Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Grzegorz Kaszak złożył rezygnację. Biskupa diecezji sosnowieckiej tymczasowo zastąpi arcybiskup katowicki Adrian Galbas

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Biskup Grzegorz Kaszak złożył rezygnację, o czym nuncjatura poinformowała 24 października 2023 roku.
Biskup Grzegorz Kaszak złożył rezygnację, o czym nuncjatura poinformowała 24 października 2023 roku. Karina Trojok
Nuncjatura apostolska w Polsce oraz diecezja sosnowiecka poinformowały o złożeniu przez biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka rezygnacji i przyjęciu jej przez papieża Franciszka. To prawdopodobnie pokłosie niedawnego skandalu w diecezji oraz innych niewyjaśnionych spraw. Biskup wystosował do wiernych list. Tymczasowo diecezją sosnowiecką pokieruje arcybiskup katowicki Adrian Galbas. On także napisał do wiernych.

Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego

- Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Grzegorza Kaszaka z posługi biskupa sosnowieckiego – poinformowała 24 października nuncjatura apostolska w Polsce.

Ponadto przekazano, że papież mianował tymczasowego administratora apostolskiego dla diecezji. Jest nim arcybiskup katowicki Adrian Galbas

- Administrator apostolski jest mianowany przez Stolicę Apostolską. Jest to urząd tymczasowy. Administrator zarządza diecezją do czasu wyłonienia nowego biskupa diecezjalnego. Procedura wyłonienia nowego biskupa rozpoczyna się wraz ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego biskupa – tłumaczy rzecznik prasowy archidiecezji katowickiej ks. Rafał Bogacki.

Problemy diecezji sosnowieckiej – sprawa z Dąbrowy Górniczej to nie jedyny skandal

Sprawa rezygnacji biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, jest związana ze skandalem w Dąbrowie Górniczej, gdzie media szeroko rozpisywały się o imprezie zorganizowanej przez księdza Tomasza Z. oraz nieudzieleniu przez niego pomocy człowiekowi w zagrożeniu życia.

To jednak tylko część problemów, które dotyczą diecezji sosnowieckiej. Niewyjaśniona do końca jest dalej sytuacja morderstwa diakona i samobójstwa księdza podejrzewanego o ten czyn. Cieniem na biskupa Kaszaka i jego posługę położyło się także przeniesienie seminarium duchownego do Częstochowy.

List Biskupa Grzegorza Kaszaka do wiernych: "Proszę też wszystkich o wybaczenie moich ludzkich ograniczeń"

Biskup Grzegorz Kaszak napisał do wiernych list. Wynika z niego, że prośbę o rezygnację złożył niemal miesiąc temu – 29 września.

- Bardzo serdecznie dziękuję Wam, Drodzy Diecezjanie, za trud, poświęcenie i wartościowe inicjatywy, które podejmowaliście dla budowania Kościoła, w szczególności Kościoła Sosnowieckiego. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak trwaliście i nadal trwacie w wierze. Będę zawsze pamiętał o was w moich modlitwach - zapewnia biskup.

W liście podziękował szczególnie księżom oraz osobom konsekrowanym. Poprosił także o „żarliwą modlitwę” w intencji wyboru nowego biskupa oraz o wspomaganie arcybiskupa Adriana Galbasa w tymczasowym zarządzaniu diecezją. Padły także słowa przeprosin – trzeba przyznać dość ogólne.

- Proszę też wszystkich o wybaczenie moich ludzkich ograniczeń. Jeśli kogoś uraziłem lub coś zaniedbałem, bardzo za to przepraszam – napisał biskup Grzegorz Kaszak.

Administrator apostolski abp Adrian Galbas: „proszę was o życzliwość i współpracę opartą na prawdzie”

List do wiernych diecezji sosnowieckiej napisał także nowy administrator apostolski arcybiskup Adrian Galbas. Na samym początku życzył im pokoju, „który wypływa z Najświętszego Serca Chrystusa”. Wskazał także, że obecne dni są niełatwe, a tymczasowy urząd przyjął „w posłuszeństwie Kościołowi”.

- Moim obowiązkiem jest zapewnić zwyczajne i spokojne zarządzanie diecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa. Będę starał się być jak najbardziej do waszej dyspozycji, w czym bliska odległość Katowic i Sosnowca z pewnością pomoże. Bardzo serdecznie proszę was o życzliwość i współpracę opartą na prawdzie. Proszę także o modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Niech to będzie człowiek „według serca Bożego", bo jak pisał św. Jan Maria Vianney - taki pasterz jest największym skarbem, jaki dobry Bóg może nam ofiarować i „jednym z najcenniejszych darów Bożego miłosierdzia". - napisał administrator apostolski dla diecezji sosnowieckiej.

Na końcu swego listu arcybiskup katowicki zachęcił modlitwy w szczególności wspólnoty życia konsekrowanego oraz księży. Chce, aby ci ostatni mogli w nowym biskupie odnaleźć „ojca, brata i przewodnika”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera