Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom. Postawią ule stworzone z elektrośmieci. To element systemu Elektryczne Śmieci

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Ule stworzone z elektrośmieci pojawią się w wielu śląskich miast, m.in. w Bytomiu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ule stworzone z elektrośmieci pojawią się w wielu śląskich miast, m.in. w Bytomiu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. prasowe
Miejskie pasieki stają się coraz popularniejsze - zakładają je miasta, przedsiębiorstwa, ale także osoby prywatne. Już w niedalekiej przyszłości ule w części wykonane z recyklingu pojawią się w wielu śląskich miastach - chociażby w Bytomiu. To element systemu "Elektryczne Śmieci".

Ule stworzone z elektrośmieci pojawią się m.in. w Bytomiu

Ule są na dachu Opery Paryskiej i Katedry Notre Dame we Francji. Można je podziwiać również na budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nie da się ukryć, że miejskie pasieki stają się coraz popularniejsze. Zakładają je miasta, przedsiębiorstwa, ale także osoby prywatne. W niedalekiej przyszłości ule, które w części są wykonane z recyklingu, pojawią się w wielu śląskich miastach - to element systemu "Elektryczne Śmieci".

- Każdy, kto odda zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, będzie miał swój udział w budowie wyjątkowych domów dla pszczół - wyjaśniają przedstawiciele Fundacji Odzyskaj Środowisko (FOŚ), która za całą akcję odpowiada.

Warto pamiętać, że pasieka to nie tylko nowy dom pszczół i lepsze zapylenie roślin, ale także miejski miód o wyjątkowym smaku i aromacie!

Nie przeocz

Wśród miast, które doczekają się tego typu uli jest Bytom. W którym miejscu się one dokładnie pojawią? Tego jeszcze - na chwilę obecną - nie wiadomo.

- Lokalizacja dla pasieki miejskiej jest po stronie miasta. Zapadła dopiero decyzja, więc poszukiwania odpowiedniego miejsca pewnie dopiero ruszą. Standardowo w takiej pasiece będą trzy ule z recyklingu zamieszkałe przez łagodną rasę kraińską. Ule typu wielkopolskiego standardowo dostarcza Fundacja, a pasieka jest objęta opieką zawodowego pszczelarza. W kolejnych tygodniach będziemy procedować umowy z miastem - wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Kinga Rodkiewicz, która jest odpowiedzialna w fundacji za miejskie pasieki.

Zobacz koniecznie

Zepsuta lodówka, nieużywany toster, lokówka czy telefony często nam zalegają w domu. A można je lepiej wykorzystać. - Warto dodać, że sprzęty przekazane w ramach akcji Wiosenne Porządki trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania, a część odzyskanych materiałów zostanie wykorzystana do budowy uli, które już wiosną pojawią się na Śląsku – dodaje Krzysztof Kieszkowski z FOŚ.

- Elektryczne śmieci można zawieźć do PSZOK-u, wrzucić do czerwonego pojemnika, a sprzęt wielkogabarytowy oddać, dzwoniąc na infolinię 572 102 102 - dodaje.

Autorem wspomnianych uli jest Tomasz Waśkiewicz, grafik i pszczelarz w jednej osobie.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera