MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Częstochowie. Wkrótce ruszy nabór wniosków. Jest kilka nowości!

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wkrótce ruszy nabór wniosków do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Częstochowie. Tym razem do rozdysponowania jest niemal 10 mln złotych. Miasto na pomysły od mieszkańców będzie czekać do 20 czerwca. W tym roku będzie kilka nowości. Wśród najważniejszych wymienić można fakt, że podczas zgłaszania projektu o charakterze ogólnomiejskim należy dołączyć skan lub zdjęcie listy co najmniej 60 mieszkanek/mieszkańców Częstochowy, którzy popierają wybrane zadanie. Poza tym, aby zadanie mogło wejść do realizacji musi przekroczyć w głosowaniu minimalny próg poparcia.

Wkrótce ruszy nabór wniosków do budżetu obywatelskiego w Częstochowie

Dzięki udziałowi w Budżecie Obywatelskim mamy możliwość bezpośredniego decydowania o tym, na co zostaną wydane miejskie środki finansowe. Mamy też realną szansę urzeczywistnić nasze własne pomysły, zmienić wizerunek naszego otoczenia. Pomysły, które zostaną zgłoszone, przejdą pozytywnie etap weryfikacji i zdobędą najwięcej głosów od mieszkańców, będą realizowane w 2025 roku. Tym razem do rozdysponowania jest 9 888 414 zł.

Nabór wniosków ruszy w poniedziałek, 27 maja. Pomysły, które mogłyby zostać zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego zgłaszamy za pośrednictwem strony internetowej. Najpierw tworzymy własne konto - oczywiście, o ile jeszcze go nie mamy - a następnie wypełniamy formularz, opisując nasz pomysł własnymi słowami.

Dla osób, które nie mają dostępu do internetu lub potrzebują wsparcia w procesie zgłaszania projektów, uruchomiony będzie stacjonarny punkt naboru projektów w budynku Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Focha 19/21 w pokoju 32. Będzie można z niego skorzystać przez cały roboczy tydzień w godzinach pracy urzędu, natomiast we wtorki punkt będzie czynny dłużej, bo do godz. 17.00.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nasz pomysł ma dotyczyć inwestycji materialnej, teren na którym ma zostać zrealizowany, musi należeć do miasta. Możemy się co do tego upewnić na częstochowskim geoportalu.

Nowości w budżecie obywatelskim w Częstochowie

W tym roku dla zgłaszających pojawiła się jedna ważna zmiana. Podczas zgłaszania projektu o charakterze ogólnomiejskim należy dołączyć skan lub zdjęcie listy co najmniej 60 mieszkanek/mieszkańców Częstochowy, którzy popierają wybrane zadanie.

Wzór listy poparcia można pobrać ze strony https://czestochowa.budzet-obywatelski.eu/wszystko-o-budzecie/do-pobrania,37

Poza tym w tej edycji projektodawcy będą musieli również bardzo mocno postarać się o odpowiednią promocję swoich projektów. Zgodnie z nowymi zasadami, aby zadanie mogło wejść do realizacji, musi przekroczyć w głosowaniu minimalny próg poparcia. W przypadku projektów ogólnomiejskich jest to 1000 pkt, a w przypadku dzielnicowych 300 pkt. Nowością będzie też podgląd wyników na żywo na stronie budżetu obywatelskiego.

Pomysły, które przejdą pomyślnie formalną weryfikację, zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. To zaplanowano w dniach od 23 września do 7 października.

Z tegorocznymi zasadami Budżetu Obywatelskiego można się zapoznać na stronie czestochowa.budzet-obywatelski.eu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni