MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojciech Saługa został ponownie marszałkiem województwa śląskiego

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wojciech Saługa został ponownie marszałkiem województwa śląskiego
Wojciech Saługa został ponownie marszałkiem województwa śląskiego Arkadiusz Gola
Wojciech Saługa z Koalicji Obywatelskiej powrócił na stanowisko marszałka woj.śląskiego po ok. 6 latach. Zdobył 29 głosów. Wygrał z Janem Chrząszczem, którego wystawiło Prawo i Sprawiedliwość.

Pod koniec kwietnia donosiliśmy, że Śląska Rada Regionu Platformy Obywatelskiej wyraziła swoje poparcie dla Wojciecha Saługi, posła na Sejm, rekomendując go na stanowisko Marszałka Województwa Śląskiego. Decyzję podjęto jednogłośnie. Przed rozpoczęciem pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji (2024-2029) Wojciech Saługa zapowiedział, że KO wraz z Trzecią Droga i PSL-em otworzyło Koalicję 15 października, która w 45-osobowym składzie zapewniła sobie większość w sejmiku, mając 27 radnych.

- Od dzisiaj po zakończeniu sesji jako Koalicja 15 października weźmiemy odpowiedzialność za samorząd województwa śląskiego - zapowiedział Wojciech Saługa przed rozpoczęciem pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji. - Razem Koalicja 15 października w 45-osobowym sejmiku liczy 27 radnych. To bezpieczna większość, by dokonywać wyborów prezydium sejmiku i zarządu, a następnie by solidnie i odpowiedzialnie sprawować władzę w woj. śląskim - zapowiedział, dodając, że szczegółowe plany koalicji w woj. śląskim zdradzi po zakończeniu sesji.

Wojciech Saługa z Koalicji Obywatelskiej między 2014 a 2018 rokiem sprawował funkcję marszałka woj. śląskiego. KO mogła rządzić w sejmiku kolejną kadencję, gdyby nie tzw. "zdrada" Wojciecha Kałuży, który w 2018 roku wybrany z list Koalicji Obywatelskiej przeszedł do PiS. Dzięki temu Prawo i Sprawiedliwość zyskało wtedy większość mandatów w Sejmiku Śląskim i mogło rządzić samodzielnie w województwie. Jakub Chełstowski w 2023 r. zrobił podobną woltę i przeszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Koalicji Obywatelskiej.

- Dziękuję za te dobre i złe dni. Jestem przekonany, że stery w woj. śląskim będą w dobrych rękach. Pewna historia zatacza koło. Jestem dumny, że przyłożyłem do tego rękę - powiedział były marszałek Jakub Chełstowski, podczas swojego ostatniego wystąpienia, przed wyborem nowego marszałka woj. śląskiego.

- Historia zatoczyła koło - nawiązał do słów Jakuba Chełstowskiego obecny marszałek Wojciech Saługa. - Werdykt wyborców 5 lat temu zdradzony z tym trzeba żyć. Mówiliście, że zyskają wyborcy, nie zyskali - wyjaśnia. - Dziękujemy panie marszałku za współpracę. Coś się kończy, coś się zaczyna. Od dzisiaj Koalicja 15 października bierze odpowiedzialność za samorząd - dodał.

Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk zostali członkami zarządu woj. śląskiego.

Sesja sejmiku nadal trwa. Przewodniczącym sejmiku został Jacek Jarco z Trzeciej Drogi. Za jego kandydaturą opowiedziało się 27 radnych, a 11 było przeciwnych. Jego rywalem był Jan Kawulok (PiS) z Cieszyna. W jego przypadku głosów „za” było 18, a „przeciw” – 20. Wiceprzewodniczącymi natomiast zostali: Alina Bednarz (KO), Mirosław Mazur (KO), Stanisław Gmitruk (Trzecia Droga).

Wicemarszałkami województwa śląskiego zostali Bartłomiej Sabat i Grzegorz Boski.

Bartłomiej Sabat to wieloletni samorządowiec, radny dwóch kadencji Rady Miasta Częstochowy. Pełnił w tym czasie m.in. funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. W latach 2019-2024 Zastępcą Prezydenta Częstochowy. Ma także duże doświadczenie w zarządzaniu jednostkami budżetowymi. Przez 7 lat był zastępcą dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a przez 5 lat – pracował na stanowisku Wiceprezesa Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego sp. z o.o. Jest absolwentem Politechniki Częstochowskiej oraz menedżerskich studiów podyplomowych MBA.

Grzegorz Boski natomiast w minionej kadencji był Członkiem Zarządu Województwa. Od 2013 roku pełnił funkcję Dyrektora Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Jest także członkiem Rady Naczelnej oraz Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego. W latach 2007-2012 był wiceprezesem Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej. Był członkiem Zarządu Krajowego Polskiej Rady Młodzieży, w tym przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tej organizacji. W latach 2007 - 2013 był prezesem Częstochowskiego Stowarzyszenia Rozwoju Małej Przedsiębiorczości.

Członkami zarządu woj. śląskiego zostali Joanna Bojczuk i Rafał Adamczyk.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni