MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa procesu wyborczego w Jastrzębiu zakończona. Michał Urgoł odwołał się od wyroku. Sąd apelacyjny postanowił umorzyć postępowanie

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Sprawa procesu w trybie wyborczym w Jastrzębiu wróciła już po drugiej turze wyborów samorządowych.
Sprawa procesu w trybie wyborczym w Jastrzębiu wróciła już po drugiej turze wyborów samorządowych. arc.
Katowicki sąd apelacyjny umorzył sprawę, którą Michałowi Urgołowi założyła Anna Hetman. Przed wyborczą dogrywką w wyborach samorządowych, urzędująca jeszcze - obecna kadencja kończy się 30 kwietnia - prezydent wytoczyła ówczesnemu kandydatowi, a obecnie prezydentowi elektowi proces w trybie wyborczym. Powodem były oskarżenia o brudną kampanię. W pierwszej instancji sąd przyznał rację Annie Hetman. Michał Urgoł postanowił się odwołać. Druga instancja orzekła o umorzeniu sprawy.

Proces wyborczy w sprawie kampanii w Jastrzębiu został umorzony. Tuż przed drugą turą wyborów Anna Hetman wytoczyła go Michałowi Urgołowi

Dotyczy jeszcze czasów kampanii wyborczej, ale jej finał nastąpił dopiero po jej zakończeniu. Sprawa procesu, jaki w trybie wyborczym Anna Hetman wytoczyła Michałowi Urgołowi została zakończona. Trudno bowiem mówić o jej rozstrzygnięciu. To na dobrą sprawę nie nastąpiło.

Sąd apelacyjny w Katowicach zadecydował, że nie będzie się ponownie pochylał nad nią pochylał i postanowił ją umorzyć. Najprawdopodobniej decyzja wymiaru sprawiedliwości podyktowana jest faktem zakończenia kampanii wyborczej.

A to właśnie jej dotyczył proces. Przypomnijmy, tuż przed zakończeniem ciszy wyborczej przed drugą turą wyborów samorządowych, w których mieszkańcy Jastrzębia wybierali prezydenta z dwójki: Anna Hetman, Michał Urgoł, ubiegająca się o reelekcję prezydent wytoczyła proces w trybie wyborczym ówczesnemu kandydatowi na urząd włodarza miasta.

Anna Hetman pozwała Michała Urgoła w związku z filmem i oskarżeniami o brudną kampanię

Powodem był film zamieszczony przez Michała Urgoła na jego profilu na Facebook'u, powstałym specjalnie na czas przed wyborami samorządowymi. Miały w nim paść słowa oskarżające Annę Hetman o prowadzenie brudnej kampanii.

Z nimi prezydent się nie zgadzała. Dlatego w trybie wyborczym postanowiła pozwać swojego kontrkandydata. Decyzja sądu była dla Anny Hetman korzystna. Zgodnie z nią, Michał Urgoł miał m.in. usunąć film z mediów społecznościowych i oficjalnie przeprosić Annę Hetman.

"Przepraszam Panią Annę Hetman za to, że w kampanii wyborczej przed wyborami Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój 2024 r. rozpowszechniłem nieprawdziwe informacje o prowadzeniu przez nią brudnej kampanii wyborczej" - miały brzmieć przeprosiny Michała Urgoła, które miały być zamieszczone w internecie.

Michał Urgoł odwołał się od wyroku sądu

Tyle, że zamieszczone nie zostały. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Jastrzębia-Zdroju i późniejszy zwycięzca wyborów nie musiał zamieszczać wpisu, ponieważ proces dalej się toczył.

Michał Urgoł od decyzji sądu, który przyznał rację Annie Hetman postanowił się bowiem odwołać. A wspomniany sąd apelacyjny stwierdził, że nie będzie już roztrząsał tej sprawy i umorzył ją.

W drugiej turze wyborów prezydenta Jastrzębia zwyciężył Michał Urgoł

Nie wiadomo, czy wytoczony proces wyborczy miał jakikolwiek wpływ na wynik drugiej tury wyborów samorządowych w Jastrzębiu-Zdroju. W tej - podobnie, zresztą jak w pierwszej turze - zwycięzcą okazał się Michał Urgoł. Kandydat PiS, pokonał o kilka tysięcy głosów zasiadającą na stanowisku od 2014 roku Annę Hetman.

Jeśli chodzi o procentowy rozkład głosów - Michał Urgoł uzyskał 54,75-proc. poparcia. Annę Hetman poparło natomiast 45,25-proc. mieszkańców Jastrzębia, którzy wzięli udział w drugiej turze wyborów.

Oficjalnie kadencja Anny Hetman jako prezydent miasta wygaśnie 30 kwietnia. Michał Urgoł jest jak na razie prezydentem elektem. Jego zaprzysiężenie planowane jest na 6 maja, kiedy to odbędzie się pierwsza sesja jastrzębskiej Rady Miasta w nowej kadencji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni