MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy zarząd województwa śląskiego. Marszałek Wojciech Saługa: "Trzeba sprawiedliwości oddać pole"

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wojciech Saługa "odzyskał" stanowisko marszałka i oficjalnie przedstawił członków zarządu województwa śląskiego.
Wojciech Saługa "odzyskał" stanowisko marszałka i oficjalnie przedstawił członków zarządu województwa śląskiego. Magdalena Grabowska
Wojciech Saługa "odzyskał" stanowisko marszałka i oficjalnie przedstawił członków zarządu województwa śląskiego. - Trochę leżało mi to na sercu, że trzeba sprawiedliwości oddać pole i zawalczyć o to, żeby wrócić do tego, co zostało brutalnie odebrane i nieuczciwie przerwane - przyznał Wojciech Saługa.

Nowy zarząd województwa śląskiego. Marszałek Wojciech Saługa: "Trzeba sprawiedliwości oddać pole"

Przypomnijmy, że Wojciech Saługa z Koalicji Obywatelskiej między 2014 a 2018 rokiem sprawował funkcję marszałka woj. śląskiego. KO mogła rządzić w sejmiku kolejną kadencję, gdyby nie tzw. "zdrada" Wojciecha Kałuży, który w 2018 roku wybrany z list Koalicji Obywatelskiej przeszedł do PiS. Dzięki temu Prawo i Sprawiedliwość zyskało wtedy większość mandatów w Sejmiku Śląskim i mogło rządzić samodzielnie w województwie.

- Trochę mi to zostało skradzione. Byłem kandydatem na marszałka pięć i pół roku temu. W wyniku zdrady Wojciecha Kałuży utworzył się zarząd województwa niezgodny z werdyktem wyborców. Trochę leżało mi to na sercu, że trzeba sprawiedliwości oddać pole i zawalczyć o to, żeby to co brutalnie zostało odebrane i nieuczciwie przerwane, żeby do tego wrócić - przyznał Wojciech Saługa.

Były marszałek Jakub Chełstowski w 2023 r. przeszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Koalicji Obywatelskiej.

- Samorząd wojewódzki i urząd marszałka to dla mnie nie nowina. Koalicja Obywatelska była reprezentowana przez zarząd województwa przez ostatnie 15 miesięcy po odejściu z PiS pana marszałka Jakuba Chełstowskiego z grupą radnych. To byli bardziej "techniczni" ludzie niż "polityczni". Ogólną wiedzę mam, ale oczywiście zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Sytuacja budżetowa w woj. śląskim jest niezła. Żadnych trupów w szafie się nie spodziewam. Nowy zarząd, nowe porządki, nowe spojrzenie na sprawy, nowi ludzie, którzy będą kierowali w woj. śląskim na pewno wpłyną na korektę zmian, natomiast jakichś rewolucji dzisiaj nie planuję - mówi Wojciech Saługa.

W woj. śląskim udało się utworzyć Koalicję 15 października, która będzie liczyć 27 osób w 45-osobowym sejmiku.

- Jako Koalicja 15 października bierzemy odpowiedzialność za samorząd województwa śląskiego. Na początek musimy przywrócić rzeczy, które nie działały przez te pięć i pół roku najlepiej. Samorząd musi być samorządem. Stop sterowania samorządem z warszawskiej centrali. Stop papierom, czekom bez pokrycia. Stop ustawianiu konkursów, czy przetargów tylko dla swoich. Przywracamy prawo i przywracamy demokrację - zapowiedział marszałek Wojciech Saługa, dodając, że przed województwem śląskim wielkie wyzwania.

- Śląsk przechodzi transformację. Z tą transformacją wiążą się wyjazdy ludzi spoza województwa. Studenci zaczynają studiować coraz częściej w innych ośrodkach. Ludzi ubywa w woj. śląskim. Dalej mamy kłopoty z górnictwem i z energetyką. Na szczęście powstało Ministerstwo Przemysłu i chcemy z nim bardzo współpracować i być częścią zmian - dodał.

Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk zostali członkami zarządu woj. śląskiego.

- Zarząd województwa śląskiego jest różnorodny zarówno geograficznie jak i wiekowo. Będziemy reprezentować wszystkich mieszkańców woj. śląskiego.

Częstochowa rządzi w województwie. Grzegorz Boski i Bartłomiej Sabat zostali wicemarszałkami

Na wicemarszałków sejmik za rekomendacją Wojciecha Saługi wybrał Grzegorza Boskiego i Bartłomieja Sabata.

Bartłomiej Sabat to wieloletni samorządowiec, radny dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowy. Pełnił w tym czasie m.in. funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. W latach 2019-2024 był Zastępcą Prezydenta Częstochowy. Ma także duże doświadczenie w zarządzaniu jednostkami budżetowymi. Przez 7 lat był zastępcą dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przez 5 lat – pracował na stanowisku Wiceprezesa Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej oraz menedżerskich studiów podyplomowych MBA.

- Zaufanie, którym obdarzyła mnie Koalicja Obywatelska i Koalicja 15 października, że w tych swoich porozumieniach wypracowała, że aż dwóch przedstawicieli subregionu północnego będzie w zarządzie województwa to wielka mobilizacja. Nie będziemy jednak tylko ambasadorami subregionu. Będziemy działać dla całego województwa i robić wszystko, aby całe województwo rozwijało się równomiernie i uczciwie - mówił nam Bartłomiej Sabat.

Grzegorz Boski natomiast w minionej kadencji był Członkiem Zarządu Województwa. Od 2013 roku pełnił funkcję Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jest także członkiem Rady Naczelnej oraz Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2007-2012 był wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Był członkiem Zarządu Krajowego Polskiej Rady Młodzieży, w tym przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tej organizacji. W latach 2007 - 2013 był prezesem Częstochowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Małej Przedsiębiorczości.

- Teraz mamy wzmocnienie subregionu północnego naszego województwa. Osobiście uważam, że przez wiele lat byliśmy trochę zapominani. Dzisiejsze wybory wskazują na to, że być może w końcu tak ważny element województwa śląskiego, jakim jest subregion północny, będzie doceniony odpowiednio - przyznaje Grzegorz Boski.

Przewodniczącym sejmiku został Jacek Jarco z Trzeciej Drogi. Pochodzi z miejscowości Wieprz pod Żywcem. Za jego kandydaturą opowiedziało się 27 radnych, a 11 było przeciwnych. Jego rywalem był Jan Kawulok (PiS) z Cieszyna. W jego przypadku głosów „za” było 18, a „przeciw” – 20. Wiceprzewodniczącymi natomiast zostali: Alina Bednarz (KO), Mirosław Mazur (KO), Stanisław Gmitruk (Trzecia Droga).

- Od 2006 r. byłem radnym rady powiatu na kadencję 2010-2014. Dzisiaj radni obdarzyli mnie zaufaniem - tak od razu, na głęboką wodę. Mam nadzieję na szeroką współpracę w sejmiku. Mam nadzieję, że ta kadencja upłynie pod hasłem merytorycznych dyskusji. Liczę na współpracę z zarządem, klubami sejmiku i mam nadzieję, że dla dobra województwa mamy do zagospodarowania ogromne środki unijne, które trzeba sprawiedliwie transformować - powiedział.

Członkami zarządu woj. śląskiego zostali Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk.

- Od lat 10 pracuję w samorządzie. Jestem głównie związana z Bielskiem-Białą. Liczę na dobrą współpracę i na efektywną kadencję - przyznaje Joanna Bojczuk.

Rafał Adamczyk natomiast jest mieszkańcem Zagłębia.

- Kilkadziesiąt lat działam w samorządzie, cztery lata w sejmie i kilka miesięcy jako wicewojewoda - mówi Rafał Adamczyk. - Zajmowałem się różnymi rzeczami w samorządzie, miałem pod sobą m.in. planowanie przestrzenne i infrastrukturę w woj. śląskim, także liczę na to, że nasza różnorodność i doskonała wiedza będzie dobrym krokiem i będą to efekty dobrej pracy dla całego województwa śląskiego - dodał.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni