Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom: Miniarboretum już czynne. Można tu przyjść także w weekend

Magdalena Nowacka
Magdalena Nowacka
MANO
Już wiosna w miniarboretum. Od dzisiaj, 1 kwietnia, codziennie można zwiedzać bytomski ogród dendrologiczny. Bezpłatnie Jest oranżeria z egzotyczną roślinnością. Są też ptaki, żółw i jeż. I coś dla najmłodszych

Szukacie wiosny? Wybierzcie się do miniarboretum przy ul. ul. Tarnogórskiej 1. Ogród dla zwiedzających zostanie otwarty (po zimowej przerwie) już dzisiaj, 1 kwietnia. Będzie go można zwiedzać bezpłatnie i to przez cały tydzień. Od poniedziałku do piątku w godz. od 15 do 18, a w weekendy od 11 do 19. Warto tu przyjść.

Krokusy, wierzba, wrzosiec. Już w pełnym rozkwicie

Bytomskie arboretum powstało przy dawnym zapleczu socjalnym miejskiej zieleni w październiku 2015 roku. Na 2025 m metrach kwadratowych posadzono 47 drzew, 742 krzewy, 1448 bylin, 32 pnącza oraz 1080 roślin cebulowych. Przy roślinach są tabliczki z numerami, które potem odnajdziemy na specjalnych tablicach i dowiemy się szczegółów na temat danej rośliny. Zakwitły tu już krokusy, przylaszczki, ranniki zimowe, wrzośce, przebiśniegi, a na gałązkach wiśni wczesnej kojou-no-mai pojawiły się pąki, które tylko czekają, żeby się w pełni rozwinąć.

- Pierwsze oznaki wiosny, tak naprawdę to pojawiły się tu już pod koniec stycznia - mówi Gabriela Kadłubek, koordynator zieleni z Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu, która oprowadza mnie po ogrodzie. Wtedy rozkwitł np. oczar wirginijski, pięknie obsypany żółtymi kwiatkami. Część roślin, ze względu na lekką zimę, zakwitła kilka tygodni wcześniej niż powinny i już teraz przekwitają. - Pięknie zaczyna kwitnąć cebulica syberyjska - pani Gabriela pokazuje kwiatki o intensywnej niebieskiej barwie. Także lada moment w pełnym rozkwicie będzie można podziwiać leszczynowca i kalinę angielską. -To przepięknie pachnąca roślina - mówi pani Gabriela. Kwitnie już także młodziutka wierzba, cała obsypana baziami, na które mówimy często „kotki”. Będą też kolorowe prymule. Niesamowicie intensywną fioletową plamę tworzy poletko wrzośca.

- Nie należy ich mylić z wrzosami - tłumaczy Gabriela Kadłubek. - Wrzośce kwitną wczesną wiosną właśnie i jest to roślina cieniolubna. Wrzosy też mamy, ale one zakwitną dopiero w pełni lata (kwitną od lipca) i one lubią słońce - wyjaśnia. Jeśli chodzi o rodziny wrzosowate, to wiosną kwitnie też modrzewnica (andromeda). Tę naprawdę prześliczną roślinę również znajdziemy w bytomskim miniarboretum. - Obsypana jest różowymi kwiatuszkami-kuleczkami, przypominające konwalie, też za kilka dni przy dobrej pogodzie będzie to można już zobaczyć - mówi pani Gabriela.

Rośliny święte, magiczne i zapomniane

- W trakcie kiedy powstawał ten ogród, ludzie tu pracujący pozytywnie zakręcili się na jego punkcie. Nie dość, że przywożą sami sadzonki z różnych podróży, to wciąż wymyślają, co by tu jeszcze posadzić. Tak zrodził się pomysł na róże staroangielskie. To są róże sprowadzane z Anglii, mają intensywny zapach i piękny kształt - pani Gabriela pokazuje miejsce, gdzie dopiero za parę miesięcy zobaczymy królową kwiatów. Ale to oczywiście nie jest jedyny gatunek róż, które tu będą kwitły.

- Kiedyś usłyszeliśmy o tzw. różach konfiturowych. To róże, które były kiedyś hodowane w ogródkach, a ich płatki wykorzystywano właśnie do robienia konfitur. Postanowiliśmy, że chcemy je też spróbować hodować właśnie tutaj. I oczywiście spróbować zrobić konfitury, bo mamy już przepisy - zdradza pani Gabriela.

W miniarboretum znajdziemy więcej takich, o których zapomniano i próżno je szukać na działkach czy w ogródkach.

- A szkoda, bo mają niezwykłe walory. I my chcemy o nich przypomnieć w naszym arboretum - podkreśla. Wśród tych zapomnianych roślin, kojarzących się z okresem wiosennym jest kłokoczka południowa. - Kiedyś była obowiązkowo używana w palmach wielkanocnych i nazywana była nawet świętą, magiczną rośliną. Z jej owoców robiło się paciorki różańca - mówi pani Gabriela. Na Słowacji znany był przesąd, że posiadanie przy sobie liści i korzeni kłokoczki zapobiega czarom i ułatwia rozpoznawanie czarownic. Inny przesąd mówi, że kwiaty kłokoczki zjednują miłość ukochanego. Rośliną którą też tu już kwitnie, a też kojarzy się z okresem świąt wielkanocnych, jest dereń. Z jego czerwonych pędów robiło się krzyżyki w palmach. W cieplarnianych warunkach oranżerii pojawiły się też pierwsze owoce: mandarynki i cytryny, rozkwitają storczyki. Ale ogród to nie tylko flora, ale i fauna - głównie ptaki, chociaż jest i żółw.
- Naszą dumą są kanarki harceńskie, które przyszły na świat kilka tygodni temu, już właśnie u nas - pokazują pracownicy ogrodu. A na najmłodszych bytomian, czekają specjalnie przygotowane grządki. Będą mogli na nich sami zasadzić swoje rośliny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!