Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biura matrymonialne w dobie rozwoju portali randkowych nie mają łatwo. Nadal jednak setki osób znajdują dzięki nim miłość na całe życie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Pixabay.com
Nie każdy ma na tyle szczęścia, by przechodząc ulicą trafiła go prosto w serce strzała amora, jednak są osoby, które trochę temu szczęściu pomagają. Biura matrymonialno-zapoznawcze w dobie internetowych portali randkowych wcale nie odeszły w zapomnienie, choć ich funkcjonowanie teraz stało się nieco trudniejsze. Jak podkreśla Elżbieta Studzińska z Biura Matrymonialnego Serenada, w biurach klienci szukają prawdziwej miłości, pragną stałego związku i często w dalszej perspektywie zakończonego małżeństwem.

Agencja Duet Centrum Zapoznawcze, która działa w całej Polsce, a swoje pierwsze biuro otworzyła 21 lat temu, w samym Krakowie w ciągu jednego miesiąca odnotowuje zgłoszenia 20-30 nowych osób.

- Umowa zawierana jest na pół roku, więc klient nie jest u nas tylko przez miesiąc, chyba że oczywiście, co zdarza się często, pozna odpowiedniego partnera lub partnerkę wcześniej. Wszystkim zależy, aby sukces nastąpił jak najszybciej - wyjaśnia przedstawicielka Duet Centrum.

- Jesteśmy obecni w każdym większym mieście, a Kraków (i jego obrzeża) to mocny punkt na naszej mapie. Choć w samym Krakowie nie mamy biura, klienci chętnie odwiedzają nas w naszym oddziale w Katowicach. Aby nawiązać z nami współpracę, nie trzeba przyjeżdżać osobiście do biura, choć zawsze będzie nam miło ugościć klienta w naszej siedzibie - wyjaśnia przedstawicielka biura Duet Centrum.

Jeszcze kilka lat temu klientami "Duetu" były osoby powyżej 50-60 roku życia. Teraz najmłodszy klient ma 25 lat, a najstarszy prawie 80.

Jak podkreśla Elżbieta Studzińska z Biura Matrymonialnego "Serenada", w dzisiejszych czasach biurom trudno jest konkurować z wieloma wielkimi portalami towarzysko-randkowymi, które opanowały również rynek matrymonialny.

- Moje biuro istnieje od 2005r. i już wtedy nie było łatwo, ale faktycznie zapisywało się dużo więcej osób w różnych przedziałach wiekowych, które nie szukały przygód, ale partnera czy partnerki na stałe. Poprzez moje biuro, swoje drugie połówki znalazły setki osób, a ślubów, o których mnie powiadomiono było ponad 380 - opowiada nam Elżbieta Studzińska.

Z kolei Duet Centrum w 2023 r. już odnotował 51 ślubów, jednak trzeba pamiętać, że nie wszyscy klienci informują biuro o swoim ślubie i nie każda para decyduje się na "formalizowanie" swojego związku.

Kto korzysta z biur matrymonialnych?

- Większość klientów, którzy obecnie zapisują się do biura na portalu serenada.pl w rozmowach telefonicznych informuje, że korzystało lub korzysta jednocześnie z jakiegoś portalu towarzyskiego, ale trudno poprzez taki portal nawiązać poważne relacje, ponieważ większość osób traktuje je bardziej rozrywkowo, nawiązując kontakty jednocześnie z wieloma osobami - mówi przedstawicielka biura Serenada.

Do biura z Ustki, jak również i innych biur, zapisują się osoby, które szukają: - prawdziwej miłości, pragną stałego związku i często w dalszej perspektywie zakończonego małżeństwem - mówi Studzińska i podkreśla, że do jej biura zapisuje się coraz mniej osób młodych do 35 lat, zwłaszcza kobiet, a najwięcej osób powyżej 55 lat.

- W dobie Internetu młodzi ludzie bardziej potrafią korzystać z tej ogromnej ilości portali oferujących swoje usługi i dlatego mniej ich się zapisuje do biura, ale osoby, które decydują się zapisać twierdzą, że mają dość zbyt częstych nagabujących telefonów, które muszą zablokować, SMS-ów co 5 minut, przesyłanych nieprzyzwoitych zdjęć i propozycji. W moim biurze takie rzeczy są niedozwolone i jeśli ktoś nas powiadomi o tego typu sytuacjach to natychmiast wycofujemy ofertę zgodnie z Regulaminem Biura - dodaje Studzińska.

Z kolei przedstawicielka Duet Centrum tłumaczy, że wydawać by się mogło, że w świecie tego co oferuje singlom Internet, biuro matrymonialno-zapoznawcze nie ma szans na przetrwanie. A jednak jest zupełnie inaczej.

- Łatwy dostęp do portali, ich powszechność, niski koszt użytkowania oraz anonimowość osób tam zarejestrowanych nie sprzyja nawiązywaniu wartościowych znajomości. Portale randkowe to taki matrymonialny supermarket, gdzie jest "wszystko i nic". W gąszczu tysięcy bardziej i mniej autentycznych profili trudno jest znaleźć interesującą nas osobę, jak i też trudno jest zaprezentować samego siebie. Porównując portal randkowy do marketu, można powiedzieć, że my jesteśmy butikiem – bo nadrzędną wartość stanowi jakość propozycji, a nie tylko ich ilość - dowiadujemy się od przedstawicielki "Duetu".

Gdy na portalach randkowych każdy w "poszukiwaniach" jest skazany sam na siebie, w biurze otrzymuje kompleksową pomoc, a zarazem dyskrecję.

Nowoczesne biuro z pewnymi wymaganiami

- Tworząc biuro matrymonialne 7 lat temu nie opierałam się na pomyśle starych biur matrymonialnych i sposobie ich działania. Chciałam, aby biuro LoveZnajdzMiłosc było biurem nowoczesnym i zupełnie innym niż te, które wszyscy znali z przeszłości. Chciałam wyjść naprzeciw współczesnym oczekiwaniom oraz temu co słyszałam od moich znajomych, poszukującym partnerów w Internecie. Głównie chodziło o wiarygodność i weryfikację - mówi Małgorzata Bambrowicz, właścicielka Biura Matrymonialnego LoveZnajdzMilosc.

Małgorzatę Bambrowicz od zawsze interesowało łączenie ludzi w pary, z wykształcenia jest m. in. psychologiem. Szukając swojego pomysłu na firmę słyszała od przyjaciół, że powinna otworzyć biuro matrymonialne. Tworząc biuro LoveZnajdzMiłość, od początku myślałam o tym, aby było ono dostosowane do potrzeb dzisiejszego świata.

- Na początku wydawało mi się, że będzie ono trafiało do starszych osób, to teraz w rzeczywistości osoby powyżej 65 roku życia właściwie są niszą, a moi klienci to głównie osoby między 30 a 64 rokiem życia - mówi właścicielka biura LoveZnajdzMilosc.

Bambrowicz dodaje, że w dobie aplikacji randkowych nie ma szans, by aktualnie funkcjonujące biura matrymonialne rozkwitły jak w czasach PRL-u, gdy była to w zasadzie jedyna tego typu metoda na poszukiwania partnera lub partnerki.

-Coraz więcej osób zgłasza się do mojego biura, ponieważ jak sami mówią, są rozczarowani aplikacjami, gdzie nie mają możliwości zweryfikowania prawdziwości słów, osób poznanych online - dodaje Małgorzata Bambrowicz.

W biurze LoveZnajdzMilosc obowiązuje również selekcja i regulamin zachowania na pierwszej randce: klient musi mieć własne lokum, pracę i jeżeli chodzi o mężczyzn - minimum średnie wykształcenie, kobiety są zwolnione z tego ostatniego wymogu. Biuro LoveZnajdzMilosc działa w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Toruniu, w Trójmieście i Katowicach.

- Jeżeli mówimy o Krakowie to nie tylko o mieście, ale i o jego okolicach. Mam sporo klientów ze stolicy Małopolski, ale i jej okolicznych miejscowości. Mamy tutaj duży rozrzut tak naprawdę. Zazwyczaj są to osoby od 30 do 60 roku życia - dodaje właścicielka LoveZnajdzMilosc.

Miłość dla kilku pokoleń

- Była pewna samotna wdowa z Krakowa, Pani Maria, która powiadomiła mnie o ślubie, po tym jak za pośrednictwem mojego biura poznała "drugą połówkę". Co więcej jej córka również poprzez moje biuro znalazła partnera i jest już szczęśliwą żoną, a nawet matką. Pani Maria po kilku szczęśliwych latach pożycia małżeńskiego owdowiała i ponownie zapisała się się do biura, ale niestety, była już schorowana i po jakimś czasie jej córka powiadomiła mnie o jej śmierci. Historia rodzinna Pani Marii oraz innych osób, które odnalazły swoje szczęście, założyły rodziny, lub pozostają w związkach nieformalnych, daje nam wiele satysfakcji i utwierdza w przekonaniu, że działalność biur matrymonialnych jest bardzo pożyteczna - opowiada Elżbieta Studzińska.

Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo