MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wisła w PRL-u – jak przed laty wyglądał popularny ośrodek turystyczny? Zobacz kolorowe ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wisła Czarne - Dom Turysty PTTK (1960-1961)
Wisła Czarne - Dom Turysty PTTK (1960-1961) fotopolska.eu
Wisła to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych, sportowych i wypoczynkowych w Beskidzie Śląskim. Swoją atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim położeniu. Z jednej strony miasto leży w głębi Beskidu, a z drugiej – w pobliżu górnośląskiej aglomeracji. Z tego powodu na wypoczynek do Wisły jeździliśmy od bardzo dawna. Jak miasto wyglądało w PRL-u? Zapraszamy na wirtualny spacer.

Historia Wisły sięga przełomu XVI i XVII w.

Pierwsi osadnicy pojawili się na terenie dzisiejszej Wisły na przełomie XVI i XVII wieku. Byli to drwale, którzy dostarczali drewna opałowego i gontów na potrzeby zamku w Cieszynie tamtejszym książętom. W tym samym czasie, niezależnie od drwali, w ten rejon Beskidu Śląskiego przybyli Wołosi nazywani tutaj Wałachami. Przybysze z Półwyspu Bałkańskiego przynieśli ze sobą kulturę pasterską i szałaśnictwo, które szybko stało się podstawą życia miejscowej ludności.

Wisła była początkowo wsią feudalną związaną z Cieszynem. Pierwszy dokument wspominający osadę datowany jest na 1615 r. Początki wypraw turystycznych do Wisły sięgają XIX wieku. Rozkwit turystyki miejscowość zawdzięcza Bogumiłowi Hoffowi. Pochodzący z Radomia etnograf-amator, malarz i krajoznawca odwiedził Wisłę w 1882 roku. Zachwycony urokiem osady zaczął propagować jej walory w prasie i wśród przyjaciół.

W Wiśle bawili między innymi Bolesław Prus, Władysław Reymont i Maria Konopnicka. Niestety pisarka wypowiadała się krytycznie o warunkach panujących w wynajętym pokoju. Opinia Marii Konopnickiej nie zraziła innych. Dzięki zabiegom Bogdana Hoffa (syna Bogumiła) oraz za namową dra Juliana Ochrowicza, którzy wybudował w Wiśle kilka pensjonatów, w 1911 r. uruchomiono w centrum wsi nowoczesny zakład kąpielowy. Dzięki temu Rząd Krajowy w Opawie oficjalnie uznał wieś za letnisko. Pozwoliło to na dalszy rozwój Wisły. Wkrótce do użytku oddano wodociąg grawitacyjny i kanalizację. Dziś możemy o tym jedynie pomarzyć, ale przeprowadzone wówczas badania wykazały niezwykłą czystość miejscowego powietrza i wody.

W okresie międzywojennym Wisła prężnie się rozwijała nabierając cech uzdrowiska. Prawa miejskie nadano Wiśle w 1962 r. Okres po II wojnie światowej to czas dalszego rozwoju miejscowości. Zaczęły tu powstawać pierwsze branżowe i zakładowe domy wypoczynkowe oraz ośrodki campingowe. Dziś Wisła stanowi jeden z najpopularniejszych kierunków na weekendowy wypoczynek. Jak miasto wyglądało w PRL-u? Odpowiedź na zdjęciach w naszej galerii.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera