Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Polmosy pobiły się na butelki

Redakcja
Bielski Sąd Okręgowy zakazał Polmosowi Białystok sprzedaży wódki "Żytniówka" na czas procesu z bielskim Polmosem, który zarzucił wytwórni z Podlasia, iż rozlewa ją do opakowań przypominających produkowaną w Bielsku-Białej wódkę "Ekstra Żytnia".

O zakazie poinformował w czwartek rzecznik bielskiego Sądu Okręgowego Jarosław Sablik. - Zapadło już postanowienie, że na czas procesu białostocka firma nie może wprowadzać do obrotu w żadnej formie spornej wódki. Od postanowienia przysługuje zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Katowicach - powiedział.

Termin pierwszej rozprawy nie został wyznaczony. - Trwa doręczanie pozwów - powiedział.

Sablik dodał, że z pozwem wystąpiła Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych Polmos z Bielska-Białej. Zarzuciła białostockiej firmie stosowanie nieuczciwej konkurencji, poprzez wprowadzenie na rynek wódki "Żytniówka" w opakowaniu podobnym do bielskiej "Extra Żytniej", co może mylić klientów. Bielski Polmos zarzucił konkurentom także, że wykorzystuje znajomość wśród konsumentów marki i oznaczenia wódki z Bielska-Białej.

W pozwie wytwórnia z Podbeskidzia domaga się zaprzestania używania spornych opakowań, wycofania i zniszczenia dotychczas wyprodukowanych, a także zaniechania sprzedaży wódki "Żytniówka" w spornej szacie graficznej.

Prezes Polmosu Białystok Henryk Wnorowski powiedział, że po Nowym Roku z całą pewnością prawnicy firmy ustosunkują się do pozwu, choć - jak się wyraził - "nie ma o co kruszyć kopii". - Ani jeden, ani drugi znak nie jest znaczący dla polskiego rynku. Konsumenci w Polsce nie interesują się specjalnie ani Żytniówką, ani tym bardziej Ekstra Żytnią. To piosenka minionych lat. Jako spółka giełdowa na pewno nie będziemy robili niczego, co zakaże nam sąd - powiedział.

Prezes dodał zarazem, że w jego odczuciu opakowania nie są do siebie podobne.

Popularną na rynku wódkę "Ekstra Żytnia" zaczęto produkować w latach 60. XX wieku. Do 1999 r. mogły ją produkować wszystkie istniejące wówczas zakłady wytwarzające napoje alkoholowe; łącznie 18 Polmosów.

14 lipca 1999 r. prawo do używania znaku towarowego "Extra Żytniej" wykupiła w przetargu Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych Polmos Bielsko-Biała. Po tej dacie rozlewał ją także Polmos Jozefów, ale w 2008 roku wytwórnie podpisały porozumienie, na mocy którego ustaliły, że jedyną firmą uprawnioną do używania znaku "Extra Żytnia" jest bielska firma.

Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych Polmos Bielsko-Biała jest producentem i sprzedawcą alkoholu etylowego. Zatrudnia niespełna 200 osób. W ciągu trzech kwartałów 2010 roku wygenerowała stratę w wysokości prawie 2 milionów złotych.

Polmos Białystok jest producentem wódek, brandy, likierów, nalewek i napoi niskoalkoholowych. Pod względem wielkości sprzedaży zajmuje od 1998 r. pierwsze miejsce w kraju, z ok. 20-procentowym udziałem w rynku. Należy do grupy CEDC, która jest największym producentem wódek na świecie z roczną sprzedażą sięgającą 270 milionów litrów. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!