Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dlaczego doszło do wybuchu w Katowicach? ZDJĘCIA Wstrząs w kopalni, potem eksplozja w kamienicy

PARA, PP, ALEK
Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu gazu? Sejsmografy zanotowały duży wstrząs w kopalni Staszic około 3.40 nad ranem. Wstrząs był odczuwalny w centrum Katowic, o czym poinformowali mieszkańcy kamienic przy ul. Chopina 18. Czy to było powodem katastrofy budowlanej w Katowicach, w której zginęły 3 osoby: małżeństwo dziennikarzy Dariusz Kmiecik z TVN, Brygida Frosztęga z TVP i ich 2-letni syn?

Co ciekawe Wyższy Urząd Górniczy nie został poinformowany o wstrząsie, ani o jego przyczynach. Tymczasem obserwatoria sejsmologiczne w Raciborzu i Ojcowie zanotowały wstrząsy o sile powyżej 2,5 stopnia w skali Richtera. Ich żródło lokalizowano w okolicy Katowic.

W ostatnich latach wszystkie odczuwalne w centrum Katowic wstrząsy były powodowane przez kopalnię Wieczorek na katowickim Nikiszowcu, lub przez kopalnię Murcki Staszic. Czy w tym przypadku wstrząs w kopalni mógł uszkodzić nową instalację gazową?

CZYTAJ KONIECZNIE:
WYBUCH W KAMIENICY W KATOWICACH: POSZUKIWANI TO MAŁŻEŃSTWO DZIENNIKARZY Z DZIECKIEM

OFICJALNE STANOWISKO WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO:

W związku z pożarem i zawaleniem trzech kondygnacji w kamienicy u zbiegu ul. Sokolskiej i Chopina w Katowicach nadzór górniczy przeprowadził natychmiastowe rozpoznanie w kopalniach węgla kamiennego dotyczące wstrząsów górotworu związanych z eksploatacją górniczą.
Po przeprowadzonym rozpoznaniu ustalono, że w KWK „Murcki-Staszic” należącej do KHW SA dzisiaj ( 23 października br.) o godz. 3.49 wystąpił wstrząs o energii 4 x 105 J , gdybyśmy go porównali do trzęsienia ziemi to byłoby to około 2 w skali Richtera. Epicentrum tego wstrząsu było zlokalizowane ponad 4 km od kamienicy (4,3 km), w której miało miejsce tragiczne zdarzenie.
Według informacji uzyskanych z kopalni nie było zgłoszeń mieszkańców o odczuciu wstrząsu.
Jolanta Talarczyk
Doradca - rzecznik prasowy prezesa WUG

Zapis sejsmografu ze stacji monitorowania w Ojcowie, na którym widać, że doszło do wstrząsu:

WYBUCH W KAMIENICY PRZY CHOPINA W KATOWICACH: RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO

Prof. Krystyna Stec z Głównego Instytutu Górnictwa wyklucza łączenie wydarzeń z kamienicą z wstrząsem w kop. Staszic, który owszem był silny, miał 2.9 w skali Richtera, ale w żaden sposób nie mógł mieć wpływu na obiekty na powierzchni. Epicentrum znajdowało się 4,5 km od miejsca, w którym stała kamienica. Przyspieszenie drgań obliczone przy ul. Jesionowej w GIG wynosiło 5 mm/s2, tymczasem, żeby istniało zagrożenie dla obiektów na powierzchni, przyspieszenie powinno mieć przynajmniej 150 mm/s2

Wojciech Wojtak z Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu tłumaczy, że nocne wstrząsy na kopalnii nie były zbyt duże.

- To nie były zbyt duże wstrząsy, gdyby miały miejsce w ciągu dnia, to prawdopodobnie nawet by nie zostały u nas zarejestrowane z powodu szumów. W nocy szumy są mniejsze - tłumaczy nam Wojciech Wojtak z Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu. - Pierwszy wstrząs miał miejsce o godz. 3.09 o magnitudzie 2,5. Drugi był podobny, miał miejsce o 3.49 - odczytuje Wojtak. Dodaje, że kamienica w Katowicach zawaliła się później, a więc wstrząsy nie były bezpośrednią przyczyną katastrofy. - Można się jednak zastanawiać, czy wstrząsy nie spowodowały rozszczelnienia się instalacji gazowej - mówi Wojtak.

Dodaje, że w tym roku na Śląsku miały miejsce już większe wstrząsy.

Dlaczego doszło do wybuchu w kamienicy w Katowicach?

PSG w Zabrzu powołała komisję, która ma wyjaśnić przyczyny wybuchu gazu w kamienicy przy Chopina 18 w Katowicach

CZYTAJ WIĘCEJ
WYBUCH GAZU W KATOWICACH: POLSKA SPÓŁKA GAZOWNICTWA POWOŁUJE KOMISJĘ

Znane są już wyniki sekcji ofiar wybuchu.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera