MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Rodzić w domu czy w szpitalu?

Wanda Then
Graffiti przy bielskiej ulicy PCK, promujące porody w domach
Graffiti przy bielskiej ulicy PCK, promujące porody w domach Fot. ARC
Dwa dni trwała w mieście akcja "Dobrze urodzeni - naturalnie w domu", promująca prawo kobiet do wyboru miejsca porodu.

Pod wiaduktem kolejowym nad bielską ulicą PCK powstawało graffiti. Malował je Dariusz Paczkowski, ojciec biorący udział w porodach domowych dwójki swoich dzieci, aktywista Fundacji Ekologicznej Arka oraz współpracownik wielu organizacji społecznych, między innymi stowarzyszenia "Dobrze urodzeni". Od ponad 20 lat tworzy zaangażowane społecznie graffiti i street art. Jest współtwórcą wydarzeń artystycznych i happeningowych.

Z kolei w Galerii Bielskiej BWA odbyły się warsztaty "Praca domowa, boli mnie głowa", które prowadziły trenerki antydyskryminacyjne - Monika Czapla i Małgorzata Młynarz. Obejrzeć też można było film Debry Pascali-Bonaro "Poród w ekstazie". Po projekcji dyskutowano o nowoczesnej Matce Polce AD 2009.
Bielska akcja oraz stowarzyszenie "Dobrze urodzeni" promują prawo kobiet do wyboru miejsca porodu. Członkowie stowarzyszenia, które tworzą rodzice i położne, skierowali list otwarty do Ministerstwa Zdrowia, w którym domagają się respektowania tego prawa.

- Polki jako matki są ofiarami nieudolności systemu opieki zdrowotnej. Świadczenia, które w Europie traktowane są jako standard, w Polsce uznawane są za luksus. Zaczynając od odpowiedniej edukacji seksualnej, co pozwala na świadome macierzyństwo, poprzez bezpłatne szkoły rodzenia i dostępne badania prenatalne, porody rodzinne, domowe i w domach narodzin, znieczulenie w trakcie porodu czy, w końcu, możliwość do opieki psychologa - nic z tego nie jest w zasięgu przeciętnej Polki - czytamy w liście skierowanym do resortu zdrowia.

Wzorem dla polskiego systemu może być Europa Zachodnia. Na przykład w Niemczech od 1980 roku powstało 150 domów narodzin, gdzie rodzi 10 procent kobiet. Podobny odsetek w ciągu najbliższych lat chce osiągnąć Wielka Brytania.

W Polsce natomiast zamknięto właśnie ostatnią izbę porodową w Lędzinach, choć pod protestem przeciwko temu podpisało się dwa tysiące osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni