MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bytom. Balet, zajęcia plastyczne, chór i artystyczna atmosfera. Opera Śląska zaprasza na zajęcia edukacyjne

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
mat .Opery Śląskiej w Bytomiu
Twoje dziecko marzy o tiulowej spódniczce i pointach? Gdyby jeszcze przy okazji połączyć to z nauką języka angielskiego, zanurzyć się w świat plastyki i szlifować swój głos... Te wszystkie pasje można będzie realizować już tej jesieni w Operze Śląskiej w Bytomiu, która od października rusza z bogatą ofertą artystycznych zajęć edukacyjnych. Z części mogą także skorzystać dorośli.

W Operze Śląskiej trwa remont, ale to nie oznacza, że budynek jest zamknięty. Wręcz przeciwnie – sporo się tu dzieje, a jeśli marzycie, aby wasze dziecko nasiąknęło atmosferą sztuki i odnalazło swoją pasję, koniecznie tu z nim przyjdźcie. A i dorośli znajdą coś dla siebie.

- Zajęcia edukacyjne zawsze były ważnym punktem naszej działalności – podkreśla Katarzyna Szubert, odpowiedzialna za edukację w Operze Śląskiej. - Oczywiście mamy świadomość, że wiele placówek oferuje czasem podobne , ale nasza oferta ma swoje niezaprzeczalne, wyjątkowe atuty – podkreśla.

O tym, że zajęcia faktycznie wyróżniają się na tle tych prowadzonych w innych miejscach, świadczyć mogą nagrody, które otrzymuje dział edukacji. Ostatnia, odebrana w tym miesiącu, to Słoneczniki 2022 - przyznawana za najbardziej rozwojowe inicjatywy dla dzieci w wieku 0-14 lat przez portal CzasDzieci.pl. Tym razem Opera Śląska otrzymała Nagrodę Rodziców za organizację warsztatów artystycznych "Ferie z Operą Śląską 2022".

Pointy, streching i angielski

Zajęcia w ramach Studia Baletowego odbywają się na przepięknej, profesjonalnej sali baletowej, gdzie trenują też członkowie zawodowego operowego zespołu. Sala mieści się na ostatnim piętrze budynku, jest przeszklona, klimatyzowana i podobno jedna z najpiękniejszych w Polsce.
Uczestnicy warsztatów mają możliwość poczuć atmosferę pracy twórczej oraz poznawać podstawy baletu w komfortowych warunkach. Podczas spotkań wykorzystywane są elementy tańca klasycznego, terapii ruchem, ćwiczeń relaksacyjnych i oddechowych. Metodyka polega na połączeniu spontanicznej interpretacji ruchu scenicznego oraz zabaw ruchowo – tanecznych. Do dyspozycji uczestników są trenerki, każda z indywidualnym programem. 
 - W tym roku warsztaty będą prowadziły aż trzy artystki - instruktorki. Znana dobrze tym, którzy wcześniej brali udział w zajęciach Aneta Pająk-Cwojdzińska - niegdyś tancerka zespołu baletowego, ale rozszerzamy też zespół instruktorów o dwie czynne baletnice. Pierwszą z nich jest pochodząca z Australii Ellen Bremer, mająca na swoim koncie role solistyczne w naszych spektaklach. Ellen poprowadzi warsztaty baletowe z elementami strechingu. Co istotne, będą odbywały się po angielsku, przy okazji będzie więc można także podszkolić język. Trzecią prowadzącą jest Katarzyna Nalepa, która poza pracą w naszym zespole, studiuje również pedagogikę tańca, a jej marzeniem jest właśnie realizowanie się w zakresie edukacji na tym polu – mówi Katarzyna Szubert.

Zaprojektuj, namaluj i uwolnij kreatywność

- Pandemia bardzo niekorzystnie wpłynęła na aktywność fizyczną naszych dzieci. Kiedyś mieliśmy jeszcze możliwość ograniczania im godzin przy komputerze, ale przymus nauki zdalnej zaburzył te proporcje. I mamy efekty tych miesięcy nauki z domu. Kręgosłupy naszych dzieci, ale i nasze, są w fatalnym stanie. Aktywność fizyczna stała się w tej chwili priorytetem, a my możemy u nas połączyć ją z atmosferą sztuki i wyzwolić w dzieciach kreatywność. Opera to śpiew, taniec, muzyka, ale częścią spektaklu jest też scenografia, kostiumy, rekwizyty. Dlatego poza zajęciami baletu, kolejną nowością w naszych propozycjach edukacyjnych są warsztaty plastyczne – zapowiada Katarzyna Szubert.
Zajęcia poprowadzi niezwykle kreatywna Mariola Szkop, magister sztuki, osoba, która uwielbia pracę z dziećmi. Warsztaty są adresowane do dzieci w wieku od 7 do 12 lat, które chciałyby zgłębić tajniki sztuki plastycznej wykorzystywanej w teatrze do budowania małych elementów dekoracji i scenografii, poznać różnorodne techniki i sposoby ich używania w kreatywnym tworzeniu własnych prac.
- To, co nas wyróżnia najbardziej, to miejsce i ta niezwykła atmosfera. Przychodząc na zajęcia, dzieci mają kontakt z artystami, czasem mijają ich na korytarzach, w windzie. Sztuka po prostu unosi się w powietrzu – podkreśla Katarzyna Szubert.

Szczegóły na stronie https://opera-slaska.pl/edukacja
Więcej informacji pod nr tel.: 733 916 101 oraz adresem e-mail: [email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera