Budowa stadionu Górnika Zabrze. Nowe oświetlenie i...

  Budowa stadionu Górnika Zabrze. Nowe oświetlenie i nagłośnienie [ZDJĘCIA]

  Bartosz Pudełko

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa stadionu Górnika Zabrze. Nowe oświetlenie i nagłośnienie [ZDJĘCIA]
  1/16
  przejdź do galerii

  ©Stadion w Zabrzu

  Budowa stadionu Górnika Zabrze posuwa się powoli do przodu. Niemal zakończył się montaż poszycia dachu. Zamontowano również nowe oświetlenie, a w czwartek rozpoczął się montaż nagłośnienia. Rozstrzygnięty został również trwający od miesięcy w zawieszeniu przetarg na roboty ogólnobudowlane.
  W ciągu najbliższych dni powinien zakończyć się montaż poszycia dachu. Zostało dosłownie kilka płyt poliwęglanowych, które muszą jeszcze zostać zamontowane na stalowych wspornikach nad trybunami. To nie jedyna rzecz, która w ostatnich dniach zmieniła się przy Roosevelta.

  Arena Górnika Zabrze ma już także nowe oświetlenie. Zamiast czterech masztów lampy zamontowane zostały pod dachem, równomiernie wokół całej murawy.
  To jeden z najnowocześniejszych systemów oświetlenia. Światło obejmuje równomiernie całe boisko, a jego natężenie może osiągnąć nawet do 2,5 tys. luksów. Wymogi UEFA mówią o minimalnym natężeniu 1,4 tysiąca luksów. Ponadto częstotliwość, z jaką świecą lampy w Zabrzu, pozwala na wykorzystanie w transmisjach telewizyjnych techniki slow motion. Nowy system oświetlenia przeszedł już testy wieczorem oraz podczas ostatniego meczu z Pogonią Szczecin. Nadawca transmisji zaakceptował efekty testu.

  Wraz z końcem montażu zadaszenia i oświetlenia w czwartek rozpoczęło się montowanie nagłośnienia. Widoczny na zdjęciach "pęk" głośników waży 200 kilogramów.

  W kolejce czeka jeszcze monitoring. Na stadionie zamontowanych zostanie 171 kamer. Część z nich rejestrować będzie w podczerwieni, co pomoże w rejestrowaniu nieoświetlonych miejsc. Monitoring przy Roosevelta będzie częściowo pracował bez przerwy, a także rejestrował obraz w wysokiej rozdzielczości.

  Ważną informacją jest również zakończenie trwającego aż kilka miesięcy ważnego przetargu na wykonanie robót ogólnobudowlanych. Zamówienie ogłoszono w maju. Termin składania ofert upłynął w lipcu. Od tego czasu komisja przetargowa analizowała oferty, które przekraczały koszt przewidziany przez inwestora. Ostatecznie 30 października wybrana została jedna z trzech złożonych ofert: propozycja katowickiej firmy Dombud opiewająca na 20,5 mln zł brutto. Ponadto wpłynęły jeszcze oferty firm: Mostostal Zabrze GPBP na 21 mln zł oraz Quadrum na 22,8 mln zł.

  Jeśli w procedurze nie wpłyną odwołania, to umowa z wykonawcą zostanie zawarta po 9 listopada. Roboty ogólnobudowlane obejmują m.in. prace wykończeniowe wewnątrz obiektu oraz prace na zewnątrz.

  Kolejnymi zadaniami, na które ogłoszone zostaną przetargi, to przede wszystkim zagospodarowanie placu wejściowego od ulicy Damrota, który ma stanowić centralny punkt całego terenu i pełnić funkcje rekreacyjne również poza meczami, a także montaż krzesełek, który może zostać przeprowadzony dopiero po zakończeniu prac na zadaszeniu.

  Na najważniejsze pytanie, kiedy zakończy się I etap modernizacji, wciąż nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi. Nieoficjalnie mówi się o lecie przyszłego roku. Wciąż chodzi jednak o budowę trzech trybun. O czwartej nikt w tej chwili nie mówi.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czwarta trybuna

  dawid (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  czy to prawda ze czawarta trybuna ma zostac, podobno ze wzgledow historycznych, tak jak jedna sciana zamku w warszawie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozyjemy,zobaczymy

  Hanys (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Stadion bedzie na medal a druzyna ? nie ma slazakow nie bedzie druzyny a gorole wos sraja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polen, Polen scheiße über alles

  bla, bla, bla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  Stadion w budowie od lat ...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jak tam Stadion Slaski, czy A 18 dalej "stukanka" ?

  druga Japonia, czy Irlandia ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo