MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BITWA PREZYDENCKA w Bielsku-Białej. Jarosław Klimaszewski i Konrad Łoś zmierzą się w II turze. Jaki mają pomysł na miasto?

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Bitwę prezydencką o Bielsko-Białą stoczą Jarosław Klimaszewski z Koalicji Obywatelskiej i Konrad Łoś z Prawa i Sprawiedliwości.
Bitwę prezydencką o Bielsko-Białą stoczą Jarosław Klimaszewski z Koalicji Obywatelskiej i Konrad Łoś z Prawa i Sprawiedliwości.
Bitwa prezydencka w Bielsku-Białej. Jarosław Klimaszewski, popierany przez Koalicję Obywatelską oraz Konrad Łoś z Prawa i Sprawiedliwości, w niedzielę 21 kwietnia, powalczą w dogrywce o urząd prezydenta Bielska-Białej. Zaprosiliśmy obu kandydatów do udziału w przedwyborczej Bitwie prezydenckiej. Zadaliśmy im sześć tych samych pytań dotyczących rządzenia miastem, pierwszych decyzji po wygranych wyborach czy pomysłów na finansowanie inwestycji.

Bitwa kandydatów w II turze wyborów do urzędu prezydenta Bielska-Białej

1. Dlaczego to Pan powinien zostać prezydentem miasta?

Jarosław Klimaszewski: Od wielu lat działam w lokalnym samorządzie. Byłem radnym, przewodniczącym Rady Miejskiej, a od ponad pięciu lat sprawuję funkcję prezydenta miasta. To jest kapitał, który z całą pewnością predestynuje mnie do zarządzania miastem. A skoro o zarządzaniu mowa to w tej materii również mam spore doświadczenie. Zarządzałem własną firmą, dużym zakładem produkcyjnym, a teraz zarządzam Urzędem Miejskim i wszystkimi jego jednostkami, czyli ponad 3,5 tysiącem osób. Jestem człowiekiem otwartym, słucham mieszkańców i liczę się z ich opiniami. Co ważne, jestem gwarantem dobrej współpracy na linii prezydent – Rada Miejska oraz Urząd Miejski – władze wojewódzkie.

Konrad Łoś: Decyzję o kandydowaniu podjąłem po licznych namowach mieszkańców. To oni motywowani potrzebą zmian, zachęcili mnie do startu w wyborach na urząd Prezydenta Miasta. Wiem, że mieszkańcy oczekują zwiększenia ich udziału w procesie zarządzania miastem. Chcą nie tylko być słuchani, lecz także wysłuchiwani. Uważam, iż moja osoba zapewni zmianę w sferze podejścia do ich problemów. Dowiodłem tego sprawując funkcję radnego Rady Miejskiej w Bielsku-Białej przez ostatnie 10 lat. Mieszkańcy doskonale wiedzą, że mogą na mnie liczyć. Nigdy nie odmawiam im pomocy. Będę działał na rzecz zwiększania komfortu życia mieszkańców we wszystkich sferach funkcjonowania miasta. Ponadto posiadam umiejętności koncyliacyjne, odpowiednie wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz społeczne, które ułatwią mi sprawowanie funkcji prezydenta miasta.

2. Jakie dwie najważniejsze Pana cechy gwarantują rozwój miasta?

Konrad Łoś: Pracowitość, doświadczenie oraz odwaga i skuteczność.

Jarosław Klimaszewski: Wskazałbym przede wszystkim na koncyliacyjność oraz umiejętność dialogu. Potrafię – co udowodniłem w minionej kadencji – rozmawiać z ludźmi wywodzącymi się z różnych środowisk i reprezentującymi różnorodne poglądy. Niejednokrotnie udawało mi się jednoczyć te osoby wokół ważnych idei i celów. Przykładem może być mój klub radnych, w którym dla dobra miasta działali wspólnie przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, osoby związane z moim poprzednikiem – prezydentem Jackiem Krywultem, a nawet radni o mocno prawicowych poglądach.

3. Trzy największe problemy do rozwiązania w mieście?

Jarosław Klimaszewski: Dużym wyzwaniem będzie z pewnością kwestia zagospodarowania odpadów komunalnych. Tu musimy się skoncentrować przede wszystkim na jeszcze większej promocji segregacji wśród mieszkańców. Ważnym problemem do rozwiązania będzie także dokończenie likwidacji kopciuchów. Na pewno trzeba będzie kontynuować program dopłat do wymiany starych źródeł ciepła na ekologiczne przy równoczesnej likwidacji starych pieców w zasobach miejskich. Istotną kwestia jest także zwiększenie zasobu mieszkaniowego miasta. Należy to robić poprzez dalsze remonty pustostanów, wspieranie budownictwa społecznego i zwiększanie środków na budownictwo komunalne.

Konrad Łoś:

 • depopulacja. Remedium: maksymalne wykorzystanie atutów miasta takich jak m.in. uniwersyteckość oraz położenie geograficzne, rozwój mieszkalnictwa komunalnego i społecznego, rozwój opieki żłobkowej, ożywienie śródmieścia, poprawa oferty kulturalnej, udogodnienia finansowo-fiskalne dla przedsiębiorców;
 • zwolnienia grupowe w branży tradycyjnego przemysłu automotive. Remedium: aktywne pozyskiwanie nowych inwestorów;
 • wsparcie mieszkańców w rozwiązywaniu problemów społecznych, zdrowotnych i emocjonalnych, zwłaszcza seniorów, jak i dzieci oraz młodzieży.

4. Cztery decyzje na cztery tygodnie po wyborach. Co powinno powstać lub zostać zlikwidowane w mieście?

Konrad Łoś:

 • podjęcie działań mających na celu wzmacnianie standardów społeczeństwa obywatelskiego, m.in.: przywrócenie projektów osiedlowych w ramach budżetu obywatelskiego i sprowadzenie tej instytucji do pierwotnego kształtu, zwiększenie możliwości kontaktu prezydenta i jego zastępców z mieszkańcami. Analiza dotychczasowych rozwiązań i narzędzi w tym zakresie oraz ich uelastycznienie w celu poprawy efektywności komunikacji władz miasta z mieszkańcami;
 • przeprowadzenie kwerendy gruntów miejskich pod kątem sposobu ich zagospodarowania oraz możliwości realizacji budownictwa komunalnego i społecznego;
 • przygotowanie założeń do programu wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży;
 • stworzenie ułatwień dla najemców lokali komunalnych w zakresie dobrowolnych zamian lokali oraz uelastycznienie polityki czynszowej w sferze lokali użytkowych.

Jarosław Klimaszewski: Na pewno powinien powstać portal „Zapytaj mieszkańca” w celu konsultacji z mieszkańcami ważnych z punktu widzenia miasta decyzji. Kolejna sprawa to przeprowadzenie wspólnie z organizacjami ekologicznymi audytu zieleni na terenie miasta. Trzecia kwestia to stworzenie wspólnie z powiatem bielskim strategii ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. I czwarta sprawa to zlecenie organizacjom pozarządowym utworzenia w mieście specjalnej strefy dla młodych ludzi.

5. Pięć inwestycji, które zostaną zrealizowane podczas najbliższej kadencji, jeśli zostanie pan prezydentem?

Jarosław Klimaszewski: Dwie największe inwestycje, które należy zrealizować to budowa Północnej Śródmiejskiej Obwodnicy Miasta oraz Centrum Przesiadkowego. Przedsięwzięcie bardzo ważne z punktu widzenia wszystkich mieszkańców to modernizacje dróg osiedlowych, na co chciałbym przeznaczyć naprawdę spore środki – co najmniej 10 mln złotych rocznie. Kolejna ważna inwestycja, która – co ważne – ma już zapewnione finansowanie to modernizacja głównego pawilonu Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego. W planach na najbliższą kadencję jest także budowa Centrum Integracji Społecznej.

Konrad Łoś:

 • realizacja projektów z zakresu komunalnego i społecznego budownictwa mieszkaniowego. W mijającej kadencji nie oddano do użytku ani jednego nowo wybudowanego lokalu komunalnego;
 • inwestycje drogowe, w tym budowa nowych łączników komunikacyjnych oraz modernizacje dróg, m.in.: Piastowskiej, Akademii Umiejętności, Polnej;
 • remonty dróg lokalnych poprzez ułożenie na nich nowych nakładek asfaltowych na szerszą niż dotąd skalę;
 • modernizacja i reorganizacja publicznego transportu wraz pobudzeniem rozwoju sieci dróg rowerowych jako rozwiązanie systemowe;
 • podjęcie kompleksowej rewitalizacji osiedli mieszkaniowych (najstarszych i najbardziej zdegradowanych);
 • tworzenie nowych i rozwijanie dotychczasowych miejsc wypoczynku i rekreacji, w tym infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

6. Jak zdobyć środki na realizację inwestycji? Z jakich programów zamierza Pan skorzystać? Gdzie znaleźć oszczędności?

Konrad Łoś:

 • środki z programów rządowych;
 • pogramy UE;
 • rozwijanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego;
 • inne (np. niskooprocentowane pożyczki z BGK).

Jarosław Klimaszewski: Oczywiście podstawowym źródłem finansowania inwestycji pozostanie budżet miasta. Mam nadzieję, że dzięki zmianie rządów w naszym kraju samorządy odzyskają przynajmniej część dochodów, które utraciły w ciągu ostatnich lat. Szansą dla nas będą także z całą pewnością środki z KPO. Wciąż będziemy też zabiegać o pieniądze z programów rządowych i unijnych. W Urzędzie Miejskim pracuje zespół specjalistów, którzy mają w tym zakresie duże doświadczenie i spore osiągniecia. A co do oszczędności to szukamy ich i wprowadzamy systematycznie we wszystkich możliwych obszarach poprzez m.in. oszczędzanie energii w obiektach publicznych, inwestowanie w odnawialne źródła energii czy termomodernizację budynków oświatowych.

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera