MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Katowicach. Mieszkańcy mają ponad pół tysiąca pomysłów!

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Na co wydać kasę z katowickiego budżetu? Mieszkańcy mają ponad pół tysiąca pomysłów!
Na co wydać kasę z katowickiego budżetu? Mieszkańcy mają ponad pół tysiąca pomysłów! UM Katowice (Dariusz Czapla)
565 wniosków łącznie zgłosili mieszkańcy Katowic do kolejnych edycji budżetu obywatelskiego i zielonego. Jeśli chodzi o ten pierwszy najwięcej zgłoszonych zadań o charakterze lokalnym dotyczy Ligoty-Panewnik Śródmieścia oraz Murcek.

Budżet obywatelski w Katowicach

Podczas tegorocznego naboru mieszkańcy złożyli 313 wniosków z pomysłami, które chcieliby zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. 41 propozycji to zadania ogólnomiejskie. Najwięcej zgłoszonych propozycji o charakterze lokalnym dotyczy Ligoty-Panewnik (22 wnioski), Śródmieścia (20 wniosków), Murcek (17 wniosków).

Co ciekawe, duża część - a dokładnie 125 projektów, czyli blisko 40% - wszystkich zgłoszonych wniosków wpłynęła do lokalnego magistratu ostatniego dnia naboru.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców wydłużyliśmy godziny działania Punktu Konsultacyjnego, który 8 kwietnia działał do godziny 19.00 – przypomina Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. – Większość zgłoszonych wniosków, prawie 56%, została przesłana do urzędu za pomocą generatora wniosków. 2 wnioski wpłynęły za pomocą platformy ePUAP, a 19 e-mailem, co stanowi 6% ogółu. 117 wniosków, a więc ponad 37% zostało zgłoszonych osobiście przez wnioskodawców lub przez pełnomocników – teraz te wnioski są wprowadzane do systemu informatycznego, a co za tym idzie na stronę internetową BO, tak by wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogli się z nimi zapoznać. Publikacja zgłoszonych projektów do Budżetu Obywatelskiego będzie połączona z podaniem wyników weryfikacji formalnej – dodaje naczelniczka.

Złożone do budżetu obywatelskiego wnioski muszą teraz przejść weryfikację formalną (ta ma potrwać do 30 kwietnia) oraz merytoryczną (do 19 sierpnia). Do 1 lipca będzie czas na łączenie złożonych wniosków i zgłaszanie do nich zastrzeżeń bądź uwag.

Na projekty zgłoszone w 11. edycji budżetu obywatelskiego będzie można oddać swój głos od 10 do 23 września 2024 r.

Zielony budżet w Katowicach

Mieszkańcy Katowic po raz piąty mogli też zgłaszać swoje propozycje do realizacji w ramach "zielonego budżetu". To wydzielona pula środków z miejskiego budżetu, która przeznaczona jest na pomysły w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska.

W ramach konsultacji katowiczanie mają okazję podzielić się swoimi pomysłami na działania, które ujęte w formie prostego wniosku, trafiają do urzędu, gdzie następnie podlegają weryfikacji pod kątem możliwości realizacji. Podobnie, jak poprzednio, swoje propozycje można było zgłaszać wyłącznie drogą elektroniczną.

– Piąta edycja zielonego budżetu pokazała, że katowiczanie mają coraz więcej pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Mieszkańcy zgłosili rekordowe 252 wnioski, w tym 51 o charakterze ogólnomiejskim. Rekordzista złożył aż 15 wniosków dotyczących obu kategorii, a więc lokalnych i ogólnomiejskich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Łączna, szacowana przez wnioskodawców wartość zgłoszonych 252 propozycji do zielonego budżetu to blisko 10 mln zł. Nieco ponad 4,5 mln z tej puli to wartość zadań wskazanych przez mieszkańców jako ogólnomiejskie. Spośród wniosków o charakterze lokalnym najwięcej, bo 27 dotyczy Ligoty-Panewnik, 19 zgłosili mieszkańcy Śródmieścia, a 15 propozycji dotyczy Koszutki.

Wśród zgłoszonych pomysłów o charakterze ogólnomiejskim znalazły się między innymi:

  • „Nasionka lub sadzonka za elektrośmieci",
  • „10 000 kwiatów dla Parku im. Tadeusza Kościuszki",
  • utworzenie sześciu sąsiedzkich wypożyczalni narzędzi ogrodniczych w różnych częściach Katowic,
  • zakup i montaż 30 zbiorników na deszczówkę we wskazanych przez mieszkańców lokalizacjach przy obiektach w zarządzie KZGM i innych miejskich jednostkach,
  • utworzenie ogrodu deszczowego w Dolinie Trzech Stawów przy Stawie Kajakowym,
  • organizacja spacerów przyrodniczo-fotograficznych oraz konkursu fotograficznego Zielone Katowice,
  • projekt „Chrońmy Nietoperze Katowic" polegający na montażu 220 budek lęgowych w Parku Kościuszki, Parku Zadole, Katowickim Parku Leśnym, Parku Giszowieckim, Parku Murckowskim oraz Park Wełnowieckim.

Wszystkie zgłoszone przez mieszkańców propozycje znajdziemy na stronie bo.katowice.eu.

Wszystkie zgłoszone zadania muszą teraz przejść weryfikację. Pierwszy etap wraz z ogłoszeniem jego wyników zakończy się do 23 maja, natomiast drugi do 11 września. W trakcie weryfikacji formalnej na stronie internetowej będą sukcesywnie pojawiać się szczegóły dotyczące złożonych wniosków. Do 23 września Zespół Oceniający zakończy analizę wniosków, a wyniki jego prac oraz informacja o wyborze zadań do realizacji nastąpi do 30 września.

Lokalny magistrat na realizację zadań zamierza przeznaczyć 3 mln złotych.

W dotychczasowych czterech edycjach zielonego budżetu miasta Katowice mieszkańcy zgłosili 715 propozycji, spośród których 347 zadań na kwotę przekraczającą 10,5 mln zł zostało wybranych do realizacji.

Mieszkańcy proponują na co wydać miejską kasę

Mieszkańcy łącznie - i do budżetu obywatelskiego, i do zielonego - zgłosili 565 wniosków.

- Budżet obywatelski oraz zielony budżet to narzędzia pozwalające mieszkańcom współdecydować o tym, jak zmieniają się Katowice - zauważa Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W ramach samego BO, do tej pory mieszkańcy zdecydowali o wydatkowaniu blisko 175 mln zł na ponad 1260 projektów wybranych w drodze głosowań, a jeśli spojrzymy na zgłaszane projekty, to przez 10 lat było ich łącznie ponad 3,5 tys. 565 zgłoszonych w tym roku wniosków pokazuje, że katowiczanie doskonale wiedzą, jak korzystać z tych obywatelskich narzędzi kształtowania miasta. Zarówno do BO, jak i zielonego budżetu mieszkańcy złożyli więcej wniosków niż w roku ubiegłym, a w przypadku tego drugiego mamy w Katowicach wynik rekordowy – podsumowuje.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera