Black Pin laureatem Rybnik Blues Festival WIDEO + ZDJĘCIA

  Black Pin laureatem Rybnik Blues Festival WIDEO + ZDJĘCIA

  Stefan Kowlaski

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Black Pin
  1/5
  przejdź do galerii

  Black Pin

  Zespół Black Pin wygrał 13. edycję Rybnik Blues Festivalu. Przez dwa dni weekendu w Domu Kultury w rybnickich Chwałowicach publiczność słuchała twórczości zarówno gwiazd gatunku, jak i zespołów konkursowych.
  Zobacz galerię

  Pierwszego dnia zagrał Harsh Guitar Mark, czyli Marek Wojtowicz (stylowy, akustyczny blues), oraz duet Pola Chobot i Adam Baran. Gwiazdą wieczoru była grupa Monkey Junk z Kanady. Trio, które zaskoczyło w równej mierze żywiołowymi kompozycjami, jak i instrumentarium – gitarzysta i wokalista pracował jednocześnie w sekcji rytmicznej. Dzięki specjalnemu skonfigurowaniu gitary i wzmacniaczy tworzył zarówno linię głębokiego basu, jak i akompaniament gitarowy (do tego grał też na harmonijce).
  Grupa potwierdziła, że sukces w Kanadzie, a nawet Stanach Zjednoczonych nie jest przypadkiem – muzycy świetnie czuli się na scenie i łatwo nawiązywali kontakt z publicznością, która dostała zarówno blues rocka, jak i trochę country, a sporo też klasycznego stonesowskiego brzmienia.

  Drugiego dnia na scenie trwały przesłuchania konkursowe, które jednogłośnie – co podkreślało jury (z przewodniczącym Grzegorzem Kapołką na czele) wygrał zespół Black Pin (Irek Dziedzic i Czesław Hibner – gitary i wokale, Marek Ogonowski – bas, Piotr Szendzielorz - perkusja). Ktoś mógłby pomyśleć, że to młody zespół, który zaczyna przygodę na scenie. Nic bardziej błędnego. Muzycy tworzący Black Pin od zawsze żyją bluesem i od dawna grają w innych projektach. Gdy jednak postanowili pograć razem (a miejscem ich najbardziej owocnych spotkań jest rybnicki Celtic Pub – „nasz drugi dom”, jak mówi Czesław Hibner), uczciwie na początek stanęli do konkursu. Wygrali, w związku z tym pojawili się w sobotę na dużej scenie z minirecitalem. Słychać fascynacje pierwszym Nalepą, ale też czysto allmanowskie, pełne brzmienia gitar, do tego trochę rzewnego grania w klimacie blue i śląski akcent w śpiewie – jest szczerze i to docenili zarówno jurorzy, jak i publiczność. Przepis na sukces gotowy.

  Przed gwiazdą Grzegorzem Kapołką na scenę wyszła Sekcja. Grupa zaprezentowała się bardzo dobrze, łącząc elementy klasycznego bluesa ze smooth jazzem, a niekiedy nawet rockiem. Wokalny duet (Tatiana Łochowicz, Maria Olborska), który niedawno dołączył do zespołu, ciągnie zespół w stronę soulu, co może być ciekawym przełamaniem bluesowego schematu.
  Festiwal zakończył występ trio Grzegorza Kapołki, znakomitego jazzowego i bluesowego gitarzysty, pedagoga, muzyka sesyjnego. Zaproponował utwory z kilku swoich płyt. Kto nie znał jego twórczości (ale czy tacy w ogóle są?), mógł czuć się nieco zdezorientowany. No bo to oczywiście nie klasyczny blues z Delty, to fusion, jazz, blues, pasaże na gitarze, których nie powstydziliby się najszybsi gitarzyści świata. Lecz Kapołka potwierdził, że nie tylko jest najszybszy, ale i niezwykle stylowy, w czym zresztą wydatnie pomaga mu doskonały basista Dariusz Ziółek. Całe trio to klasa sama w sobie.

  Jak na każdej dobrej tego typu imprezie, na koniec musiał być jam session. Oprócz muzyków z festiwalowej sceny pojawili się inni przedstawiciele bluesowego światka – na czele ze świetnie znanym w środowisku Adamem Kuliszem. Sobota wieczór, muzycy rozluźnieni, nieoficjalni – popłynęły piękne dźwięki. A jamowe solo Kapołki przejdzie do historii – wieść niesie, że kilku adeptów gitary do dziś siedzi pod sceną z szeroko otwartymi oczami, nie mogąc uwierzyć, że można zagrać tak szybko i tak czysto.

  13. edycja Rybnik Blues Festival - zobacz wideo:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim