MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku z nagrodą Komisji Europejskiej. Otrzymała wyróżnienie Europa Nostra. To już jej kolejna nagroda

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Nagroda Europa Nostra to prestiżowe wyróżnienie. - Zabytki techniki związane z przemysłem ciężkim rzadko są nagradzane - zauważa Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Hoym gruba została jednak wyróżniona.
Nagroda Europa Nostra to prestiżowe wyróżnienie. - Zabytki techniki związane z przemysłem ciężkim rzadko są nagradzane - zauważa Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Hoym gruba została jednak wyróżniona. Daniel Wojaczek
Nowe - drugie - życie Kopalni Ignacy w Rybniku zostało docenione w Europie. Zabytkowej Hoym grubie, jak mówi się o niej w Rybniku, przyznano nagrodę Europa Nostra. - To wzorcowy przykład rewitalizacji odpowiadającej na wyzwania charakterystyczne dla obszarów górniczych - uzasadniono uhonorowanie kopalni w Niewiadomiu. Radości z nagrody nie kryją władze miasta. - To wyjątkowe wyróżnienie - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Spis treści

Zabytkowa Kopalnia Ignacy wyróżniona. Hoym gruba otrzymała nagrodę Europa Nostra

Obfitujący w nagrody jest ostatni czas dla Rybnika. Do miasta dotarło kolejne wyróżnienie. Tym razem nie zostało nagrodzone już ono same, a mieszcząca się w nim instytucja kultury, jaką jest Zabytkowa Kopalnia Ignacy. Miejsce, gdzie jeszcze przed 30 laty wydobywano węgiel, a jeszcze kilkanaście lat temu pod ziemię zjeżdżali górnicy teraz jest atrakcją turystyczną.

I to na tyle dużą, że zdobyło uznanie samej Komisji Europejskiej! To ona bowiem jest współorganizatorem wraz z organizacją Europa Nostra konkursu w ramach którego przyznawane są nagrody Europa Nostra. A właśnie taką otrzymała Hoym gruba - jak do dziś wśród wielu rybniczan określana jest Zabytkowa Kopalnia Ignacy.

Mieszczącą się w Niewiadomiu kopalnię wyróżniono w kategorii "konserwacja i adaptacja". Jak wskazało w uzasadnieniu nagrody, konkursowe jury, rewitalizacja kopalni "reprezentuje holistyczne podejście i zaangażowanie na rzecz zachowania ruchomego dziedzictwa kulturowego - maszyn parowych".

- To wzorcowy przykład rewitalizacji odpowiadającej na wyzwania charakterystyczne dla obszarów górniczych - podkreśla jury konkursu Europa Nostra.

Nie bez znaczenia przy przyznaniu nagrody miał też fakt, że w nadanie nowej roli kopalni Ignacy zaangażowali się jej byli pracownicy. - Dzięki efektywnej komunikacji i zaangażowaniu społecznemu nie tylko przeobraził on przestrzeń, ale także pobudził lokalną społeczność, wzmacniając jej spójność, jak i redukując wskaźniki przestępczości. Oddolny charakter całej inicjatywy sprawił, że stała się akceleratorem zmian na poziomie regionalnym - oceniło jury.

Prezydent Rybnika o nagrodzie dla Kopalni Ignacy: "To wyjątkowe wyróżnienie"

Zadowolenia z nagrody dla Zabytkowej Kopalni Ignacy nie kryją w rybnickim magistracie. - Cieszę się, że nasz rybnicki przepis na rewitalizację został uznany za praktykę godną do naśladowania - zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, który dodaje, że wyróżnienie dla Hoym gruby powinna być odczytywana jako ukłon w stronę miasta oraz wszystkich, którzy zdecydowali się na walkę o jej zachowanie.

- To wyjątkowe wyróżnienie należy się zarówno tym, którzy byli bezpośrednio zaangażowani w projekt, jak i tym, którzy wierzyli, że w trosce o zachowanie naszego dziedzictwa warto dać kopalni drugie życie - zauważa prezydent Piotr Kuczera.

W rybnickim Urzędzie Miasta zwracają uwagę, że nagroda Europa Nostra ma ogromną renomę. - To najważniejsze europejskie wyróżnienie, jakie przyznawane jest projektom, osobom, organizacjom i instytucjom działającym w obszarze dziedzictwa kulturowego - przyznaje Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Na jej inny aspekt wskazują z kolei w samej Zabytkowej Kopalni Ignacy. - Zabytki techniki związane z przemysłem ciężkim rzadko są nagradzane - mówi Marek Gołosz, dyrektor Hoym gruby.

Europa Nostra przyznana w tym roku wąskiej grupie

Nie tylko zabytkom przemysłu ciężkiego rzadko przyznawane są nagrody Europa Nostra. Wyróżnienie w ogóle przyznawane jest wąskiej grupie.

- Jury Konkursowe złożone z 12 międzynarodowych ekspertów z obszaru dziedzictwa kulturowego wybrało 26 laureatów - informują w rybnickim magistracie.

Obok Zabytkowej Kopalni Ignacy, nagrodzonych zostało jeszcze dwóch laureatów z Polski. Europa Nostra trafiła do cieszyńskiego Modelu rewitalizacji rzemiosła Serfenta oraz dr Piotr Gerber z Wrocławia za działania na rzecz ochrony dziedzictwa poprzemysłowego.

To kolejna nagroda dla Zabytkowej Kopalni Ignacy. I kolejna dla Rybnika

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Rybnik został wyróżniony nagrodą Smart City Awards, którą przyznano mu m.in. za wdrożenie Rybnickiego Systemu Informacji Przestrzennej oraz wprowadzenie autobusów wodorowych do komunikacji miejskiej.

Europa Nostra nie jest również pierwszą nagrodą dla Zabytkowej Kopalni Ignacy. W 2022 roku została ona wybrana Najlepszą Przestrzenią Publiczną.

Jednocześnie Hoym gruba ma szansę na kolejne wyróżnienie. Ponownie w konkursie Europa Nostra. Po ogłoszeniu wyników ruszyło bowiem głosowanie internautów. Odbywa się ono TUTAJ. Trwa do 22 września. Zwycięzca otrzyma 10 tysięcy euro.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni