MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zagłębie pamięta - 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Wspominamy wizytę. WIDEO i ZDJĘCIA

Dr Emilian Kocot
Na dużym placu w Zagórzu Papieża przywitało 300 tysięczne zgromadzenie Zagłębiaków.
Na dużym placu w Zagórzu Papieża przywitało 300 tysięczne zgromadzenie Zagłębiaków. Diecezja Sosnowiecka, Miasto Sosnowiec
Gdyby zapytać, jakie było najważniejsze wydarzenie, w ciągu kilkudziesięciu lat istnienia sosnowieckiej diecezji z pewnością znajdą się osoby, które powiedzą: wizyta św. Jana Pawła II w Sosnowcu. W tym roku diecezja będzie celebrować 25. rocznicę tego zaledwie kilkugodzinnego wydarzenia, które na jednym placu zgromadziło ponad 300 tys. osób. Jubileuszowe obchody diecezjalne połączone będą w tym roku z ingresem bp. Artura Ważnego do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Uroczystości odbędą się 22 czerwca - przekazuje w komunikacie prasowym Diecezja Sosnowiecka.

Zagłębie pamięta - 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu

Na lądowisku dla helikoptera przy sklepie Auchan, na Papieża i Wielkiego Polaka oczekiwali księża biskupi diecezji sosnowieckiej: ordynariusz Adam Śmigielski i Piotr Sucha oraz wojewoda katowicki Marek Kempski, prezydent Sosnowca Michał Czarski, przewodniczący Rady Miasta Tomasz Bańbuła i proboszcz zagórskiej parafii św. Joachima ks. kanonik Stanisław Kocot.

Po wyruszeniu z lądowiska, na drodze przejazdu, Papież z papamobile błogosławił tłumy witających Go mieszkańców. Okoliczne domy i ulice przystrojone zostały flagami papieskimi i narodowymi, a las proporców trzymanych w rękach sosnowiczan stwarzał odświętny nastrój i godne powitanie Jana Pawła II.

Zanim wylądował helikopter, oczekujący Papieża na placu spotkania przy ul. Gwiezdnej wysłuchali celebrowanej mszy św. pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego ks. biskupa Leszka Sławoj-Głodzia. W pięknym ołtarzu zaprojektowanym przez Annę i Ryszarda Jurkowskich, obok krzyża, nie brakło symbolicznej sosny przypominającej historię miasta, a w jego tle galerii banerów z herbami miast i gmin wchodzących w skład diecezji sosnowieckiej.

Na dużym placu w Zagórzu Papieża przywitało 300 tysięczne zgromadzenie Zagłębiaków. Słowa powitania wygłosił ks. biskup Adam Śmigielski, pierwszy ordynariusz diecezji powołanej do życia w 1992 r. W pierwszych słowach powiedział:

- Ojcze Święty stoisz na świętej ziemi, stolicy Kościoła sosnowieckiego, stolicy Czerwonego Zagłębia, ale nie z nienawiści i negacji wartości religijnych i narodowych, tylko z miłości do Boga i Ojczyzny.

Jan Paweł II, w przemówieniu poświęconym ludziom pracy mówił:

- Dzisiejsze spotkanie wywołuje w mej pamięci wspomnienie tych uroczystości, które przeżywaliśmy tu, w Sosnowcu, w maju 1967 roku. W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - dzisiejszej katedrze - przy udziale Prymasa Tysiąclecia oraz innych biskupów polskich, celebrowaliśmy wówczas obchody milenijne … Pamiętam, ile nadziei i ile mocy niosło zwłaszcza soborowe nauczanie o godności osoby ludzkiej i o jej niezbywalnych prawach. Wówczas zapadało ono głęboko w dusze przygotowane do milenium przez wielką nowennę. Dziś czasy się zmieniły. Jest to wielki dar Bożej Opatrzności. Bogu należy się nasza wdzięczność za to wszystko, co dokonało się w naszej Ojczyźnie. Niech nigdy jej nie zabraknie w sercach ludzi wierzących w Polsce!

Zobaczcie, jak przebiegała wizyta papieża w Sosnowcu

Pod koniec spotkania, szerokimi schodami w ustalonym szyku, postępował szpaler delegacji z darami, dziękując Ojcu Świętemu za wizytę. Następnie Papież poświęcił liczne utensylia liturgiczne, obrazy, pamiątki, a w końcu udzielił błogosławieństwa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni