MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lewica i Koalicja Obywatelska będą rządzić Częstochową. Podpisano umowę o współpracy

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Lewica i Koalicja Obywatelska będą rządzić Częstochową. Podpisano umowę o współpracy
Lewica i Koalicja Obywatelska będą rządzić Częstochową. Podpisano umowę o współpracy Łukasz Kolewiński/UM Cz-wa
To, co nieoficjalnie mówiło się po ogłoszeniu wyniku wyborów, stało się faktem. Częstochowska Lewica i Koalicja Obywatelska będą wspólnie rządzić miastem. Kluby podpisały już umowę koalicyjną i spotkały się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. Znamy też nazwiska dwóch jego zastępców - jednym ma być Łukasz Kot (Lewica), a drugim Łukasz Pabiś (Koalicja Obywatelska). Nazwisko trzeciego zastępcy jeszcze nie zostało podane.

Lewica i Koalicja Obywatelska będą rządzić Częstochową

Umowa koalicyjna została podpisana ze strony Koalicji Obywatelskiej przez: ministrę zdrowia Izabelę Leszczynę, szefową klubu radnych KO Joannę Rekwirewicz oraz Łukasza Pabisia, a ze strony Nowej Lewicy przez: szefa Nowej Lewicy Łukasza Kota i przewodniczącego klubu radnych Nowej Lewicy w częstochowskiej Radzie Miasta Dariusza Kapinosa. Umowę podpisał także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Strony zobowiązały się wspólnie pracować na rzecz poprawy poziomu życia i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Częstochowy, dla dalszego rozwoju miasta oraz umacniania jego pozycji na samorządowej mapie Polski.

Współpraca ma służyć m.in.: stworzeniu lepszych miejsc pracy, kontynuacji programu budowy mieszkań komunalnych i lokali w ramach TBS, rozwojowi komunikacji publicznej, kompleksowemu wsparciu seniorek i seniorów, utworzeniu uniwersyteckiego szpitala klinicznego, poprawie jakości lokalnego systemu edukacji. W umowie nacisk kładzie się również na poprawę stanu dróg lokalnych, rozbudowę miejskiej infrastruktury sportowej, zintensyfikowanie działań w zakresie likwidacji niskiej emisji i poszerzania terenów zielonych, zwiększenia roli konsultacji społecznych oraz na poprawę bezpieczeństwa w mieście.

Rozmowy koalicyjne toczyły się długo

Przypomnijmy, najwięcej mandatów do częstochowskiej rady miasta zdobyli członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska, która zdobyła siedem mandatów, a na trzecim Lewica z sześcioma mandatami. Oprócz tego dwóch przedstawicieli w częstochowskiej radzie miasta ma Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni, a jednego Wspólnie dla Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Od początku było wiadomo, że mimo że najwięcej mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, rządzić w Częstochowie pewnie dalej będzie Lewica, o ile znajdzie sojuszników. Na celowniku do rozmów koalicyjnych była - jak zresztą w poprzednich latach - Koalicja Obywatelska.

Rozmowy koalicyjne toczyły się bardzo długo. Od drugiej tury wyborów minął już ponad miesiąc. Nieoficjalnie mówiło się, że "stawką" porozumienia są funkcje wiceprezydentów oraz przewodniczącego rady miasta, a także... spółki miejskie. Do tej pory Lewica miała trzech spośród czterech wiceprezydentów, przewodniczącego rady miasta, a także swoich na stołkach w spółkach. Teraz jednak Częstochowa ma nie czterech, a trzech wiceprezydentów.

Początkowo zakładano, że aspiracje do zostania wiceprezydentem będzie miał Łukasz Banaś (KO). Później okazało się, że bliżej mu do funkcji przewodniczącego rady miasta. I rzeczywiście taką sprawuje. Jeśli za pięć lat będzie kolejny raz ubiegał się o fotel prezydenta, takie stanowisko z pewnością pozwoli mu zaistnieć i trafić do większej liczby mieszkańców. Jako przewodniczący rady bierze bowiem udział w licznych wydarzeniach, i imprezach. A pokazywanie się wszędzie, gdzie się da, często jest na wagę kolejnych przychylnych głosów.

Wiadomo też, że jednym z wiceprezydentów prawdopodobnie będzie Łukasz Kot (Lewica), a także Łukasz Pabiś (Koalicja Obywatelska). Ten drugi swoje stanowisko obejmie w poniedziałek. Nazwisko trzeciego zastępcy jeszcze nie zostało podane.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni