Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Częstochowy na 2024 rok. Na te inwestycje pójdzie najwięcej pieniędzy!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Budowa połączenia ulic 1 Maja z ulicą Krakowską
Budowa połączenia ulic 1 Maja z ulicą Krakowską arc/PC
Miasto odsłoniło wszystkie karty na nadchodzący rok i pokazało projekt budżetu, który w czwartek 16 listopada będzie przedstawiany Radzie Miasta na sesji. To kolejny trudny budżet z dość niskim, jak na wielkość budżetu, deficytem, ale i poziomem inwestycji, który może pozostawiać spory niedosyt. Wśród planów inwestycyjnych dominują drogi, mieszkalnictwo i termomodernizacja szkół. Nadzieją napawa rozpoczęcie, niestety tylko częściowego, remontu częstochowskiego teatru.

Prezydent Częstochowy i skarbniczka miasta przedstawili założenia przyszłorocznego budżetu. Według zaprezentowanego projektu budżetu na 2024 rok dochody i wydatki będą na poziomie blisko 1,8 mld zł. Miasto kolejny raz podkreśla, że będzie to trudny budżet.

- Liczyłbym na to, żeby apele strony samorządowej kierowane do rządzących odniosły wreszcie skutek i żeby art. 167 Konstytucji RP mówiący o tym, że „jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań”, zaczął być szanowany. Te zadania, które samorządy dostają do realizacji muszą być finansowane na odpowiednim poziomie - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Najważniejsze inwestycje

W projekcie budżetu miasta na wydatki inwestycyjne przeznaczono w 2024 roku tylko 171 mln 693 tys. zł. Źródłem ich finansowania są głównie środki z ostatniej transzy kredytu EBI oraz pochodzące z refundacji za zrealizowane już przez miasto projekty unijne.

- Brakuje niestety środków z nowej puli unijnej, bo jak wiadomo dotychczasowy spór z Brukselą doprowadził do ich wstrzymania i opóźnień w dystrybucji, a w efekcie realizacji nowych projektów - podkreślają władze Częstochowy.

Jak wyliczał prezydent Częstochowy, do najważniejszych zadań inwestycyjnych w 2024 r. należy zaawansowana już budowa przedłużenia ulicy Korfantego, czyli połączenia strefy ekonomicznej z ulicą Bugajską i DK-46, a także budowa połączenia ulic 1 Maja z ulicą Krakowską, które skomunikuje dwie części Częstochowy przecięte linią kolejową, odciążając ruch w śródmieściu. Bardzo ważna będzie również budowa ulicy Poleskiej na Parkitce.

- W 2024 r. damy mieszkańcom trochę odpocząć od dużych inwestycji, o takiej skali jak przebudowa dróg krajowych DK-91 czy DK-46, na rzecz realizacji inwestycji mniejszych – dzielnicowych i osiedlowych. Dlatego na program budowy i przebudowy ulic oraz dróg lokalnych przeznaczamy w projekcie budżetu prawie 57 mln zł – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W planach na 2024 r. jest też zakończenie budowy bloku komunalnego przy ulicy Bardowskiego i rozpoczęcie budowy kolejnego budynku przy ulicy Krakowskiej.

Kontynuowane będą termomodernizacje częstochowskich placówek oświatowych, rozbudowywany będzie Żłobek Miejski, rozpocznie się zaplanowana etapami modernizacja częstochowskiego Teatru, kontynuowana ma być rozbudowa stadionu Rakowa przy ul. Limanowskiego. W tej ostatniej kwestii prezydent miasta podkreślił, że niepewny jest trzeci etap rozbudowy stadionu, na który rząd obiecał 35 mln zł. Wciąż nie rozstrzygnięto konkursu, w którym miasto musiało wystartować, by otrzymać obiecane środki.

Także budowa tzw. Bugajskiej Bis jest w budżecie zapisana. Miasto jest w trakcie procedowania wyłonienia wykonawcy tego zadania. - Czekamy na rozwój sytuacji finansowej, która się dzieje - zaznaczył Krzysztof Matyjaszczyk.

Prezydent został zapytany o inwestycje wybiegające poza przyszłoroczny budżet, a mianowicie przedłużenie korytarza północnego i pociągnięcie linii tramwajowej na Parkitkę.

- W obu przypadkach będzie to uzależnione od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Czy to europejskich, marszałkowskich, czy krajowych i na pewno będziemy chcieć być gotowi do realizacji tych przedsięwzięć. Pracujemy nad dokumentami, które są nam potrzebne do przedłużenia linii tramwajowej na Parkitkę - wyjaśniał prezydent Częstochowy.

W kwestii korytarza północnego miasto chce się na razie skupić na budowie ronda w Kiedrzynie, które ma zastąpić korkujące się skrzyżowania w centrum dzielnicy, później ma przyjść czas na połączenie z "korytarzem północny". Planowana ulica nie będzie miała jednak parametrów korytarza północnego, czyli będzie nieco mniejsza.

Jakie będą dochody miasta w 2024 roku?

Miasto oszacowało dochody budżetu 2024 roku na kwotę 1 mld 796 mln zł, z czego 1 mld 666 mln zł stanowią dochody bieżące, natomiast 130 mln 583 tys. zł - dochody majątkowe (w dużej mierze jest to refundacja poniesionych przez miasto w latach poprzednich nakładów inwestycyjnych na zadania współfinansowane środkami unijnymi).

Według wyliczeń skarbniczki straty związane z niedofinansowaniem rządowych zadań zleconych i subwencji oświatowej sięgają za lata 2015-2023 - 942 mln zł, a doliczając ubytki w dochodach z PIT i stratę miejskiego szpitala pokrywaną przez samorząd - 1,2 mld zł.

- Subwencja oświatowa wzrasta, ale do sfinansowania zadań, na które miasto powinno otrzymać subwencję, brakuje w budżecie aż 169 mln zł. Zwiększenie subwencji nie pokrywa nawet kosztów planowanej podwyżki wynagrodzeń nauczycielskich - mówił prezydent.

W obecnym projekcie budżetu miasta założono na razie 40 mln zł ze środków własnych z tytułu uzupełnień subwencji oświatowej. Jednak w przypadku braku zasadniczych zmian w finansowaniu oświaty na poziomie centralnym, samorząd będzie zmuszony – tak jak w latach minionych – w ciągu roku sukcesywnie uzupełniać budżet edukacyjny. Na przestrzeni lat 2015­-2023 tylko do zadań subwencjonowanych oświaty miasto dołożyło 884,9 mln zł.

Wydatki miejskie w 2024 roku

Wydatki bieżące miasta w 2024 r. zostały skalkulowane na poziomie 1 mld 627 mln zł. W projekcie budżetu uwzględniona została m.in. regulacja wynagrodzeń, w tym obowiązkowy wzrost wynagrodzeń minimalnych.

- Środki w wysokości 46 mln 330 tys. zł powinny zrekompensować częściowo skutki inflacji, przeciwdziałać obniżeniu siły nabywczej oraz spłaszczaniu wynagrodzeń pracowników jednostek samorządowych - zapowiadają władze Częstochowy.

Na dotacje na zadania bieżące, które realizują m.in. organizacje pozarządowe przeznaczono w projekcie budżetu kwotę 234,7 mln (to m.in. dotacje dla niepublicznych placówek oświatowych, klubów sportowych, stowarzyszeń i fundacji realizujących zadania zlecone przez miasto). - W projekcie na 2024 roku znalazły zabezpieczenie wszystkie dotychczas realizowane na rzecz mieszkańców zadania z zakresu ochrony zdrowia, polityki społecznej, sportu, ochrony środowiska. Są one na poziomie nieco wyższym od bieżącego roku (np. na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami jest w projekcie 4,6 mln zł mln zł, na organizację i udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa - 1 mln zł, na promocję miasta poprzez sport w - 6 mln zł, a na programy zdrowotne i zadania związane z profilaktyką zdrowotną – blisko 1,2 mln zł - wyliczają władze Częstochowy.

Deficyt dość niski, ale zadłużenie wysokie

Projekt budżetu miasta na rok 2024 deficyt będzie na poziomie 2 mln 885 tys. zł (planowane dochody to 1 mld 796,2 mln zł, a wydatki 1 mld 799,1 mln zł). Miasto jednak musi się wciąż zadłużać. Poziom zadłużenia na koniec 2024 roku wynieść ma 925 262 033 zł, co stanowią kredyty i pożyczki. W 2024 roku miasto weźmie planowany kredyt na poziomie 77 123 000 zł.

- W ocenie miejskich służb finansowych – mimo ograniczeń i niedoszacowań budżetu, zaproponowane w budżecie wielkości zapewniają bezpieczeństwo finansowe miasta oraz dają szansę na jego rozwój społeczny i infrastrukturalny. Bardzo ważnym warunkiem jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, co wzmocniłoby możliwości rozwojowe miasta i posłużyło realizacji wielu oczekiwanych inwestycji, na które obecnie miasto nie ma odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. W zaawansowaną fazę przygotowawczą na pewno mają wejść w 2024 r. projekty unijne planowane do realizacji z puli regionalnej przysługującej Subregionowi Północnemu Województwa Śląskiego - przekonują władze Częstochowy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera