego rozwoju. Bardzo się cieszę z tego, że tak duże wydarzenie odbywa się w Katowicach – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Do stolicy województwa zjechali przedstawiciele naukowych środowisk z całej Europy. Wśród prelegentów są m.in. Philip K. Hopke, z Uniwersytetu Clarksona, Toma Susi, z Uniwersytetu Wiedeńskiego, David Stainforth, reprezentujący Londyńską Szkołę Ekonomii i Nauk Politycznych oraz Sabina Leonelii, naukowczyni z Uniwersytetu z Exeter w Wielkiej Brytanii.

Katowice stolicą nauki - trwa EuroScience Open Forum

W inauguracji wydarzenia wzięli udział m.in. Marcin Krupa, prezydent Katowic, Marek Wójcik, wojewoda śląski, Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki, Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, Anna Kwaśniewska, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych oraz Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu GZM.

Wszyscy zgromadzeni goście podkreślali niezwykłą wagę wydarzenia i jego rolę w dalszym, naukowym i transformacyjnym rozwoju województwa śląskiego.

- Dziękujemy za zaproszenie na dzisiejszą konferencję. Konferencję, która ma stworzyć platformę do wymiany informacji pomiędzy światem nauki, biznesem, rządem. Ma też być taką platformą do tego, żeby budować wzajemne zaufanie między nauką, budować kulturę nauki, wspierać innowację i badania - mówiła Maria Mrówczyńska. - Jest to też szczególnie ważne, bo znajdujemy się w tym właśnie w czasie, gdy Katowice posiadają to wyróżnienie, ten wspaniały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. To wyróżnienie jest impulsem do tego, aby miasto się rozwijało, aby nauka mogła rozwiązywać problemy lokalnej społeczności, ale również problemu lokalne, bo mówimy o podnoszeniu jakości życia, zielonej gospodarce, innowacyjnym przemyśle - dodawała.

Wydarzenie sprawia, że Katowice i województwo śląskie kolejny raz potwierdzają, że są ważnym ośrodkiem naukowym kraju. Region wykorzystuje swoje dziedzictwo industrialne do dalszego, prężnego rozwoju.

- Odchodzimy od przemysłu ciężkiego, górnictwa, które od lat było motorem dla rozwoju naszego województwa. Przechodzimy do gospodarki innowacyjnej, która w synergii i symbiozie z mieszkańcami i środowiskiem naturalnym, wykorzystując to, co generuje nauka, zaczynamy przechodzić do nowych technologii, nowych gałęzi przemysłu. Taka jest wizja naszego regionu, która jest określona w strategii regionu województwa śląskiego - mówiła Anna Kwaśniewska. - Jestem przekonana, że rozpoczynająca się konferencja, da możliwość dalszej współpracy przedstawicieli nauki, edukacji, biznesu, otoczenia biznesu, administracji, samorządu, ale również świata kultury, sztuki, pracy na rzecz nowoczesnego społeczeństwa - dodawała.

W najbliższych dniach odbędą się rozmowy dotyczące sześciu obszarów tematycznych: transformacji energetycznej, zrównoważonego środowiska, tożsamości kulturowej, transformacji społecznych, przemian w obrębie doskonałości naukowej, zdrowia społecznego oraz transformacji cyfrowej.

W ramach konferencji ESOF2024 odbędzie się również druga edycja EU Talent Fair - europejskich targów pracy skierowanych do młodych naukowców oraz osób zainteresowanych karierą w badaniach naukowych. Uczestnicy targów będą mieli okazję porozmawiać z ekspertami oraz zapoznać się z różnymi ścieżkami kariery badawczej.

Inicjatywa organizowana jest z unijnych środków, a udział w niej jest bezpłatny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni