Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup Tadeusz Rakoczy zrzekł się tytułu „Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej”

JAK
Biskup Tadeusz Rakoczy zrzekł się tytułu „Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej”. O decyzji biskupa poinformowało w Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Decyzja hierarchy ma związek z karą nałożoną na niego przez Stolicę Apostolską w związku z zaniedbaniami w sprawie nadużyć seksualnych popełnionych w bielskiej diecezji przez niektórych duchownych i wnioskiem części radnych domagających się odebrania tytułu biskupowi-seniorowi.

- Biskup senior Tadeusz Rakoczy w piśmie adresowanym do Przewodniczącego Rady Miasta Bielska-Białej poinformował o decyzji zrzeczenia się przez niego tytułu „Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej” - poinformowało w czwartek 7 października Centrum Informacyjno-Medialne Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Zrzeczenie się tytułu przez biskupa Rakoczego to pokłosie głośnej sprawy Janusza Szymika z Międzybrodzia Bialskiego, który jako ministrant był krzywdzony seksualnie przez proboszcza parafii. Gdy zgłosił sprawę biskupowi Rakoczemu, ten nie podjął działań.

Stolica Apostolska w następstwie formalnych zgłoszeń przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. W wyniku zakończonego dochodzenia w maju br. Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Rakoczego następujące decyzje: zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych, nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy, zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski oraz wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Po tej decyzji, na czerwcowej sesji, część bielskich radnych złożyła wniosek o odebranie bp. Rakoczemu tytułu „Zasłużonego dla Miasta Bielska-Białej”. Ostatecznie na wrześniowej sesji bielscy radni nie odebrali tytułu bp. Rakoczemu. Wcześniej tytułów Honorowego Obywatela Miasta pozbawiły bp. Rakoczego samorządy Kęt i Oświęcimia.

Nie przeocz

Przypomnijmy, że Janusz Szymik w 1993 roku sprawę zgłosił biskupowi Rakoczemu, ówczesnemu ordynariuszowi diecezji bielsko-żywieckiej, który w tej kwestii nie podjął żadnych działań. Dopiero bp Roman Pindel, nowy ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, zajął się sprawą w 2014 r., krótko po objęciu diecezji. Po przyjęciu zgłoszenia rozpoczął się proces kościelny, który zakończył się wyrokiem skazującym ks. Jana W. Wyrok został zatwierdzony przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie.

W ubiegły tygodniu Onet poinformował, że żywiecka prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa wobec trzech biskupów z diecezji bielsko-żywieckiej: Tadeusza Rakoczego, Piotra Gregera i Romana Pindla oraz byłego metropolity krakowskiego kardynała Stanisława Dziwisza. Według prokuratora, w uzasadnieniu wskazano, iż w momencie, gdy hierarchowie mieli otrzymać informacje o wykorzystywaniu Janusza Szymika, nie istniał jeszcze obowiązek zawiadomienia o tym organów ścigania.

Musisz to wiedzieć

Zażalenie na decyzję prokuratury złożyła państwowa komisja do spraw pedofilii. Sprawę rozpatrzy Sąd Rejonowy w Żywcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera