Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu trafił do rejestru zabytków. To perełka modernizmu. Zobaczcie archiwalne zdjęcia!

OPRAC.:
Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Zdjęcie współczesne
Zdjęcie współczesne fot. Witalis Szołtys/arc MGB
Modernistyczny budynek Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu został wpisany do rejestru zabytków. Budynek przy placu Jana III Sobieskiego wzniesiono w latach 1929-1930 wg projektu A. Stütza i H. Hettlera. Informację o wpisie, na swoim profilu na Facebooku, umieścił Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

To naprawdę dobra informacja! Jak podał we wtorek, 3 stycznia, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach, wpis do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego miał miejsce 6 grudnia 2022 r. Budynek Muzeum Górnośląskiego został wpisany pod numerem A/1097/22 i jest prawdziwą modernistyczną perełką!

Budynek pierwotnie był siedzibą aż trzech gmachów - Miejskiej Kasy Oszczędności, Biblioteki Miejskiej oraz Górnośląskiego Muzeum Krajowego.

Jak czytamy w informacji WUOZ, gmach główny Muzeum Górnośląskiego został wzniesiony w lata 1929–1930 w stylu funkcjonalizmu jako część zespołu zabudowy placu Moltkego (obecnie plac Sobieskiego). Oszczędna bryła budynku, składająca się z dwóch skrzydeł połączonych przewiązką, jest wyrazem umiejętnego operowania prostymi formami architektonicznymi i kontrastami materiałów.

Na uwagę zasługuje fasada gmachu wystawowego – żelbetowa kratownica, oparta na siatce rastra, z wycofanymi dwiema dolnymi kondygnacjami, co pozwoliło na stworzenie podcieni i wykorzystanie szkieletu w charakterze monumentalnego portyku filarowego. Żelbetowa konstrukcja kontrastuje z gładkim pasem ceglanej ściany i kubicznymi, przenikającymi się bryłami, z których składa się budynek. (...) Hol wejściowy budynku, na planie elipsy, otoczony jest dwoma biegami przyściennych schodów.

Przestrzeń dzielą żelbetowe kolumny, o kielichowatym zakończeniu, płynnie przechodzącym w strop. Gmach muzeum jest częścią przemyślanej koncepcji zabudowy placu, która niestety nie została zrealizowana w całości.

Pomimo nowoczesnej formy, wpisuje się w historyczną zabudowę, dzięki zastosowaniu tradycyjnego materiału, klasycznej formy portyku i zrównoważonego ukształtowania bryły, tworzącej elewację od strony trzech ulic. Obiekt został zaprojektowany jako siedziba Górnośląskiego Muzeum Krajowego (niem. Oberschlesisches Landesmuseum) i był ideologiczną odpowiedzią na powstający po drugiej stronie granicy gmach Muzeum Śląskiego.

W Muzeum Górnośląskim na razie nie komentują decyzji o wpisie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera