MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało - tak obchodzono ten dzień na Górnym Śląsku. Zobaczcie archiwalne zdjęcia obchodów święta. Te procesje robiły wrażenie...

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Boże Ciało na Górnym Śląsku to święto wyjątkowe, głęboko zakorzenione w tradycji i wierzeniach katolickich. Uroczystości te od lat gromadzą tłumy wiernych, którzy z oddaniem uczestniczą w procesjach, dając publiczny wyraz swojej wiary. Przygotowaliśmy dla Was wyjątkową galerię archiwalnych zdjęć, które ukazują, jak dawniej obchodzono to święto w naszym regionie - zobaczcie!

Na Górnym Śląsku Boże Ciało, jedno z najważniejszych katolickich świąt, obchodzone jest z wyjątkowym szacunkiem do tradycji. Od dziesiątek lat wierni gromadzą się, aby wspólnie dać świadectwo wiary w Eucharystię, uczestnicząc w podniosłych procesjach ulicami miast i wsi. Przygotowaliśmy dla Was zbiór archiwalnych zdjęć, które przeniosą Was w czasie i pozwolą zobaczyć, jak wyglądały te wyjątkowe obchody kiedyś.

Tak obchodzono Boże Ciało na Górnym Śląsku kiedyś. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Przygotowania do święta

Przygotowania do Bożego Ciała na Górnym Śląsku rozpoczynały się już na kilka tygodni przed samym świętem. Parafianie z zapałem dekorowali ulice i drogi, wykorzystując do tego główki świeżych kwiatów, płatki róż, zielone gałązki i kolorowe wstążki. Te starania miały na celu stworzenie pięknych, symbolicznych tras, którymi miały przechodzić procesje.

Uroczysta procesja

W dniu Bożego Ciała wierni licznie gromadzili się w kościołach na mszach świętych, po których wyruszały procesje. Centralnym elementem tych procesji była monstrancja z hostią, symbolizującą Ciało Chrystusa. Kapłan, niosąc Najświętszy Sakrament, był otoczony ministrantami i często również wiernymi ubranymi w stroje ludowe lub górnicze mundury.

Na czele procesji podążały dzieci pierwszokomunijne, które trzymały kwiatowe wianki i rozsypywały płatki kwiatów, symbolizując czystość i niewinność. Procesja zatrzymywała się przy czterech ołtarzach, symbolizujących cztery strony świata, gdzie odczytywano fragmenty Ewangelii, modlono się i śpiewano pieśni religijne.

Boże Ciało było nie tylko wydarzeniem religijnym, ale także okazją do spotkań rodzinnych i towarzyskich. Po zakończeniu procesji wierni zasiadali do wspólnych, uroczystych posiłków. Na śląskich stołach królowały tradycyjne potrawy: rolady, kluski śląskie i czerwona kapusta. Gospodynie piekły kołocz z serem lub makiem, a do posiłku serwowano domowy kompot.

Boże Ciało - tak obchodzono ten dzień na Górnym Śląsku. Zoba...

Tradycje i zwyczaje

Ważnym zwyczajem było zabieranie do domu gałązki brzozy z ołtarza Bożego Ciała. Wierzono, że gałązka ta chroni przed złymi duchami i przynosi dobrobyt. Przechowywana przez cały rok, była spalana tuż przed Wielkanocą. Tradycja ta, podobnie jak wiele innych, przetrwała do dziś i nadal jest pielęgnowana w wielu domach w naszym województwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni