80-latek doprowadził do groźnej kolizji w Żorach
Kilka uszkodzonych samochodów i zatrzymanie prawa jazdy - to finał nieostrożnej jazdy 80-letniego kierującego, który doprowadził do kolizji na ulicy Bramkowej w Żorach. Sytuacja miała miejsce w czwartek 23 marca, około godziny 9:30. Tuż po zdarzeniu na miejsce został wezwany patrol policji.
- Przybyły patrol zastał seniora, który oświadczył, że po skręcie z nieustalonej przyczyny nie potrafił zmienić biegu, a w zdenerwowaniu wcisnął pedał gazu do oporu, co doprowadziło do utraty panowania nad kierowanym samochodem - informuje asp. Marcin Leśniak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Żorach.
Swoją niecodzienną jazdą, 80-letni mężczyzna uderzył w trzy zaparkowane samochody i zatrzymał się dopiero na ostatnim z nich.
- Na szczęście nikt nie przechodził obok, a kierowcy, ani pasażerowi również nic na szczęście się nie stało - dodaje asp. Marcin Leśniak.
Policja podjęła decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy 80-latkowi z Żor
Policjanci, którzy przybyli na miejsce przebadali 80-letniego kierującego na zawartość alkoholu. Okazało się, że kierowca był trzeźwy. Mimo to, stróże prawa podjęli decyzję o zatrzymaniu uprawnień do kierowania pojazdami.
Czy starsze osoby powinny kierować pojazdami?
Jak w każdym z takich przypadków pojawia się wątpliwość, czy osoby osiągające pewien wiek, w dalszym ciągu powinny siadać za kierownicę. Osobom w starszym wieku pogarsza się bowiem czas reakcji, wzrok oraz słuch. Aktualne przepisy prawa polskiego nie wskazują jednak górnej granicy, do której można kierować pojazdami. To oznacza, że na polskich drogach mogą poruszać się nawet osoby, które przekroczyły setne urodziny.
– Zmiany postępujące z wiekiem mogą nie mieć wpływu na codzienne życie, ale mają znaczenie dla kierowania pojazdem. Kierowcy muszą często podjąć od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr, mając na to mniej niż pół sekundy. Oznacza to, że nawet niewielkie zmiany w zakresie wzroku, słuchu, zasięgu i siły ruchów, czasu reakcji i koncentracji uwagi mogą odegrać dużą rolę przy podejmowaniu decyzji w czasie kierowania pojazdem - podkreśla Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.
Możliwe jednak, że wkrótce nastąpią zmiany w tym zakresie. Komisja Europejska zaproponowała bowiem zmiany, by kierowcy po 70. roku życia co pięć lat przechodzili badania, podczas których będą musieli udowodnić swoją dalszą zdolność do prowadzenia pojazdów. Wkrótce powinniśmy poznać rezultat tych propozycji.
Nie przeocz
- Sklep widmo w Gliwicach. Kiedyś całe miasto robiło tu zakupy. Jak wygląda teraz?
- Niezidentyfikowane zdjęcia Śląska. Czy ktoś rozpoznaje miejsca i osoby z fotografii?
- PKP sprzedaje mieszkania po OKAZYJNYCH cenach. Ceny już od 50 tysięcy! [MARZEC 2023]
- W Pyrzowicach lądują największe samoloty świata. To prawdziwe giganty ZDJĘCIA
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Kulinarne hity PRL - kiedyś gościły codziennie na naszych stołach. MAMY PRZEPISY
- Sklep widmo w Gliwicach. Kiedyś całe miasto robiło tu zakupy. Jak wygląda teraz?
- TE ŁAZIENKI TO KOSZMAR. Nie do uwierzenia, że to możliwe. ZOBACZCIE
- 5 nawiedzonych miejsc na Śląsku, które budzą grozę i strach. Lepiej tam nie wchodzić!
Pirat drogowy w Lublinie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?