MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Raciborzu: 1,5 mln zł do podziału. Zgłoś swój projekt

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Remont chodnika, budowa miejsc parkingowych, a może plac zabaw dla dzieci? Jeszcze tylko do piątku można zgłaszać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego w Raciborzu.

Do tej pory w ramach raciborskiego budżetu obywatelskiego wybrano 75 projektów do realizacji za łączną kwotę ponad 4,2 mln zł. Za pieniądze między innymi: doposażono jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, wybudowano siłownie pod chmurką czy place zabaw. Teraz raciborzanie stają po raz kolejny przed decyzją na co przeznaczyć miejskie pieniądze.

Jeszcze tylko do 8 czerwca można zgłaszać projekty w ramach czwartej edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu. W porównaniu do lat poprzednich są zmiany i rozszerzyły się możliwości wydatkowania publicznych środków na zadanie zaproponowane przez samych mieszkańców.

- Są drobne zmiany w regulaminie. Najważniejsza to taka, że każdy projekt musi być przegłosowany. Po to, żeby nie było tak, że niewielka grupa osób która złożyła jakąś propozycję nie uzyska akceptacji lokalizacji przedsięwzięcia albo przydatności względem innych mieszkańców. Takie sytuacje się zdarzały, więc lepiej jak ten projekt zdobędzie poparcie w głosowaniu i zaktywizuje społeczność lokalną do tego konkretnego przedsięwzięcia - mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. Ponadto nie będą też realizowane projekty ogólnomiejskie i lokalne, które podczas głosowania nie uzyskają przynajmniej 100 głosów.

- Jeszcze w tym roku zbieramy dużą grupę projektów. Będą projekty dzielnicowe ogólnomiejskie. Dopiero w przyszłym roku wybierany będzie jeden duży projekt miejski - dodaje Lenk.

To oznacza, że raz na trzy lata nie będzie można zgłaszać propozycji projektów lokalnych, a cała pula środków przeznaczona zostanie na realizację projektu (lub projektów - do wyczerpania puli środków) ogólnomiejskich.

W nowym regulaminie Budżetu Obywatelskiego pojawiło się ponadto kilka pomniejszych zmian. Do realizacji dopuszczone zostały projekty związane z budową i remontem chodników, parkingów i ciągów pieszorowerowych. Do katalogu zadań wyłączonych z realizacji w ramach BO trafiły projekty dotyczące zakupów wyposażenia dla klubów sportowych, o dofinansowanie których mogą ubiegać się w drodze konkursu ofert w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego. Podobnie jak w latach ubiegłych do podziału jest 1,5 mln zł.

- Mam nadzieję, że projektów będzie tyle ile w ubiegłym roku - zaznacza prezydent Mirosław Lenk (w trzeciej edycji raciborskiego budżetu obywatelskiego zgłoszono 42 projekty, do realizacji wybranych zostało 28).

Weryfikacja zgłoszonych projektów potrwa od czerwca do sierpnia. Z kolei głosowanie potrwa 14 dni (od 15 do 28 października). Ogłoszenie wyników nastąpi 7 listopada. Później projekty do wykonania zostaną podzielone pomiędzy komórki organizacyjne Urzędu Miasta. Realizacja wszystkich przegłosowanych zadań nastąpi w 2019 roku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera