MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Idzi Panic w wodzisławskim Pałacu Dietrichsteinów. Wykład badacza Całunu Turyńskiego. O zagadkach Nowego Testamentu ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
To było fascynujące spotkanie z niezwykłym człowiekiem. W sobotę, 8 czerwca, w muzeum prof. Idzi Panic opowiedział o narodzinach swoich historycznych pasji, wodzisławskim dzieciństwie, naukowych sukcesach i porażkach. Profesor zaprezentował swoją nową książkę „Między Nazaretem a Golgotą”. Uczestnicy zastanawiali się nad prapoczątkami Wodzisławia Śląskiego.

Książka „Między Nazaretem a Golgotą” ukazała się wczesną wiosną. Porusza tematykę nowotestamentową. Otwiera pytanie o czas spisania dokumentów.

- Dla mnie, jako historyka Ewangelie i Listy św. Pawła są przede wszystkim źródłami historycznymi. Od teologii się jednak nie ucieknie, czy jest się osobą wierzącą, czy niewierzącą. Jako historyk mam ten komfort, że mogę zostawić teologię i wejść zagadnienie w takim stopniu, by nie narazić się na zarzut, że coś zinterpretuję w sposób nieprawidłowy – mówi prof. Idzi Panic.

Jak dodaje, można to obrazowo pokazać tak, że nie będąc mechanikiem samochodowym może przykręcić podstawowe śrubki, a nie będzie rozkręcał silnika.

- Robię to, na czym się znam. Tematy nowotestamentalne mają na celu pokazanie realiów tamtych czasów, oczami ludzi z tamtych czasów. Przybycie Trzech Mędrców, Gwiazda Betlejemska, pokłon Trzech Króli; takie bardzo sympatyczne, proste, oczywiste sprawy – wyjaśnia profesor. - Jeżeli spojrzeć na to oczami tamtych ludzi i przez tekst grecki (nie tłumaczenie), to pokłon Trzech Króli nie był żadnym pokłonem, ale hołdem oddanym Bogu. Taki hołd oddawano władcom perskim i tylko władcom perskim. Nie wolno było paść na twarz przed inną osobą. I oni padają na twarz przed dzieckiem, co jest wręcz niewyobrażalne. Robią to bez najmniejszego zawahania – dodaje.

Prof. Idzi Panic jest wybitnym historykiem, profesorem nauk humanistycznych. Urodził się w Wodzisławiu Śląskim.

- To jest moje miasto rodzinne. Zostawiam tu część swojego serca. Drugą mam w Cieszynie. Dzielę swoje uczucia między dwoma miastami. Z racji studiów jestem związany z Katowicami, pracowałem na Uniwersytecie Śląskim do 2018 roku – podkreśla profesor Panic, który w Wodzisławiu jednego ze siostrzeńców, szwagra i kuzynowsto w dzielnicy Zawada.

Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Śląskiego. W katach 1998-2018 był kierownikiem Zakładu Historii Średniowiecznej w Instytucie Historii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się głównie historią średniowiecza oraz dziejami Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego. Od połowy lat 80. XX wieku prowadzi badania nad Całunem Turyńskim, zwieńczone publikacją monografii Tajemnica Całunu. W 2011 otrzymał Nagrodę im. Karola Miarki, a w 2007 Nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika. W 2012 został członkiem Komitetu Nauk Historycznych PAN.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni