MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radna KO będzie wiceprezydentem Katowic? Jest petycja do prezydenta Marcina Krupy

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Barbara Wnęk-Gabor (w środku) jest jedną z kandydatek na urząd wiceprezydenta Katowic
Barbara Wnęk-Gabor (w środku) jest jedną z kandydatek na urząd wiceprezydenta Katowic MAS
Przed rozpoczęciem nowej kadencji samorządu toczą się rozmowy dotyczące poszczególnych stanowisk. Tematem gorącej debaty jest m.in. urząd wiceprezydenta Katowic. Koalicja Obywatelska, która uzyskała najlepszy wynik w stolicy województwa, chciałaby mieć dwóch wiceprezydentów i przewodniczącego Rady Miasta. Po niedawnej wypowiedzi prezydenta Marcina Krupy o współpracy z kobietami wiele środowisk zwraca uwagę na potrzebę włączenia kobiet do zarządu miasta. Do gabinetu prezydenta wpłynęła petycja o mianowanie na stanowisko wiceprezydenta Barbary Wnęk-Gabor, radnej KO z Katowic.

Radna KO będzie wiceprezydentem Katowic? Jest petycja do prezydenta Marcina Krupy

O tym, że na funkcję wiceprezydenta Katowic powinna pełnić kobieta, zrobiło się głośno po jednym z wywiadów Marcina Krupy, który sugerował, że te stanowiska obejmą mężczyźni. Prezydent tłumaczył, że zarządza "dość twardą ręką i o wiele prościej rozmawia mu się z mężczyznami niż kobietami". Od tego czasu na Młyńską wpływają różne petycje, które są następstwem kontrowersyjnej wypowiedzi. Pierwsza dotyczyła zorganizowania w katowickim magistracie warsztatów antydyskryminacyjnych i rozwijających postawy równościowe. Szerzej o sprawie pisaliśmy tutaj.

Pod koniec minionego tygodnia do katowickiego ratusza wpłynęła kolejna petycja, której autorzy wnoszą o powołanie radnej Barbary Wnęk-Gabor z Koalicji Obywatelskiej na stanowisko wiceprezydenta miasta. Petycję, w imieniu Stowarzyszenia Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom, złożyła Alicja Dobija.

- W Katowicach przez wiele lat nie było Wiceprezydenta kobiety, więc najwyższy czas to zmienić! Po skandalicznych słowach Prezydenta Krupy z których można było wywnioskować, że nie chce współpracować z kobietami - powołanie kobiety na stanowisko Wiceprezydenta to KONIECZNOŚĆ. Mieszkanki i Mieszkańcy naszego miasta tego oczekują - informuje Alicja Dobija, prezes Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom.

"Mam nadzieje, że moja wiedza i kompetencje będą brane pod uwagę"

Radna Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że jest gotowa podjąć się tej funkcji.

- Jest mi bardzo miło, że mieszkańcy doceniają moją działalność, kompetencje, wiedzę i wykształcenie, jako radnej miasta, wieloletniego samorządowca, dyrektor biura senatorskiego i ekonomistki ze studiami doktoranckimi na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Najważniejsza jest współpraca z mieszkańcami Katowic i jestem zaszczycona wyszli z taką inicjatywą oddolną. Już wcześniej zgłaszały się do mnie kobiety z takim postulatem, abym była wiceprezydentem. Podpisały się pod tym również kobiety z Koalicji Obywatelskiej. Mam nadzieje, że moja wiedza i kompetencje będą brane pod uwagę - mówi Barbara Wnęk-Gabor.

Barbara Wnęk-Gabor wskazuje także na doświadczenie zebrane w katowickim samorządzie przez 14 lat pełnienia mandatu radnej.

- Prowadziłam wiele komisji, np. komisję górniczą, byłam wiceprzewodniczącą komisji kultury, promocji i sportu oraz komisji rewizyjnej. Byłam też członkiem komisji edukacji, infrastruktury i środowiska oraz budżetu, a więc miałam możliwość pracy z tymi wszystkimi zagadnieniami, które podejmowane są w ramach wydziałów Urzędu Miasta - podkreśla Barbara Wnęk-Gabor.

Jednocześnie zaznacza, że kobieta powinna być w zarządzie miasta nie tylko z uwagi na aspekt genderowy.

- To też jest ważne, aby wiceprezydentem była kobieta, ponieważ kobiety wnoszą inne kompetencje niż mężczyźni. Na całym świecie mówi się o tym, że jak w zarządach są mieszane składy, to jest to z korzyścią dla całości - zaznacza Barbara Wnęk-Gabor. - Nie dość, że mogłabym reprezentować kobiety w zarządzie miasta, to mogłabym służyć swoimi kompetencjami, wiedzą, wykształceniem i doświadczeniem - dodaje.

W Katowicach wciąż trwają rozmowy koalicyjne między Forum Samorządowe i Marcin Krupa oraz Koalicją Obywatelską. Chodzi o obsadę najważniejszych stanowisk w mieście. W kuluarach wiele mówi się o tym, że Koalicja Obywatelska, która uzyskała najlepszy wynik w stolicy województwa, chciałaby mieć dwóch wiceprezydentów i przewodniczącego Rady Miasta. Jednym z wiceprezydentów jest już Jarosław Makowski, szef KO w Katowicach. W gronie potencjalnych wiceprezydentów wymieniano m.in. Patryka Białasa i Ewę Sadkowską.

Na razie przedstawiciele obu ugrupowań nie chcą zdradzać kulis, ani pierwszych ustaleń. Nie komentują również inicjatywy, z jaką wystąpiła Alicja Dobija w imieniu Stowarzyszenia Klucz. Gdyby na urząd wiceprezydenta miasta została powołana Barbara Wnęk-Gabor, to jej miejsce w Radzie Miasta Katowice zajęłaby właśnie Alicja Dobija. Czy zrealizuje się taki scenariusz przekonamy się najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu. Radna Barbara Wnęk-Gabor zgłasza gotowość do pełnienia urzędu.

- Jestem do dyspozycji, ale oczywiście ostateczne decyzje należą do pana prezydenta w porozumieniu z władzami Platformy Obywatelskiej, którzy w tych właśnie kwestiach prowadzą rozmowy koalicyjne - podsumowuje Barbara Wnęk-Gabor.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni