MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Artur Ważny z pierwszymi zmianami personalnymi i strukturalnymi w diecezji sosnowieckiej

Bartosz Żołnierczyk
Opracowanie:
Bp Artur Ważny od momentu objęcia diecezji sosnowieckiej odważnie i z zapałem dokonuje niezbędnych zmian w jej funkcjonowaniu.
Bp Artur Ważny od momentu objęcia diecezji sosnowieckiej odważnie i z zapałem dokonuje niezbędnych zmian w jej funkcjonowaniu. Diecezja Sosnowiecka
Powołanie moderatora kurii diecezjalnej, koordynatora Światowych Dni Ubogich oraz animatora promocji opcji preferencyjnej na rzecz ubogich, utworzenie sekretariatu biskupa sosnowieckiego oraz nowego kurialnego wydziału ds. ewangelizacji to jedne z pierwszych decyzji personalnych bp. Artura Ważnego od momentu objęcia diecezji sosnowieckiej. W ostatnich dniach biskup Ważny powołał także dwie specjalne komisje, które się zajmą skandalami, do których doszło w diecezji. Kim są nowo powołane osoby?

Biskup Ważny z pierwszymi zmianami personalnymi i strukturalnymi w diecezji sosnowieckiej

Wśród ogłoszonych 21 czerwca decyzji personalnych znalazła się również nominacja ks. Mirosława Toszy na koordynatora Światowych Dni Ubogich w Diecezji Sosnowieckiej oraz animatora promocji opcji preferencyjnej na rzecz ubogich. Ks. Tosza to założyciel i wieloletni opiekun jaworznickiej Wspólnoty „Betlejem”, która jest miejscem życia i modlitwy z ubogimi.

Na 5-letnią kadencję moderatora Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu został powołany dotychczasowy wiceoficjał Sądu Biskupiego w Sosnowcu – ks. dr Tomasz Smalcerz, prawnik kanonista, absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Nowy moderator kurii będzie w diecezji jednocześnie wikariuszem generalnym.

Dyrektorem nowo powołanego Wydziału ds. Ewangelizacji został mianowany ks. Szymon Wojciechowski, członek kolegium konsultorów i rady kapłańskiej diecezji sosnowieckiej oraz opiekun duchowy wspólnoty „Miasto Ocalenia”. Pracę ks. Wojciechowskiego będzie wspierał świecki asystent, którego wybór jeszcze przed nami.

Zobaczcie ZDJĘCIA z ingresu i codzienności biskupa

W celu świadczenia bezpośredniej pomocy biskupowi sosnowieckiemu został utworzony Sekretariat Biskupa Sosnowieckiego. W jego skład bp. Artur Ważny powołał ks. dr. Pawła Sproncla, pastoralistę, absolwenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który będzie pełnił rolę jego kapelana i ceremoniarza oraz ks. Przemysława Lecha, absolwenta wydziału komunikacji społecznej Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Ks. Lech został mianowany sekretarzem biskupa sosnowieckiego oraz rzecznikiem prasowym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

- Kościół ma być bardziej misyjny i synodalny, do czego zaprasza nas szczególnie papież Franciszek. Zaproszeni jesteśmy więc do rozeznawania, jak mamy współpracować wzajemnie we wspólnotach parafialnych - wierni świeccy z duchownymi, włączając w służbę właściwe każdemu charyzmaty, dary i talenty - mówi bp. Artur Ważny.

- Temu także mają służyć różnego rodzaju modele katechumenatu parafialnego oraz posługi świeckich katechistów, akolitów i lektorów. Istnieje więc potrzeba przygotowania odpowiednich propozycji pastoralnych oraz sposobów kształcenia i formowania przygotowujących się do pełnienia tych posług, a potem zastosowania ich w codzienności parafialnej. Te wyzwania stoją przed całym Kościołem w Polsce, także przed naszą diecezją- mówi bp. Artur Ważny.

- Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczę, ma w tym względzie zająć się przygotowaniem pewnego ramowego programu. Nadto powołane w diecezji dwie komisje, których prace wkrótce ruszą, aby mogły właściwie i autonomicznie funkcjonować, potrzebują także, co oczywiste, ze strony diecezji koordynacji. Jednocześnie ewangelizując, nie możemy zapominać o ubogich, inaczej przestajemy być wiarygodni. Temu wszystkiemu mają między innymi służyć zmiany strukturalne i personalne w diecezji. Z czasem będą kolejne – mówi bp. Artur Ważny.

Komisją, która zbada sprawy skandali, będzie kierować prokurator Prokuratury Regionalnej w Katowicach w stanie spoczynku, Violetta Guia. Druga ze komisji zajmie się kwestiami pastoralnymi, finansowymi, prawnymi, administracyjnymi oraz personalnymi. Pomoże to nowemu biskupowi zobaczyć, jak dotychczas diecezja była zarządzana, jakie ma problemy i możliwości rozwoju na różnych płaszczyznach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni