MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Katowice przegrało w sądzie z wojewodą śląskim. Sprawa dotyczyła mieszkań na os. Witosa. Nabór wniosków został unieważniony

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Inwestycja przy ul. Kossutha 7 zrealizowana jest już w 80%, a jej zakończenie przewidywane jest na czwarty kwartał tego roku.
Inwestycja przy ul. Kossutha 7 zrealizowana jest już w 80%, a jej zakończenie przewidywane jest na czwarty kwartał tego roku. Lucyna Nenow
Katowicki urząd miasta musiał unieważnić nabór wniosków na wynajem lokali mieszkalnych przy ul. Kossutha 7, na osiedlu Witosa. To wynik decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego. Co maja zrobić osoby, które zdążyły złożyć wnioski? Co z zainwestowanymi pieniędzmi?

Nabór wniosków na mieszkania na os. Witosa został unieważniony. Jest wyrok sądu

Aby zrozumieć sedno sprawy mieszkań przy ul. Kossutha 7 należy przenieść się do ostatniego kwartału roku 2022, kiedy katowiccy radni przyjęli uchwałę dotyczącą zasad przeprowadzania w mieście naboru wniosków o zawarcie umowy najmu. Rzeczony dokument rozpatrywał kwestie dodatkowych kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzania oceny punktowej oraz maksymalnej wysokości obowiązkowej kaucji dla mieszkań z budowanych z wykorzystaniem finansowania zwrotnego i wsparcia z Funduszu Dopłat.

Sprawa rozbijała się m.in. o możliwość pozyskiwania rządowych dopłat do czynszu czy roli prezenta miasta w określaniu zasad naboru wniosków. Uchwała została objęta rozstrzygnięciem nadzorczym Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, a wojewoda unieważnił ją w całości, uznając, że jest niezgodna z prawem.

- Podejmując przedmiotową uchwałę Rada Miasta Katowice w istotny sposób naruszyła art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, albowiem dokonując niedopuszczalnej subdelegacji swoich wyłącznych kompetencji na organ wykonawczy, nie zrealizowała w pełni upoważnienia ustawowego określonego w tym przepisie – to jest nie uregulowała w sposób wyczerpujący zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań. Istotne naruszenie prawa to takie, którego skutki nie mogą być akceptowane w demokratycznym państwie prawa. Do takich naruszeń, skutkujących nieważnością uchwały należy zaliczyć naruszenie przepisów wyznaczających kompetencje do podejmowania uchwał - czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody śląskiego z 30 listopada 2022 r.

Jak można było przypuszczać miasto nie zgodziło się z decyzją Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Miasto wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze, przywracając tym samym uchwałę do obiegu prawnego. Śląski Urząd Wojewódzki skierował skargę kasacyjną do NSA, który z kolei uchylił korzystny dla miasta wyrok WSA - informuje Sandra Hajduk, rzeczniczka prasowa urzędu miejskiego w Katowicach.

Tym samym uchwała Rady Miasta została ostatecznie unieważniona.

Mieszkania przy ul. Kossutha 7 - ofiara potyczek na szczytach

Jak mieszkania przy ul. Kossutha 7 łączą się ze sprawą zaskarżonej przez wojewodę śląskiego uchwały Rady Miasta? Bezpośrednio. Bowiem jest to inwestycja, której proces naboru podlegał już nowym przepisom. Budynek Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego mieści 75 lokali mieszkalnych. Podczas ubiegłorocznego naboru złożono ok. 100 wniosków. Po ostatecznej kwalifikacji zostały podpisane pierwsze umowy partycypacyjne.

- Po przekazaniu listy najemców do inwestora tj. Katowickiego TBS, podpisano 7 umów partycypacji na wybrane przez wnioskodawców lokale mieszkalne - informuje Adam Skowron z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Przedmiotem umów partycypacyjnych jest określenie przez strony wzajemnych zasad i warunków partycypowania w kosztach realizacji danej inwestycji.

- Aktualnie trwa proces rozwiązywania zawartych umów partycypacji. Wszystkie wpłacone środki z tytułu zawartych umów partycypacji zostaną zwrócone. Spółka nie ponosi innych kosztów (dodatkowych) - dodaje Adam Skowron.

Jak informuje KAT inwestycja przy ul. Kossutha 7 zrealizowana jest już w 80%, a jej zakończenie przewidywane jest na czwarty kwartał tego roku. To rodzi pytanie co z osobami, które przystąpiły do wcześniejszego naboru.

- Osoby, które brały udział w pierwszym naborze, jeżeli nadal zainteresowane będą wynajęciem mieszkania w tej inwestycji, będą musiały na nowo przystąpić do kolejnego naboru na takich samych zasadach, jak przystępować będą osoby "nowe". Kwalifikacja punktowa wniosków odbywać się będzie według tych samych kryteriów punktowych. Określone w unieważnionej uchwale Rady Miasta Katowice kryterium pierwszeństwa i dodatkowe kryteria pierwszeństwa oraz liczba odpowiadających im punktów nie budziły jakichkolwiek zastrzeżeń, czy to organu nadzoru czy to sądu, stąd nie będą one podlegały jakimkolwiek zmianom - informuje Sandra Hajduk.

Jak dodaje rzecznika, na ten moment nie sposób obecnie precyzyjnie określić, kiedy przeprowadzony zostanie nowy nabór wniosków. Działania w tym kierunku prowadzone są tak, aby nie wpłynęło to na przewidziany pierwotnie termin zasiedlania mieszkań, tj. IV kwartał br.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni