Nasza Loteria

Boże Ciało w Tychach z orkiestrą górniczą. Wierni z parafii bł. Karoliny szli skróconą drogą

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Procesja Bożego Ciała w Tychach
Procesja Bożego Ciała w Tychach Jolanta Pierończyk
Boże Ciało 2021 w parafii bł. Karoliny w Tychach. Z orkiestrą górniczą. Tematyka ołtarzy nawiązywała do Eucharystii. Trasa nieco zmieniona, lekko skrócona, ołtarze skromniejsze, ale służba liturgiczna w pełnej krasie, zespoły śpiewacze w komplecie, sznury dzieci komunijnych...

Procesja Bożego Ciała w Tychach

"Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba" to napis na pierwszym ołtarzu.

- To ma być nasz pokarm duchowy - Eucharystia, która zaprowadzi nas do życia wiecznego, ale czy my pragniemy tego chleba? Tego pokarmu, który daje nam życie wieczne? - mówił przy tym ołtarzu ks. Marcin Matonóg, dodając, że zawsze mu smutno, gdy na mszy mnóstwo ludzi, a niewiele przystępujących do komunii. - Te osoby nie łakną tego chleba, nie są głodne Chrystusa, bo są objedzone czymś innym - tym, co daje współczesny świat; tym, czym karmi nas rzeczywistość ziemska. A Jezus mówi: Spożywajcie ten chleb; chleb, który daje siły do kroczenia ku świętości.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

"Jezu miłości Twej/ Ukryty w Hostii tej/Wielbimy cud...", organistka Renata Bielacka zaintonowałam pieśń na przejście do kolejnego ołtarza, przy mediatece.

"...Żeś się pokarmem stał/Żeś nam swe ciało dał/Żeś skarby łaski zlał/ Na wierny lud" - śpiewali ludzie, nad którymi górował wzmocniony mikrofonem głos organistki.

Dzieci komunijne tradycyjnie sypały kwiatki na drogę, którą miał przechodzić ksiądz z monstrancją. Ale to nie było zwykłe rzucanie kwiatów. Każde dziecko, przed ich rzuceniem, z pomocą katechetki Róży Pełki i kierowniczki Ośrodka Christoforos, Magdy Jackowskiej, wypowiadały taki wierszyk:
"Niech każdy płatek, co w górę leci,
mówi, jak kocha Cię serce moje".

Ostatni ołtarz stanął przy kapliczce Chrystusa Frasobliwego przy Ośrodku Christoforos.

W tym roku, po raz pierwszy w historii procesji w parafii bł. Karoliny w Tychach, prócz śpiewów różnych grup, była też muzyka w wykonaniu orkiestry dętej górniczej, choć w ten ciepły dzień nie wystąpili w mundurach.

W tym roku mija 775. rocznica wprowadzenia obchodów Bożego Ciała. Po raz pierwszy odbyły się w 1246 r. we francuskim Leodium, czyli Liège.

W 1317 r. uroczystość Bożego Ciała ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 r. W zeszłym roku, kiedy z powodu pandemii koronawirusa tradycyjnych procesji nie było, minęła 700. rocznica.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni