MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Centrum Przesiadkowego "Brynów" w Katowicach wchodzi w nowy etap. Od poniedziałku duże zmiany w ruchu

JPP
Centrum Przesiadkowe "Brynów" w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Centrum Przesiadkowe "Brynów" w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Warbud
Budowa Centrum Przesiadkowego „Brynów” w Katowicach wchodzi w nowy etap. Od poniedziałku rozpoczynają się prace nad nowym układem drogowym w rejonie węzła. To oznacza spore zmiany w organizacji ruchu. Dodajmy, że CP Brynów ma być gotowe jeszcze w tym roku: wielopoziomowy parking jest już gotowy, trwa natomiast budowa kopuły i wiaty nad Budynkiem Obsługi Podróżnych.

Trwa budowa Centrum Przesiadkowego „Brynów”

Centrum Przesiadkowe „Brynów” powstaje przy pętli tramwajowej, u zbiegu ulic Jankego, Rzepakowej, Kłodnickiej i Kościuszki. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Warbud oraz Stor, a koszt inwestycji to ponad 80 mln zł (69 mln zł - budowa centrum przesiadkowego oraz układu drogowego oraz ponad 10,6 mln zł na przebudowę układu torowego).

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na węzeł składają się dwa elementy: wielopoziomowy parking przy DK81 (ulicy Kościuszki) oraz budynek obsługi podróżnych z wiatą nad torami tramwajowymi w rejonie dawnej pętli tramwajowej. Konstrukcja parkingu jest już gotowa: rozpoczął się też montaż paneli na elewacji, a wewnątrz trwają prace instalacyjne.

Zobacz koniecznie

Z kolei w rejonie pętli tramwajowej ukończono montaż konstrukcji stalowej zadaszenia wiaty, a także konstrukcję żelbetową oraz montaż kopuły stalowej Budynku Obsługi Podróżnych. Rozpoczęto również prace związane z budową ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynku BOP, a w najbliższym czasie ruszy montaż poszycia wiaty. Równolegle trwają tu też prace związane z budową torowiska.

Kolejny etap to przebudowa układu drogowego wzdłuż ulicy Rzepakowej. Te prace właśnie startują i potrwają do połowy maja.

Centrum Przesiadkowe "Brynów" w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa Centrum Przesiadkowego "Brynów" w Katowicach wchodzi ...

Od 23 marca zmiany w organizacji ruchu w Brynowie

- W ramach budowy Centrum Przesiadkowego Brynów przebudowywany jest również układ drogowy w tym rejonie, tak aby nadać priorytet komunikacji miejskiej, a także połączyć budowany parking z peronami autobusowymi i tramwajowymi, jak najszybszą trasą. Przebudowany musi zostać także fragment ul. Rzepakowej, co wykonawca rozpocznie w poniedziałek 23 marca i będzie realizował w dwóch etapach do połowy maja. Następnie rozpocznie kolejne prace drogowe, o których będziemy informować z wyprzedzeniem – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

23 marca zmieni się organizacja ruchu w rejonie CP Brynów. Ulica Rzepakowa, której przebudowa rozpocznie się tego dnia, zostanie zwężona

Nie przegap

Rozpoczęcie przebudowy Rzepakowej oznacza oczywiście zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie. Pierwszy etap prac potrwa od 23 marca do 18 kwietnia. W tym czasie zajęty Rzepakowa zostanie zwężona dla ruchu: zamknięty zostanie prawy pas jezdni w kierunku Ochojca i Ligoty, a także prawy pas jezdni w kierunku ul. Kolejowej.

– Przesuniemy także kolidujące z obszarem prac przystanki autobusowe w rejon skrzyżowania ul. Rzepakowej z ul. Żytnią i ul. Warzywną. Prace w rejonie przejść dla pieszych będą prowadzone pod ruchem w taki sposób, aby zapewnić bezpieczne przejście pieszym na drugą stronę ulicy. Sygnalizacja świetlna przełączona zostanie w tryb ostrzegawczy – wyjaśnia Artur Stelmach, kierownik budowy z firmy WARBUD.

Centrum Przesiadkowe „Brynów” ma być gotowe pod koniec lipca 2020 roku

Dodajmy, że na CP Brynów składać się będzie 3-kondygnacyjny parking z 497 miejscami i systemem informacji o zajętości parkingu oraz parking  naziemny z 50 miejscami.

Będą tu też zadaszone perony, parking dla rowerów i postój taksówek. W budynku obsługi podróżnych zaplanowano poczekalnię, toaletę, punkt zakupu biletów oraz małą gastronomią z kioskiem.

Termin ukończenia Centrum Przesiadkowego „Brynów” wyznaczono na koniec lipca 2020 roku, jednak może on ulec zmianie ze względu na zlecone wykonawcy prace dodatkowe.

Zobacz koniecznie

Jakie będzie Centrum Przesiadkowe „Brynów”

  • trzykondygnacyjny parking o pojemności 497 miejsc wraz z systemem informacji o zajętości parkingu,
  • parking naziemny o pojemności 50 miejsc postojowych dla funkcji Park & Ride,
  • przystanki, w tym zadaszone perony oraz miejsca oczekiwania i wymiany podróżnych typu „drzwi-drzwi”,
  • poczekalnia wyposażona w punkty obsługi pasażerskiej: toaletę, punkt zakupu biletów, pełną infrastrukturą dla systemu ŚKUP, małą gastronomię i punkt zakupu prasy oraz tablice dynamicznej informacji pasażerskiej,
  • parking dla rowerów o funkcji Bike&Ride wraz z miejscami postojowymi;
  • miejsca postojowe TAXI – 6 szt.
  • miejsca postojowe Kiss&Ride – 6 szt.

W Katowicach trwa budowa trzech centrów przesiadkowych

Węzeł "Brynów" to jedno z trzech centrów przesiadkowych budowanych obecnie w Katowicach. Kolejne powstają przy ulicy Sądowej przy wjeździe do centrum miasta od strony ulicy Chorzowskiej oraz w rejonie pętli tramwajowej w Zawodziu.

Węzły w Zawodziu oraz Brynowie będą miały podobną funkcję: mają integrować komunikację publiczną oraz indywidualną, czyli skłonić kierowców do przesiadki z samochodu na tramwaj, albo autobus. To dlatego zarówno w Zawodziu, jak i Brynowie, powstaną duże parkingi park&ride dla samochodów (parking przy centrach przesiadkowych będzie bezpłatny na podstawie biletu ZTM).

Z kolei CP "Sądowa" to nowy Międzynarodowy Dworzec Autobusowy w Katowicach, który ma integrować komunikację autobusową: tę miejską z dalekobieżną, w tym międzynarodową. Przy Sądowej parking dla samochodów osobowych też jest, ale niewielki. Dodajmy, że "Sądowa" jest już gotowa, pod koniec stycznia rozpoczęły się odbiory centrum przesiadkowego, natomiast otwarte ma zostać wiosną.

Nowy dworzec autobusowy w Katowicach

Nowy dworzec autobusowy w Katowicach z ławeczkami. Zobaczcie...

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni