MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci tragicznie zmarłego górnika z KWK Bobrek-Piekary nie zostaną bez pomocy. Otrzymają wsparcie finansowe

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Z prośbą o udzielenie takiej pomocy zwróciła się do marszałka województwa śląskiego przedstawicielka Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych
Z prośbą o udzielenie takiej pomocy zwróciła się do marszałka województwa śląskiego przedstawicielka Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych arc DZ
Dzieci górnika, który poniósł śmierć w wyniku wstrząsu, do którego w marcu tego roku doszło w kopalni węgla kamiennego Bobrek-Piekary w Bytomiu, otrzymają jednorazowe wsparcie finansowe. 36-letni bytomianin osierocił dwoje dzieci.

Dzieci tragicznie zmarłego górnika z KWK Bobrek-Piekary nie zostaną bez pomocy

Radni sejmiku śląskiego podjęli decyzję o przyznaniu jednorazowej pomocy finansowej na rzecz dzieci tragicznie zmarłego, 36-letniego górnika z Bytomia. Mężczyzna zginął w wyniku wstrząsu, do którego doszło w KWK Bobrek-Piekary. Mężczyzna osierocił dwoje dzieci. Z prośbą o udzielenie takiej pomocy zwróciła się do marszałka województwa śląskiego przedstawicielka Stowarzyszenia Wdów i Sierot Górniczych.

- Mając na względzie trudną sytuację życiową dzieci ofiary w/w wypadku, dla których utrata rodzica wiąże się z długofalowymi negatywnymi skutkami psychologicznymi, społecznymi oraz materialnymi, proponuje się przyznanie pomocy finansowej, przyjmując iż na każde dziecko przyznany zostanie zasiłek celowy w wysokości 10 tys. zł - podano w uzasadnieniu uchwały.

Jak zaznaczono, wsparcie samorządu województwa śląskiego dla dzieci poszkodowanych w wyniku wypadku w kopalni węgla kamiennego, ma przyczynić się do zaspokojenia niezbędnych potrzeb dzieci i złagodzenia następstw zdarzenia losowego.

Środki finansowe zostaną przekazane na podstawie umowy zawartej pomiędzy województwem śląskim a jednostką samorządu terytorialnego. Zasiłki celowe z tytułu zdarzenia losowego zostaną wypłacone przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej

Tragedia w kopalni Bobrek-Piekary w Bytomiu

Do tragicznego wypadku doszło 26 marca, w wyniku wstrząsu o sile 2x10 do 6 J, w drążonym chodniku kopalni. W wypadku poszkodowanych zostało ostatecznie dziewięciu górników. Niestety jeden z nich zmarł.

- Górnik został uwolniony około godziny 2:10, jednak jeszcze przed uwolnieniem obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon - przekazał wówczas dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego.

Kopalnia Bobrek-Piekary należy do spółki Węglokoks-Kraj - wydzielonej ze struktur Węglokoksu. Prowadzi wydobycie w oparciu o infrastrukturę bytomskiej kopalni Bobrek. Ubiegłoroczne wydobycie zakładu wyniosło ok. 900 tys. ton, plan na ten rok zakłada wydobycie rzędu 1,2 mln ton.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni