MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eurowybory 2024: KO wygrywa na Śląsku z dużą przewagą nad PiS

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na podium znalazły się Koalicja Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość i Konfederacja. W województwie śląskim Koalicja Obywatelska wygrała z dużą przewagą (42,4 proc.) przed PiS (34,8 proc.)

Spis treści

W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych, które PKW podała w poniedziałek - Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia Droga - 6,91 proc., a Lewica - 6,3 proc. Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Województwo śląskie w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego będą reprezentować: Borys Budka, Mirosława Nykiel i Łukasz Kohut (Koalicja Obywatelska), Marcin Sypniewski (Konfederacja - ostatecznie wyprzedził Dobromira Sośnierza) oraz Jadwiga Wiśniewska i Patryk Jaki (obydwoje PiS).

Wyniki eurowyborów 2024. Według exit poll KO z dużą przewagą nad PiS

W województwie śląskim Koalicja Obywatelska wygrała z dużą przewagą (42,4 proc.) przed PiS (34,8 proc.). Wyniki największych klubów:

 • Koalicja Obywatelska 42,4 proc.
 • Prawo i Sprawiedliwość 34,8 proc.
 • Konfederacja 9,8 proc.
 • Trzecia Droga 6,9 proc
 • Lewica 4,7 proc.

Wyniki eurowyborów 2024. Sondaże pokazują zwycięzcę

Równo o godzinie 21, zakończyło się w Polsce głosowanie w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których Polki i Polacy wybierali swoich przedstawicieli do tej ważnej unijnej instytucji.

Poznaliśmy już sondażowe wyniki exit poll eurowyborów (IPSOS dla TVN, Telewizji Polskiej i Telewizji Polsat). Według tych danych najwięcej głosów zdobyła KO (38,2 proc. - 21 mandatów), następne było PiS (33,9 proc. - 19 mandatów ), a dalej Konfederacja (11,9 proc. - 6 mandatów), Trzecia Droga (8,2 proc. - 4 mandaty) i Lewica (6,6 proc. - 3 mandaty).

Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego, który wynosi 5 procent. Wyniki ugrupowań, które nie dostały się do Parlamentu Europejskiego prezentują się następująco: Bezpartyjni Samorządowcy – 0,8 procent, a Polexit – 0,3 procent.

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 39,7 proc. – wynika z badania exit poll Ipsos.

Kto dostał mandat wg sondaży?

Z KO mandaty w PE zdobyli m.in.: Borys Budka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Bartłomiej Sienkiewicz, Krzysztof Brejza, Ewa Kopacz, Marcin Kierwiński i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Z PiS do PE wybrani zostali m.in.: Beata Szydło, Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński, Adam Bielan, Maciej Wąsik.

Z kolei europosłami Konfederacji zostaną m.in.: Stanisław Tyszka, Grzegorz Braun i Dobromir Sośnierz.

Trzecia Droga do PE wprowadziła Krzysztofa Hetmana i Adama Jarubasa, mandaty prawdopodobne, ale niepewne dla Michała Gramatyki i Michała Koboski.

Z Lewicy mandaty w PE zdobyli m.in.: Robert Biedroń oraz prawdopodobnie Marek Belka i Krzysztof Śmiszek. (exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP)

Według sondażu Ipsos mandaty europarlamentu w województwie śląskim zdobyli:

 • Borys Budka
 • Patryk Jaki
 • Łukasz Kohut
 • Mirosława Nykiel - prawdopodobnie
 • Michał Gramatyka – mało prawdopodobne
 • Marcin Sypniewski
 • Jadwiga Wiśniewska

Jak liczone są głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

W wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-proc. progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Mandaty dzieli się między pozostałe komitety w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy tych komitetów w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

Ile europosłów i europosłanek jest wybieranych?

W czerwcu 2024 r. wybranych zostanie 720 posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami.

Z reguły, łączna liczba posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego jest ustalana przed każdymi wyborami. Nie może przekroczyć 750 osób plus przewodniczący/ca.

Czym jest Parlament Europejski?

Parlament Europejski jest jedynym na świecie ponadnarodowym zgromadzeniem wybieranym w wyborach bezpośrednich. Posłowie i posłanki do Parlamentu Europejskiego reprezentują interesy obywateli UE na szczeblu europejskim.

Jakie zadania ma Parlament Europejski?

Wraz z przedstawicielami rządów krajów Unii Europejskiej, europosłowie i europosłanki kształtują nowe akty prawne i decydują o prawach, które mają wpływ na wszystkie aspekty życia w całej Unii Europejskiej, od wspierania gospodarki i bezpieczeństwa, po walkę z ubóstwem i ze zmianą klimatu.

Posłowie i posłanki zwracają uwagę na ważne tematy polityczne, gospodarcze i społeczne oraz stoją na straży wartości Unii Europejskiej: poszanowania praw człowieka, wolności, demokracji, równości i praworządności.

Parlament zatwierdza budżet UE i kontroluje to, jak wydawane są pieniądze. Wybiera również przewodniczącego lub przewodniczącą Komisji Europejskiej, mianuje komisarzy i pociąga ich do odpowiedzialności.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni