MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska na jedenastym miejscu najlepszych uczelni w Polsce. Awansowała o jedną pozycję w stosunku do ubiegłego roku

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
W rankingu uczelni akademickich, który obejmuje sto trzy szkoły wyższe publiczne i niepubliczne na jedenastym miejscu znalazła się Politechnika Śląska. Zajęła ona tym samym najwyższą pozycję spośród wszystkich śląskich uczelni w tej kategorii.
W rankingu uczelni akademickich, który obejmuje sto trzy szkoły wyższe publiczne i niepubliczne na jedenastym miejscu znalazła się Politechnika Śląska. Zajęła ona tym samym najwyższą pozycję spośród wszystkich śląskich uczelni w tej kategorii. Arch. / mar. Politechniki Śląskiej
W tegorocznym rankingu szkół wyższych – opublikowanym przez Perspektywy – Politechnika Śląska zajmuje najwyższą pozycję, biorąc pod uwagę uczelnie w naszym województwie. Widnieje ona na jedenastym miejscu wśród najlepszych szkół wyższych w Polsce i awansowała o jeden stopień w stosunku do ubiegłego roku. Jeśli chodzi o popularność uczelni niepublicznych, to w tym zakresie wiedzie prym Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. W tej kategorii uczelnia zajęła trzecią pozycję. Powodem do dumy jest również pierwsze miejsce Akademii Wychowania Fizycznego w rankingu najbardziej docenianych AWF-ów w kraju. Ponadto, uczelnia ta została też wyróżniona pod względem kierunków kształcenia. Funkcjonująca tam fizjoterapia okazała się najlepsza w Polsce. – Po raz siódmy jesteśmy najlepszą Akademią Wychowania Fizycznego w kraju, co stanowi niewątpliwie powód do dumy. Poza tym, wygrywamy w rankingu kierunków i najlepiej w Polsce kształcimy w dziedzinie fizjoterapii – mówi prof. dr hab. Rajmund Tomik, prorektor do spraw dydaktyki i studentów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Politechnika Śląska najlepszą uczelnią w naszym regionie

Po raz dwudziesty piąty Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” przygotowała i opublikowała rankingi szkół wyższych w Polsce, uwzględniając osobno uczelnie akademickie, niepubliczne, publiczne uczelnie zawodowe oraz uczelnie wyróżnione pod względem kierunków kształcenia. W rankingu uczelni akademickich, który obejmuje sto trzy szkoły wyższe publiczne i niepubliczne (z wyjątkiem uczelni artystycznych), posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora na jedenastym miejscu znalazła się Politechnika Śląska. Zajęła ona tym samym najwyższą pozycję spośród wszystkich śląskich uczelni w tej kategorii. Zadowolenia nie kryją pracownicy szkoły wyższej.

– Najlepszą uczelnią akademicką na Śląsku ponownie została Politechnika Śląska, awansując o jedno miejsce w stosunku do ubiegłego roku. W rankingu studiów technicznych oceniono dwadzieścia dwa kierunki, z których aż w siedmiu Politechnika Śląska znalazła się na podium w skali ogólnopolskiej. Drugie miejsce zajął kierunek górnictwo i geologia oraz inżynieria biomedyczna, natomiast na trzecim miejscu sklasyfikowano kierunki: architektura, automatyka robotyka, elektrotechnika, energetyka a także mechanika. Wszystkie kierunki studiów uzyskały wyższą lokatę niż w poprzednim roku – zauważa Jadwiga Witek, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Akademia z Dąbrowy Górniczej w czołówce uczelni niepublicznych

Szkół wyższych, działających na terenie województwa śląskiego nie zabrakło również w innym zestawieniu. Przykładem takiej placówki jest Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, która znajduje się na trzecim miejscu w tegorocznym rankingu uczelni niepublicznych.

– Akademia WSB ma wiele atutów. Na pewno jesteśmy jedną z bardziej zdigitalizowanych uczelni w regionie. Dzięki temu udało się na przykład niemal całkowicie zlikwidować gigantyczne kolejki przed egzaminami, które widać na innych uczelniach. Akademia WSB inwestuje w najnowocześniejszy sprzęt. To między innymi sprzęt medyczny – wykorzystywany do kształcenia między innymi ratowników medycznych, profesjonalny sprzęt telewizyjny czy budki do nauki tłumaczenia symultanicznego. Atutem jest też umiędzynarodowienie uczelni, mamy najwięcej w regionie zagranicznych studentów, ale umiędzynarodowienie to także zagraniczne publikacje – zwraca uwagę Łukasz Miąsik, dyrektor ds. komunikacji z mediami i
rzecznik prasowy Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

Podkreśla on również, że kierunkami, które cieszą się największą popularnością w tej szkole są przede wszystkim te związane z bezpieczeństwem – między innymi narodowym. Uczelnia w tej chwili kształci w siedmiu lokalizacjach – w siedzibie w Dąbrowie Górniczej oraz na wydziałach zamiejscowych: w Cieszynie, Żywcu, Olkuszu, Krakowie, Gliwicach i Tychach. Studenci wybierają spośród dwudziestu sześciu kierunków, jakie można realizować w ramach studiów pierwszego oraz drugiego stopnia, a także na jednolitych studiach magisterskich.

– Akademia prowadzi studia dualne, realizuje studia Executive MBA oraz Master of Business Administration. Jest liderem w kształceniu podyplomowym – to oferta ponad stu kierunków. Prowadzi też szkołę doktorską, studia doktoranckie i seminaria doktorskie – dodaje Łukasz Miąsik.

Najlepszy AWF i fizjoterapia w Polsce

Powodem do dumy jest również pierwsze miejsce Akademii Wychowania Fizycznego w rankingu najbardziej docenianych AWF-ów w kraju. Ponadto, uczelnia ta została też wyróżniona pod względem kierunków kształcenia. Funkcjonująca tam fizjoterapia okazała się najlepsza w Polsce.

– Po raz siódmy jesteśmy najlepszą Akademią Wychowania Fizycznego w kraju, co stanowi niewątpliwie powód do dumy. Poza tym, wygrywamy w rankingu kierunków i najlepiej w Polsce kształcimy w dziedzinie fizjoterapii. Możemy też poszczycić się takimi kierunkami jak wychowanie fizyczne czy turystyka i rekreacja – mówi prof. dr hab. Rajmund Tomik, prorektor do spraw dydaktyki i studentów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Prof. dr hab. Rajmund Tomik podkreśla, że uczelnia może poszczycić się wysokim poziomem kształcenia na wszystkich kierunkach, realizowanych przez placówkę. Studenci akademii niemal w każdej dziedzinie odnoszą sukcesy i wykazują się swoimi umiejętnościami oraz wiedzą w rozmaitych konkursach czy zawodach.

– Jako uczelnia staramy się dbać o jakość kształcenia na naszych kierunkach. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach ma też liczną grupę sportowców, reprezentujących nasz kraj – zaznacza prorektor do spraw dydaktyki i studentów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Dodaje, że mocną stronę kształcenia w akademii stanowi realizacja zajęć praktycznych w możliwie każdej przestrzeni. Przykładem tego jest fizjoterapia.

– W przypadku fizjoterapii szczególną zaletą jest to, że mamy wspólne oddziały ze szpitalami. Chodzi konkretnie o Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku oraz Szpital Powiatowy w Zawierciu. Oznacza to, że w warunkach klinicznych nasi studenci nabywają umiejętności praktyczne – mówi prof. dr hab. Rajmund Tomik, prorektor do spraw dydaktyki i studentów na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Najważniejszymi odbiorcami rankingu są maturzyści

Ranking szkół wyższych przedstawia zestawienia najlepszych uczelni, ocenianych na podstawie różnych kryteriów, między innymi takich jak aspekty badawcze czy praktyczny charakter studiów. Celem przygotowania rankingu jest ułatwienie maturzystom dokonania wyboru uczelni oraz kierunku.

– Najważniejszymi odbiorcami naszego Rankingu są oczywiście maturzyści – mówi Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji „Perspektywy”, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – Chcemy ułatwić młodym ludziom wybór kierunku studiów i uczelni. Ale Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to także swego rodzaju „fotografia” polskich uczelni, zrobiona pod nieprzypadkowym kątem. Fotografia, która pomaga nam określić, w jakim miejscu jesteśmy, co powinniśmy poprawić, na co zwrócić szczególną uwagę w kolejnych latach – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni