MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaprzysiężenia rad miasta, prezydentów i sejmiku już niedługo

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zaprzysiężenie prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka.
Zaprzysiężenie prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka. Marzena Bugała-Astaszow
Choć od wyborów samorządowych minęło już trochę czasu, nowi radni i nowi prezydenci nie sprawują jeszcze swoich funkcji. Zanim rozpoczną swoje rządy, muszą zostać zaprzysiężeni.

Pierwsze sesje rad miast, gmin i powiatów już 6 i 7 maja

Po majówce nowo wybrani radni, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci rozpoczną swoją pracę. Zanim jednak to zrobią, muszą złożyć odpowiednie ślubowanie. Jako jedni z pierwszych złożą je radni sejmiku wojewódzkiego. Już 6 maja o godzinie 10.00 zbiorą się w Sali Sejmu Śląskiego. Godzinę później otworzy się sesja Rady Miasta w Katowicach. Tego dnia ślubowanie złożą również członkowie władz innych miejscowości - zazwyczaj w godzinach popołudniowych. Są to m.in. Chorzów, Czeladź, Rydułtowy, Pszów i Siemianowice Śląskie, Radlin, Jastrzębie-Zdrój. Dzień Później radni i włodarze zbiorą się na pierwszych sesja np. w Gliwicach, Bielsku-Białej, Zabrzu, Świętochłowicach, Częstochowie, Rybniku, Żorach, Raciborzu, Wodzisławiu Śląskim, Dąbrowie Górniczej, Bytomiu.

Sesje rad miast odbywają się zazwyczaj w salach w miejskich ratuszach. Zgodnie z wymogami prawa, są one transmitowane online.

Jak wyglądają pierwsze sesje rad miasta i ślubowanie?

Ponieważ na początku pierwszej sesji spotkania rady danego szczebla nie ma jeszcze wybranego przewodniczącego, zwyczajowo prowadzi je radny najstarszy wiekem. W czasie pierwszej sesji nowo wybrani członkowie składają ślubowanie.

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”. - będą ślubować.

Po odczytaniu powyższej roty każdy radny wstanie i publicznie powie "ślubuję". Prawo przewiduje taką możliwość, że może (choć nie musi) dodać do tego słowa "tak mi dopomóż Bóg". Te słowa może również do swojego ślubowania dodać nowy prezydent, wójt i burmistrz.

— „Obejmując urząd wójta (burmistrza, prezydenta) gminy (miasta), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta). - powiedzą nowi włodarze.”

W czasie sesji inauguracyjnej radni wybierają także przewodniczącego rady oraz jego zastępców. Przepisy mówią, że rada wybiera ich "bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym". Według prawa wiceprzewodniczących może być maksymalnie trzech (minimum jeden).

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni