MKTG SR - pasek na kartach artykułów

25 lat temu papież Jan Paweł II zawitał do Gliwic. Towarzyszyło temu wiele emocji i wspólnego, radosnego oczekiwania

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
25 lat temu przeżyliśmy "Cud nad Kłodnicą", kiedy papież przyjechał do Gliwic, ale powitać się z wiernymi.
25 lat temu przeżyliśmy "Cud nad Kłodnicą", kiedy papież przyjechał do Gliwic, ale powitać się z wiernymi. UM Gliwice
Są takie wydarzenia, które na zawsze zapisują się w pamięci tysięcy, jeśli nie milionów ludzi. Jednym z nich, w województwie śląskim, była pielgrzymka Jana Pawła II do Gliwic, która odbyła się 17 czerwca 1999 roku. Wydarzenie wywołało niezwykle silne emocje wśród wszystkich tych, którym bliska była postać papieża. Wydarzenie to, z racji na niezwykle okoliczności, w naszej pamięci zapisało się jako "cud nad Kłodnicą". Kliknij w GALERIĘ i przeżyj te niezwykłe chwile jeszcze raz!

Pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Gliwic - historia niezrealizowanej wizyty i spełnionych nadziei

Kolejna, siódma wizyta papieża w Polsce odbyła się za sprawą zaproszenia Episkopatu Polski, który w 1998 roku zwrócił się do Jana Pawła II z prośbą o kolejną wizytę w Polsce. Papież zgodził się i zaplanował pielgrzymkę na czerwiec 1999 roku. Ta miała odbyć się z przesłaniem "Bóg jest miłością". Jan Paweł II postanowił odwiedzić wszystkie diecezje utworzone w 1992 roku, w tym diecezję gliwicką. W grudniu 1998 roku biskup gliwicki Jan Wieczorek ogłosił radosną wiadomość – papież przybędzie do Gliwic w połowie czerwca 1999 roku.

Na miejsce spotkania papieża z wiernymi wybrano lotnisko Aeroklubu Gliwickiego, gdzie oczekiwało około 800 tysięcy pielgrzymów. Na lotnisku zbudowano imponujących rozmiarów ołtarz zaprojektowany przez prof. Adama Lisika.

Początek wizyty Jana Pawła II w Polsce i choroba Ojca Świętego

5 czerwca 1999 roku Jan Paweł II pojawił się w Gdańsku, gdzie rozpoczął pielgrzymkę do ojczyzny, najdłuższą z dotychczasowych, obejmującą 23 miejscowości. W Gliwicach papież miał się pojawić 15 czerwca na Nieszporach ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tego dnia pielgrzymi zaczęli gromadzić się na płycie lotniska w Gliwicach. Jednak o godzinie 10.10 bp Gerard Kusz ogłosił smutną wiadomość – choroba uniemożliwiła papieżowi przybycie na zaplanowane nieszpory. Mimo to, pielgrzymi pozostali, modląc się za zdrowie papieża. Wkrótce rozpoczęła się msza święta w intencji Jana Pawła II, której przewodniczył abp Damian Zimoń. Po Eucharystii z nadzieją oczekiwano dalszych informacji, jednak ostatecznie wieczorem przybyły jedynie delegacje episkopatu i Watykanu, a tekst homilii papieskiej odczytał abp Józef Kowalczyk.

Jednak już dzień później, 16 czerwca stan zdrowia papieża uległ poprawie, co natychmiast wywołało spekulacje o jego możliwym przyjeździe do Gliwic. Wieczorem o godzinie 22:30 na antenie radia Plus ogłoszono, że Jan Paweł II przybędzie do miasta w czwartek, 17 czerwca. W nocy pielgrzymi zaczęli ponownie gromadzić się na lotnisku, a całe Gliwice zapanowały w gorączkowym oczekiwaniu. Przedsiębiorstwa i szkoły przerwały swoją działalność, aby wszyscy mogli uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

- Musiała zapaść dramatyczna decyzja, gdzie zorganizować to spotkanie 17 czerwca - wspominał niegdyś prezydent Zygmunt Frankiewicz. - Były różne propozycje, na szczęście tak, jak pierwotnie zaplanowano - ponownie wybór padł na gliwickie lotnisko. Decyzja okazała się słuszna, bo na spotkanie z Ojcem Świętym przybyło prawie 500 tys. ludzi. Kiedy po całej nocy na lotnisku wczesnym rankiem jechałem na chwilę do domu, miasto było jeszcze przejezdne. Potem zaś, a było to w krótkim czasie - gdy na lotnisko wracałem, to było już wyzwanie - dodawał.

Około południa, nad lotniskiem pojawił się helikopter z papieżem na pokładzie. Gdy Jan Paweł II wylądował, przywitały go gromkie brawa i okrzyki radości.

- Widać, że Ślązak cierpliwy i twardy. Bo ja bym z takim papieżem nie wytrzymał. Ma przyjechać nie przyjeżdża, potem znowu nie ma przyjechać a przyjeżdżo - mówił wówczas Jan Paweł II.

Papież poprowadził modlitwę Anioł Pański, poświęcił korony na wizerunki Najświętszej Marii Panny oraz miejski sztandar. Na zakończenie wizyty odbył rozmowę z wiernymi, którą pamiętamy do dziś. Pomimo początkowych trudności, pielgrzymka Jana Pawła II do Gliwic zakończyła się w atmosferze ogromnej radości i duchowego wzbogacenia. Wierni opuszczali gliwickie lotnisko z głębokim poczuciem wspólnoty i niezapomnianymi wrażeniami ze spotkania z papieżem.

Choć cała wizyta trwała zaledwie 27 minut, mieszkańcy województwa śląskiego do dziś pamiętają jej przebieg i bez trudu potrafią wskazać, co robili tego pamiętnego dnia i jakie towarzyszyły im emocje.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni