MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa nowych akademików Uniwersytetu Śląskiego ruszy w przyszłym roku? Rektor poinformował o nowych prognozach

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W przyszłym roku może ruszyć budowa dwóch nowych akademików w centrum Katowic w rejonie ulic Górniczej, Wodnej i Świętego Pawła,  między Rawą a ulicą Warszawską.
W przyszłym roku może ruszyć budowa dwóch nowych akademików w centrum Katowic w rejonie ulic Górniczej, Wodnej i Świętego Pawła, między Rawą a ulicą Warszawską. Marzena Bugała-Astaszow
Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Ryszard Koziołek, w audycji Radia Katowice mówił o planowanej budowie dwóch nowych akademików w centrum Katowic. Ta prawdopodobnie rozpocznie się w przyszłym roku, choć powodzenie inwestycji uzależnione jest od uruchomienia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego programu dofinansowującego budowę domów akademickich. Warto wspomnieć, że ten temat przewija się w mieście od kilkunastu lat.

Nowe akademiki w centrum Katowic - plany inwestycyjne

Uniwersytet Śląski otrzymał od Ministerstwa Nauki 4 mln złotych na rozwój i remonty domów studenckich. To najwyższa możliwa kwota wsparcia, którą resort postanowił przeznaczyć dla jednej uczelni. Do rozdysponowania było 150 mln złotych.

- W uzgodnieniu z kierownictwem ministerstwa, ale też wykorzystując swoje uprawnienia, podjąłem decyzję o przekazaniu uczelniom kwoty 150 mln zł na remonty akademików oraz poprawę sytuacji socjalnej i bytowej studentów. Z tych dofinansowań skorzysta 87 uczelni w Polsce, które mają akademiki, które mają bazę noclegową dla studentów – mówił w grudniu ubiegłego roku minister Dariusz Wieczorek. - Podzieliliśmy to sprawiedliwie, w zależności od liczby miejsc w akademikach. To jest swego rodzaju symbol pokazujący, jak w tej chwili ministerstwo będzie działało. Podział jest jasny, transparentny - dodawał.

Okazuje się, że w śląska uczelnia już korzysta ze zwiększonej subwencji.

- Te środki trafiły. Remonty nie tylko się zaczynają, ale toczą się cały czas. Mamy dziewięć domów studenta w dyspozycji uniwersytetu. Eksploatacja domów studenckich jest intensywna. W związku z tym remonty prowadzone są w sposób permanentny. Zwykle okres wakacyjny to czas remontów kolejnych akademików. Dodatkowe środki będą temu sprzyjać. Będziemy remontować szybciej i lepiej - zapewniał w Radiu Katowice Ryszard Koziołek.

Na tym nie kończą się działania uniwersytetu w celu poprawy sytuacji mieszkaniowej studentów, którzy podjęli studia w stolicy województwa. Ministerstwo Nauki przygotowuje program dofinansowania nowych domów studenta, którym śląska szkoła wyższa jest żywo zainteresowana.

- Uniwersytet Śląski ma plan wybudowania dwóch domów akademickich w centrum Katowic, jeśli program zostanie uruchomiony, a jest to 85 procent dofinansowania kosztów budowy. Na pewno nowe domy studenta powstaną - mówi gość Radia Katowice. - Myślimy o rejonie ulic Górniczej, Wodnej i Świętego Pawła, czyli między Rawą a ulicą Warszawską - dodawał.

Jak dodawał rektor UŚ prace uzależnione są od wpływu środków z Ministerstwa Nauki.

- Ministerstwo mówi o szybkim terminie. Będzie sprzyjało zwłaszcza tym uczelniom, które mają już rozpoczęte budowy albo posiadają działki lub działki przyrzeczone, jak w przypadku uniwersytetu. Program ma ruszyć w tym roku, więc budowa rozpoczęłaby się w przyszłym - dodawał w Radiu Katowice rektor.

Zapowiedź budowy nowych domów studenckich przez prezydenta Katowic

Warto nadmienić, że o budowie nowych domów studenckich w centrum Katowic mówi się od kilkunastu lat. Zapowiadał to już przed dziewięcioma laty ówczesny prezydent miasta, Piotr Uszok. Jednak wtedy nie znaleziono wystarczających środków na tak dużą inwestycję. Dzisiaj, kiedy Katowice noszą miano Europejskiej Miasta Nauki temat wydaje się wyjątkowo ważny, o czym mogą świadczyć przedwyborcze deklaracje obecnego prezydenta, Marcina Krupy, który w swojej "Umowie z mieszkańcami 3.0" deklarował budowę miasteczka studenckiego z domami studenckimi.

- "Studenckie Katowice" to bardzo ważny projekt dla naszego miasta, w szczególności z punktu widzenia dzisiejszej sytuacji związanej z obchodami Europejskiego Miasta Nauki. Zapowiadamy budowę miasteczka studenckiego w centrum miasta. Obszar ul. Pawła, Wodnej i Górniczej jest przeznaczony dla Uniwersytetu Śląskiego pod budowę infrastruktury potrzebnej dla studentów. No niestety bardzo długo to trwa, nie miał Uniwersytet Śląski pozyskania odpowiednich środków na to, żeby to zrealizować. Wchodzimy w ten projekt jako miasto i będziemy chcieli żeby takie miejsce powstało w dedykowanej przestrzeni naszego miasta - mówił Marcin Krupa podczas przedwyborczej konferencji 29 lutego 2024 r.

W swojej wypowiedzi podał szczegóły planowanej inwestycji.

- Trochę zmieniamy formułę, nie będą to sensu stricto akademiki, a mieszkania w których będą mogli mieszkać studenci w zależności od chęci i komfortu zamieszkania itd. Będą dostępne różne mieszkania, a koszt tej inwestycji wyniesie od 50 mln złotych - dodawał wówczas prezydent Katowic.

Czy tym razem uda się zrealizować inwestycje dla studentów? Czas pokaże. Jedno jest pewne - o wszystkim będziemy Państwa na bieżąco informowali.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera