MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jerzy Buzek w Katowicach namaścił swojego następcę w Europie. Misję byłego premiera ma kontynuować Borys Budka

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, zrezygnował ze startu w tegorocznych eurowyborach. Polityk, podczas wizyty na Europejskim Kongresie Przemysłu i Energetyki "Industry in Transition" w Katowicach, wskazał swojego następcę. Misję Jerzego Buzka w Europie ma kontynuować Borys Budka, lider śląskiej listy Koalicji Obywatelskiej.

Jerzy Buzek w Katowicach namaścił Borysa Budkę na swojego następcę w Europie

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach trwa Europejski Kongres Przemysłu i Energetyki "Industry in Transition". Wydarzenie skupia najważniejszych przedstawicieli administracji państwowej, nauki i przedsiębiorstw branżowych, którzy dyskutują o rozwoju przemysłu i energetyki. Podczas kongresu omawiane są m.in. różne możliwości dostosowania sektora przemysłu i energetyki do wyzwań związanych z zieloną transformacją, a także zastosowanie w nich algorytmów sztucznej inteligencji. Kongres organizowany jest przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

W debatach biorą udział również politycy, co pozwala na zacieśnienie współpracy między środowiskiem akademickim i biznesowym. Polityka przy tej okazji przejawia się również w inny sposób. Podczas wieczornej gali, która zamykała pierwszy dzień obrad, Jerzy Buzek odebrał z rąk Borysa Budki nagrodę "Innowator roku 2024". W swoim przemówieniu były premier zwrócił się bezpośrednio do Borysa Budki, który niedawno musiał odejść z Ministerstwa Aktywów Państwowych, aby stanąć na czele śląskiej listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Europarlamentu.

- Wszyscy doskonale wiemy, jak wiele zależy od miejsca, w którym rozpocząłeś działania parę miesięcy temu. Niejako zostałeś wypchnięty z tych najważniejszych dla Polski działań właśnie przeze mnie. Mam tego świadomość, ale jestem przekonany, że powodzenie i sukces będziesz miał także tam gdzie zmierzasz - mówi Jerzy Buzek. - Chciałem ci bardzo podziękować, że jesteś tutaj dla nas dzisiaj symbolem październikowego zwycięstwa - dodaje.

W ten sposób były premier wziął "odpowiedzialność" za kształt listy i namaścił Borysa Budkę na swojego następcę. Wybory do Europarlamentu to już przedostatni etap wyborczego maratonu, jaki rozpoczął się 15 października wyborami parlamentarnymi. Następnie w kwietniu, Polki i Polacy ruszyli do urn by wybrać władze samorządowe, a w niedzielę 9 czerwca wybiorą swoją reprezentację do Parlamentu Europejskiego. Ze startu w wyborach zrezygnowało dwóch wieloletnich eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej: Jerzy Buzek i Jan Olbrycht, dlatego premier Donald Tusk poprosił Borysa Budkę o wzięcie odpowiedzialności za śląską listę KO. O randze tego wyzwania, były już szef MAP, mówił w wywiadzie dla DZ następująco.

- W województwie śląskim mieliśmy dwie tamie monumentalne postaci - Jerzego Buzka i Jana Olbrychta. Premiera i pierwszego marszałka województwa śląskiego. To ludzie, którzy dla regionu i dla Polski w europarlamencie robili rzeczy wręcz niemożliwe, walczyli o środki unijne. Jerzy Buzek potrafił przekonać cały parlament i komisję do tego, aby był Specjalny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dedykowany naszemu województwu. Jan Olbrycht był odpowiedzialny za budżet ze stronu parlamentu i również dbał o Polskie interesy. Dla mnie to jest wielki zaszczyt, wyróżnienie, ale też zobowiązanie - po dwudziestu latach jestem liderem listy, gdzie moi poprzednicy zrobili tak wiele. To są postaci, co do których osiągnięć nie mamy żadnych wątpliwości, ale dążyć do tego by być takimi jak oni jest naprawdę bardzo trudno. Wiem, jaka duża jest to odpowiedzialność - mówi Borys Budka.

Jerzy Buzek to jeden z najwybitniejszych polskich polityków. W latach osiemdziesiątych i przez pierwsze siedem lat kolejnej dekady ubiegłego stulecia był zaangażowany w działalność NSZZ „Solidarność", zarówno w okresie pierwszej legalnej działalności związku, jak i czasu podziemia oraz relegalizacji po 1989 roku. W latach 1997-2001 był posłem na Sejm RP i pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów. Rząd kierowany przez Profesora Jerzego Buzka zakończył skutecznie proces wprowadzania Polski do struktury obronnej NATO (12 marca 1999 roku) oraz rozpoczął procedurę rozmów akcesyjnych z Unią Europejską.

Od 2004 roku Jerzy Buzek jest posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2009-2012 pełnił funkcję Przewodniczącego PE. Jego działalność w tym obszarze wpłynęła w znaczącym stopniu na proces integracji Polski z Unią Europejską oraz promocję polskiej nauki i innowacyjności na arenie międzynarodowej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni