MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Soundscape i Tauron Lab zdobyły uznanie na targach w Berlinie

Norbert Palusiński
Norbert Palusiński
Przedstawiciele Fundacji Soundscape oraz Tauron Lab zakończyli swój udział w prestiżowych targach SuperBooth 2024, które odbyły się w dniach 16-18 maja w Berlinie. Wydarzenie zgromadziło ponad 250 wystawców z całego świata, w tym czołowe marki takie jak Telefunken, Korg, Polyend i Yamaha. Ogromną popularnością wśród zwiedzających cieszyło się Tonarium stworzone przez Piotra Ceglarka i Jana Dybałę na zamówienie fundacji Soundscape, czyli instrument stanowiący pomost między zaawansowaną technologią cyfrową a użytkownikiem.

Na stoisku Z142, Fundacja Soundscape i Tauron Lab przyciągnęły uwagę uczestników nietuzinkową prezentacją swojego innowacyjnego narzędzia, jakim jest Tonarium. To jedyny taki instrument na świecie, owoc współpracy Polski, Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. Ten autorski instrument służy do komponowania utworów, generowania dźwięków oraz zarządzania nimi w trójwymiarowej przestrzeni Tauron Lab. Dużym zainteresowaniem cieszył się również program rezydencji artystycznych na sezon 2024/2025, który ma na celu przyciągnięcie utalentowanych artystów z całego świata do Katowic. W trakcie targów rozpoczęte zostały również rozmowy z przedstawicielami Berklee College of Music (Boston, Massachusetts), IED Istituto Europeo di Design (Mediolan) oraz ZiMMT (Lipsk) na temat przyszłych współprac badawczych oraz potencjału sieciowania ośrodków zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi dźwięku przestrzennego oraz sztuk wizualnych.

- Udział w SuperBooth 2024 był dla nas nie tylko okazją do zaprezentowania naszych projektów, ale również do nawiązania wartościowych kontaktów z przedstawicielami branży muzycznej z całego świata. Tonarium spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, co potwierdza, że nasze innowacyjne podejście do dźwięku znajduje uznanie na arenie międzynarodowej – podkreślił Jakub Mokrzysiak, prezes fundacji Soundscape.

– Jesteśmy niezwykle dumni z możliwości reprezentowania Polski na targach SuperBooth 2024 i sukcesu naszego stoiska. Reakcje uczestników na nasze prezentacje były entuzjastyczne, a program rezydencji artystycznych wzbudził duże zainteresowanie. Mamy nadzieję, że przedstawiciele instytucji międzynarodowych, którzy nas odwiedzili zdecydują się w przyszłości na współpracę i odwiedzą nas w Katowicach - dodała Matylda Badera, członkini Rady Fundacji.

Warto dodać, że Tonarium pojawiło się w materiałach na znanych branżowych kanałach YouTube, takich jak Gearspace i Sonicspace, co jeszcze bardziej zwiększyło jego zasięg i rozpoznawalność.

Udział w SuperBooth 2024 był dla Fundacji Soundscape i Tauron Lab niezwykle udanym wydarzeniem, które pozwoliło na szeroką promocję ich projektów i nawiązanie cennych kontaktów w branży muzycznej. Fundacja Soundscape z optymizmem patrzy na przyszłość, kontynuując swoje działania na rzecz popularyzacji kultury dźwięku i realizacji innowacyjnych projektów artystycznych w Katowicach i nie tylko.

Międzynarodowe targi Superbooth 2024 to miejsce, gdzie można poznać najnowsze produkty i techniczne nowinki ze świata muzyki. Targi zaoferowały w tym roku również bogaty program kulturalny. Na trzech scenach plenerowych wstąpiło ponad 30 międzynarodowych artystów m.in. zdobywca Oscara - Hildur Guðnadóttir, popularny artysta klubowy Stimming, czy artystka Live-Techno i współpracownica Lady Gagi, Lady Starlight. Oprócz występów muzycznych odbyły się również warsztaty wprowadzające w świat modularnych syntezatorów, warsztaty DIY oraz wykłady. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 250 wystawców z całego świata m.in. Telefunken, Korg, Polyend czy Yamaha.

O fundacji Soundscape
Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury i sztuki. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne, wystawy oraz warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację. Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami fundacji są Grupa Tauron oraz Volvo Euro-Kas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni