MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja 15 października utworzona na Śląsku. Ma przejąć władzę w regionie

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Rozpoczęła się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji (2024-2029) w Sali Sejmu Śląskiego. Dzisiaj radni wybiorą nowego marszałka, który będzie sprawował pieczę nad naszym regionem.
Rozpoczęła się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji (2024-2029) w Sali Sejmu Śląskiego. Dzisiaj radni wybiorą nowego marszałka, który będzie sprawował pieczę nad naszym regionem. Arkadiusz Gola
Rozpoczęła się pierwsza sesja Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji (2024-2029) w Sali Sejmu Śląskiego. Dzisiaj radni wybiorą nowego marszałka, który będzie sprawował pieczę nad naszym regionem. Jak zapowiedział Wojciech Saługa, który jest głównym kandydatem na to stanowisko, w woj. śląskim udało się utworzyć Koalicję 15 października, która będzie liczyć 27 osób w 45-osobowym sejmiku. - Weźmiemy odpowiedzialność za samorząd województwa śląskiego - zapowiedział Wojciech Saługa przed sesją.

Aktualizacja:

Jacek Jarco z Trzeciej Drogi został przewodniczącym sejmiku

Przewodniczącym sejmiku został Jacek Jarco z Trzeciej Drogi. Za jego kandydaturą opowiedziało się 27 radnych, a 11 było przeciwnych. Jego rywalem był Jan Kawulok (PiS) z Cieszyna. W jego przypadku głosów „za” było 18, a „przeciw” – 20. Jacek Jarco to przedsiębiorca, działacz społeczny, samorządowiec. Radny Rady Powiatu w Żywcu III, V i VI kadencji. W latach 2006-2010 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, a od roku 2014 do 2024 funkcję wiceprzewodniczącego tej komisji. W Radzie Powiatu pełnił również funkcję Przewodniczącego Klubu Radnych Polska 2050. Od roku 2005 jest wiceprzewodniczącym Spółki Wodno-Ściekowej Wieprz. W latach 2006 do 2014 był członkiem zarządu Krajowego Forum Spółek Wodnych oraz przez dwie kadencje członkiem Rady Regionu Górnej Wisły przy Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Krakowie Od 26 lat prowadzi własne przedsiębiorstwo.

Wcześniej pisaliśmy:

- Od dzisiaj po zakończeniu sesji jako Koalicja 15 października weźmiemy odpowiedzialność za samorząd województwa śląskiego - zapowiedział Wojciech Saługa przed rozpoczęciem pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji.

- Razem Koalicja 15 października w 45-osobowym sejmiku liczy 27 radnych. To bezpieczna większość by dokonywać wyborów prezydium sejmiku i zarządu, a następnie by solidnie i odpowiedzialnie sprawować władzę w woj. śląskim - zapowiedział, dodając, że szczegółowe plany koalicji w woj. śląskim zdradzi po zakończeniu sesji.

Śląska Koalicja 15 października, która ma rządzić w woj. śląskim zrzesza m.in. Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Trzecią Drogę.

- Koalicja będzie reprezentowana w sejmiku, będzie posiadała swój klub oraz będzie miała swojego przedstawiciela w zarządzie i w prezydium sejmiku woj. śląskiego - zapowiedział minister Henryk Kiepura.

Poseł Mirosław Suchoń, przedstawiciel Trzeciej Drogi, zapowiedział, że program Koalicji 15 października będzie służył zarówno mieszkańcom woj. śląskiego, jak i lokalnym firmom.

- Będziemy realizować wyzwania czerpiąc z najlepszych doświadczeń, zarówno naszej koalicji i regionów, które są solą woj. śląskiego. Przed nami wielkie wyzwania dotyczące rozwoju gospodarki woj. śląskiego, dotyczące edukacji, ochrony zdrowia. Chcę powiedzieć, że nasza koalicja przez najbliższe 5 lat będzie realizowała program dla mieszkańców woj. śląskiego. Mam nadzieję, że wszystkie te zmiany będą z korzyścią dla mieszkańców i firm.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni