Procesja Bożego Ciała w Tychach
"Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba" to napis na pierwszym ołtarzu.
- To ma być nasz pokarm duchowy - Eucharystia, która zaprowadzi nas do życia wiecznego, ale czy my pragniemy tego chleba? Tego pokarmu, który daje nam życie wieczne? - mówił przy tym ołtarzu ks. Marcin Matonóg, dodając, że zawsze mu smutno, gdy na mszy mnóstwo ludzi, a niewiele przystępujących do komunii. - Te osoby nie łakną tego chleba, nie są głodne Chrystusa, bo są objedzone czymś innym - tym, co daje współczesny świat; tym, czym karmi nas rzeczywistość ziemska. A Jezus mówi: Spożywajcie ten chleb; chleb, który daje siły do kroczenia ku świętości.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
"Jezu miłości Twej/ Ukryty w Hostii tej/Wielbimy cud...", organistka Renata Bielacka zaintonowałam pieśń na przejście do kolejnego ołtarza, przy mediatece.
"...Żeś się pokarmem stał/Żeś nam swe ciało dał/Żeś skarby łaski zlał/ Na wierny lud" - śpiewali ludzie, nad którymi górował wzmocniony mikrofonem głos organistki.
- Procesja w Lipinach wśród kwiatów i świętych obrazów
- Procesja Bożego Ciała w Bytomiu w śląskich w strojach rozbarskich
- Procesja Bożego Ciała w Dąbrowie Górniczej przeszła przez centrum miasta
- Procesja Bożego Ciała w Myszkowie w parafii pw. św. Stanisława
- Procesja Bożego Ciała w Żywcu. Górale pokazali, jak pięknie dbają o tradycję
Dzieci komunijne tradycyjnie sypały kwiatki na drogę, którą miał przechodzić ksiądz z monstrancją. Ale to nie było zwykłe rzucanie kwiatów. Każde dziecko, przed ich rzuceniem, z pomocą katechetki Róży Pełki i kierowniczki Ośrodka Christoforos, Magdy Jackowskiej, wypowiadały taki wierszyk:
"Niech każdy płatek, co w górę leci,
mówi, jak kocha Cię serce moje".
Ostatni ołtarz stanął przy kapliczce Chrystusa Frasobliwego przy Ośrodku Christoforos.
W tym roku, po raz pierwszy w historii procesji w parafii bł. Karoliny w Tychach, prócz śpiewów różnych grup, była też muzyka w wykonaniu orkiestry dętej górniczej, choć w ten ciepły dzień nie wystąpili w mundurach.
W tym roku mija 775. rocznica wprowadzenia obchodów Bożego Ciała. Po raz pierwszy odbyły się w 1246 r. we francuskim Leodium, czyli Liège.
W 1317 r. uroczystość Bożego Ciała ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 r. W zeszłym roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa tradycyjnych procesji nie było, minęła 700. rocznica.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?